Fundusz: Europejski Fundusz Społeczny - Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Działanie: 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Wartość projektu: 1 298 050,00 PLN
Wartość dofinansowania: 1 298 050,00 PLN
Beneficjent: Gmina Miejska Kraków
Jednostka realizująca: Zespół Ekonomiki Oświaty Kraków Południe
Okres realizacji: 1.09.2008 - 31.12.2010
Opis projektu
Celem projektu było umożliwienie uczniom krakowskich gimnazjów, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, uczestnictwa w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego. Dzięki udziałowi w projekcie 150 uczniów krakowskich gimnazjów otrzymało szansę poprawy swoich umiejętności w zakresie języka angielskiego oraz ich potwierdzenia poprzez uzyskanie certyfikatu FCE (First Certificate in English). Certyfikat FCE stanowi dodatkowy atut przy ubieganiu się o miejsce w szkole ponadgimnazjalnej, a także w dalszej ścieżce edukacyjnej. Nauka odbywała się w czterech centrach edukacyjnych - szkołach wyposażonych w ramach projektu w nowoczesny sprzęt do nauki języka oraz podczas dwóch obozów językowych, zorganizowanych na terenie kraju i za granicą. W związku z tym, że w projekcie wzięli udział uczniowie z rodzin niezamożnych, koszty ich uczestnictwa zostaył pokryte w całości, włączając w to również koszty dojazdów na zajęcia oraz koszty uzyskania paszportów, niezbędnych do udziału w zagranicznym obozie językowym.
Rezultaty projektu:
Realizacja projektu „Okno na Europę - nauka języka angielskiego" pozwoliła poprawić szanse edukacyjne uczniów krakowskich gimnazjów, których rodzin nie stać było na zapewnienie dzieciom możliwości nauki języka angielskiego w sposób nowoczesny i zapewniający osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów.
Rezultaty twarde:
Realizacja 3420 godzin zajęć dodatkowych nauki języka angielskiego, przystąpienie do egzaminów 90 % uczniów objętych programem, zdanie egzaminu przez 70% uczniów przystępujących do egzaminu, doposażenie pracowni nauki języków obcych, udział 150 uczniów w obozie językowym oraz wyjeździe zagranicznym.
Rezultaty miękkie:
Wzbogacenie oferty edukacyjnej w mieście, nabycie przez uczniów umiejętności kluczowych, wprowadzenie nowoczesnych metod nauczania w nauce języków obcych, podniesienie świadomości i motywacji uczestników do kontynuowania nauki języka, podniesienie samooceny uczestników projektu i ich wiary w możliwość zmiany swojej sytuacji społecznej.