Punkt Informacji ZIKiT na Rondzie Mogilskim działa od połowy listopada, a już krakowianie zdążyli się do niego przyzwyczaić i chętnie do niego zaglądają. – Co chwilę ktoś przychodzi z jakimś zapytaniem, a my pomagamy w rozwiązaniu problemu – mówi pracownik punktu informacyjnego.
Podczas naszej piętnastominutowej rozmowy, do punktu informacji przyszły dwie osoby, żeby zapytać o połączenia komunikacyjne. Pytających zresztą nie brakuje: - Najczęściej są to pasażerowie, którzy przesiadają się na Rondzie Mogilskim, ale nie tylko. Informacji szukają seniorzy, studenci, turyści, obcokrajowcy – wylicza Kamil Kowal, pracownik punktu.
Na początku na zachętę każdy odważny gość dostawał drobną niespodziankę – kalendarz na nowy rok i mapkę rowerową. Goście odwiedzający punkt pytają o rozkłady jazdy, taryfy miejskie i trasy dojazdu. Interesują się utrudnieniami w ruchu. Pytania dotyczą też ścieżek rowerowych i stacji KMK Bike oraz Strefy Płatnego Parkowania. Niektórzy mają też konkretne sprawy do rozwiązania. - Na przykład był ostatnio u nas pan, który będzie starał się o montaż luster na niebezpiecznym wyjeździe w pobliżu domu. Została mu udzielona informacja jak i gdzie złożyć wniosek w tej sprawie – wyjaśnia Kowal.
Punkt Informacji ZIKiT jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9-17. Można w nim także zdobyć wiedzę na temat ekologii, w tym na takie tematy - jak segregować śmieci, gdzie wyrzucać odpady wielkogabarytowe, a gdzie zielone odpadki, jak utylizować elektrośmieci , itp. Do punktu mogą udać się także osoby, które chcą załatwić jakąś sprawę w urzędzie, ale nie wiedzą od czego zacząć, albo starsi krakowianie, którzy nie korzystają z Internetu, a mają do wyjaśnienia jakiś problem związany z komunikacją.
- Punkt spełnia swoją rolę informacyjną, ale od nowego roku chcemy trochę ulepszyć jego formułę, zgodnie z oczekiwaniami krakowian – zapowiada Anna Dominiak, koordynatorka punktów informacyjnych z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. – Pojawiły się głosy, żeby w tym miejscu można było kupić coś do jedzenia i wypić ciepły napój, dlatego planujemy urządzić w tym miejscu dodatkowo mini bar albo kawiarnię. Tak by miejsce z biura zmieniło się w kawiarenkę informacyjną. A już teraz w punkcie można kupić kawę czy herbatę z automatu.
Punkt Informacyjny ZIKiT powstał w tym roku w nowym budynku, który mieści w sobie nowoczesną toaletę i przystanek komunikacji miejskiej. Zgodnie z nowymi trendami, miał to być obiekt łączący w sobie kilka funkcji, takie też było założenie konkursu na jego projekt w 2012 roku. Budynek jest także połączony z wiatą przystankową. Dodatkowo ustawione ławki dla podróżujących, a dach został wykończony niską zielenią, aby przestrzeń stała się jeszcze bardziej przyjazna dla użytkowników.
Rondo Mogilskie jest jednym z największych punktów przesiadkowych w Krakowie. Codziennie przemieszczają się tędy setki pieszych i pasażerów. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu uznał, że jest to dobre miejsce, żeby inspektorzy wyszli do mieszkańców Krakowa. Nowy pomysł jest cały czas w fazie testowania i mogą się pojawić kolejne udogodnienia.
Warto wiedzieć, że ZIKiT prowadzi jeszcze dwa punkty informacyjne dla mieszkańców, związane głównie z edukacją ekologiczną. W działania te zaangażowane są także organizacje pozarządowe. Punkty Ekocentrum znajdują się: w przejściu podziemnym przy Placu Bohaterów Getta (ul. Na Zjeździe) oraz przejściu podziemnym szybkiego tramwaju przy przystanku Politechnika (ul. Pawia). Oba miejsca w najbliższym czasie będą modernizowane, tak by podobnie jak punkt na Rondzie Mogilskim, mogły służyć pełniejszemu informowaniu mieszańców o działaniach ZIKiT. Osoby, które nie korzystają z Internetu czy też nie mogą dostać się do jednego z punktów informacyjnych, mogą skorzystać z infolinii drogowej 12-616-7300. – Staramy się tymi działaniami ułatwić kontakt z naszą jednostką i widzimy, że przynosi to efekty - mówi Anna Dominiak z ZIKiT.
Godziny otwarcia punktów
Punkt Informacji ZIKiT – Rondo Mogilskie
Od poniedziałku do piątku: 9.00 – 17.00
Przystanek Politechnika (ul. Pawia, przejście podziemne):
Poniedziałki, piątki: 9.00-13.00
Wtorki, czwartki: 13.00 – 17.00
Środy: 14.00 – 18.00
Plac Bohaterów Getta (Na Zjeździe, przejście podziemne):
Poniedziałki – piątki: 13.00 -17.00
Wtorki, czwartki: 9.00 – 13.00
Środy: 8.00 – 12.00