Wniosek o udostępnienie informacji publicznej na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej może być złożony w dowolnej formie, w tym m.in. w formie:
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej winien zawierać określenie:
Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku. Wniosek nie podlega opłatom, jednakże jeżeli w wyniku udostępnienia informacji publicznej na wniosek Dom ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnianie lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wnioski, może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom o czym informuje wnioskodawcę wskazując wysokość opłaty.
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej może zostać zrealizowany poprzez udostępnienie informacji publicznej w formie określonej we wniosku lub wydanie decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej lub decyzji o umorzeniu postępowania o udostępnienie informacji publicznej.
Udostępnieniu na wniosek podlega informacja publiczna, która nie znajduje się na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej DPS i stronie internetowej DPS.
Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych. Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.
W przypadku, gdy wnioskodawca złoży ustnie (telefonicznie lub w sposób bezpośredni) wniosek o udostępnienie informacji publicznej, która nie może zostać udostępniona niezwłocznie, wówczas jest on informowany o konieczności złożenia wniosku w formie papierowej lub elektronicznej, zgodnie z art. 10. ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Informację publiczną udostępnia się bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku. W przypadku, gdy informacja nie może być udostępniona w terminie 14 dni DPS powiadamia wnioskodawcę w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim informacja publiczna zostanie udostępniona. Termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od daty wpływu wniosku do DPS.
Osobą upoważnioną do udzielania informacji publicznej jest Dyrektor DPS.