Przestrzeń w budynku:
Siedziba Muzeum znajduje się w zabytkowym budynku, którego podłoga wyłożona jest płaskimi kostkami o wymiarach 9×9 cm. Kasa zlokalizowana jest po lewej stronie od wejścia. Obok niej znajduje się szatnia, która wyposażona jest m.in. w zamykane szafki. Toalety dla zwiedzających znajdują się na parterze, aby tam dotrzeć należy przejść krótkim korytarzem, znajdującym się po prawej stronie od kasy. Kolejno są to: damska, dla osób z niepełnosprawnością i męska. Wystawa rozlokowana jest na 3 poziomach. Na dziedzińcu Muzeum znajduje się winda, która umożliwia dotarcie do każdej części ekspozycji. Na wystawie przygotowane zostały miejsca do wypoczynku. W przestrzeniach muzealnych, ze względu na charakter wystawy, panuje półmrok. Wystawa wzbogacona jest o kioski multimedialne. Uruchamia się je przykładając plastikową kartę RFID, którą otrzymuje się w kasie, do miejsc oznaczonych czerwonym prostokątem. Miejsca te zwykle znajdują się nad lub pod monitorem. W ten sam sposób włącza się filmy dla osób z niepełnosprawnością słuchu.
Siedziba Muzeum AK została w 2017 roku została wyróżniona nagrodą „Lidera dostępności” za niwelowanie barier architektonicznych w obiekcie zabytkowym. Zwiedzając wystawę osoba z dysfunkcją wzroku ma możliwość skorzystania z audiodeskrypcji. Natomiast osoby z niepełnosprawnością słuchu mają do swojej dyspozycji filmy z lektorem tłumaczącym teksty na Polski Język Migowy. Muzeum otrzymało w 2017 r. 3 świadectwa dostępności w ramach projektu regionalnego pn. „Małopolska. Kultura Wrażliwa. Poprawa dostępności wojewódzkich instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami”. Część pracowników Muzeum została przeszkolona z profesjonalnej obsługi osób z niepełnosprawnościami.
Dla osób z niepełnosprawnością ruchu:
Siedziba Muzeum pozbawiona jest barier architektonicznych – wyposażona jest w windę, posiada podjazd, szerokie przejścia, toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (z systemem przywoławczym). Na parkingu przed budynkiem wydzielone jest miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
Osoby z niepełnosprawnością ruchu serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej oraz wzięcia udziału w wydarzeniach odbywających się w Muzeum. Poniżej znajduje się link do strony, na której zamieszczony jest informator, w którym szczegółowo przedstawiona została informacja na temat oferty edukacyjnej Muzeum https://www.muzeum-ak.pl/newsysn/formatka.php?idwyb=956 Szczegółowe informacje oraz zapisy na zajęcia przyjmowane są pod numerem telefonu: 12 410 07 96 lub pod adresem email: rezerwacja/@/muzeum-ak.pl
Otoczenie Muzeum:
Do Muzeum prowadzi miejski chodnik z płyt betonowych. W okolicy znajduje się przejście dla pieszych z obniżonymi krawężnikami, ale bez sygnalizacji świetlnej. Teren wokół budynku wyłożony jest kostką brukową. Muzeum nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Jednak przed budynkiem, obok wejścia, znajduje się stanowisko przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Do głównego wejścia prowadzi podjazd z poręczami.
Komunikacja:
Około 400 metrów od siedziby Muzeum AK znajduje się dworzec autobusowy MDA oraz stacja kolejowa Kraków Główny. Pod estakadą przy ul. Wita Stwosza zatrzymują się busy obsługujące okoliczne miejscowości.
Do Muzeum AK można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej. W okolicy znajdują się przystanki:
– „Muzeum Armii Krajowej” zlokalizowany jest ok. 40 metrów od budynku. Zatrzymuje się na nim linia nr 537;
– „Dworzec Główny Tunel” zlokalizowany jest pod dworcem kolejowym, ok. 500 metrów od budynku. Do Muzeum można dotrzeć peronami kolejowymi lub ulicą Wita Stwosza. Obsługują go linie: 5, 17, 19, 50;
– „Dworzec Główny Wschód” zlokalizowany jest ok. 400 metrów od budynku. Obsługują go linie: 182, 192, 208, 482, 537
– przystanek autobusowy „Cmentarz Rakowicki Zachód” zlokalizowany jest ok. 400 metrów od budynku. Obsługują go linie:
105, 129, 139, 159, 169, 257, 277, 280, 405, 429, 469
Aktualny rozkład jazdy znajduje się pod adresem: http://rozklady.mpk.krakow.pl/
Po wcześniejszym zgłoszeniu potrzeby do koordynatora można skorzystać z pomocy asystenta, który pomoże dotrzeć do budynku Muzeum z przystanku.
Ewakuacja
W razie pożaru system automatycznie uruchamia procedury ewakuacji oraz oddymiania. W budynku emitowany jest sygnał głosowy, informujący o konieczności jego opuszczenia. Wszystkie windy zjeżdżają do poziomu parteru i tam pozostają. W momencie wyłączenia zasilania budynku w energię elektryczną automatycznie załącza się system oświetlenia awaryjnego, włączają się lampy piktogramowe wskazujące kierunek ewakuacji. Główna klatka schodowa zostaje otoczona kurtynami dymoszczelnymi tworząc warunki umożliwiające ewakuację. Wyznaczone osoby pomagają wszystkim bezpiecznie opuścić budynek.