Polityki, programy, raporty
Przedszkole Samorządowe nr 61 jest przedszkolem publicznym prowadzonym przez Gminę Miejską Kraków.
Organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Małopolski Kurator Oświaty.
Na tej stronie przedstawiamy historię i charakterystykę placówki.
Historia Przedszkola Nr 61 " Pod Wawelem"
Przedszkole Nr 61, jako placówka wychowania przedszkolnego działało od roku 1948 - najpierw w siedzibie przy ul. Podzamcze 10, którego budynek architekturą przypominał Zamek Królewski. Potocznie przedszkole to przez krakowian nazywane było - ze względu na usytuowanie - "Pod Wawelem", właściwie numer nie był używany.
Tematyka Wawelu - symbol ciągłości i świetności tradycji, rezydencja polskich władców, miejsce ich koronacji i wiecznego spoczynku - została wpleciona w program wychowania patriotycznego naszego przedszkola. Czuliśmy, iż ze względu na bliskie położenie naszej placówki - leżącej w cieniu Wzgórza Wawelskiego - jesteśmy specjalnie wyróżnieni a zarazem zobowiązani do tematu wiodącego, przez szereg lat przewijającego się w naszej pracy, tj. wychowania w duchu tradycji narodowej w powiązaniu z historią Krakowa. Cztery grupy przedszkolne funkcjonujące w budynku przy ul. Podzamcze 10 posiadały nazwy związane z Wawelem: Żacy, Smoki Wawelskie, Wawelskie Duszki, Krakowiacy.
W roku 2002, uchwałą Rady Miasta Krakowa Przedszkole Nr 61, z ul. Podzamcze 10, zostało przeniesione na ul. Rajską 14, gdzie od 1 września 2002r. funkcjonujemy; natomiast w związku ze zwiększeniem liczby oddziałów, w nowym miejscu zostały stworzone nowe nazwy grup: Paziowie, Hejnaliści, Lajkoniki.
Nowa siedziba, dzięki wysiłkom władz miasta, nadal umożliwia nam organizowanie wycieczek mających na celu zwiedzanie zabytków kultury związanych z historią Polski, szczególnie historią Krakowa.
Misja Przedszkola Nr 61" Pod Wawelem"
Przedszkole nr 61 w Krakowie, posadając ponad półwieczną tradycję, jest placówką publiczną otwartą dla dzieci tych rodziców, których nadrzędnym celem jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i umożliwienie wszechstronnego rozwoju z uwzględnieniem indywidualnych możliwości, zainteresowań i uzdolnień.
Nasza placówka jest przyjazna dzieciom, nauczycielom i rodzicom, którzy mając świadomość wspólnych celów wzajemnie się uzupełniają i wspierają w oddziaływaniach wychowawczo – dydaktycznych. Współpraca środowisk wychowawczych małego dziecka odbywa się w atmosferze podmiotowości, szacunku i życzliwości, co pomaga w kształtowaniu u podopiecznych świadomości własnych praw i obowiązków, szacunku do samego siebie i innych, wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i tolerancji.
Wychowujemy dzieci w duchu patriotycznym, uczymy poczucia tożsamości kulturowej i narodowej a jednocześnie otwartości na inne kultury i tradycje.
Wskazujemy dzieciom sposoby i zachęcamy do samodzielnego poszukiwania i zdobywania wiedzy. Stwarzamy warunki do nabywania umiejętności i doświadczeń w drodze wielozmysłowego poznania. Umacniamy poczucie wiary we własne możliwości i zachęcamy do prezentacji swoich umiejętności i uzdolnień.
Kompetentne i kreatywne grono pedagogiczne ustawicznie poszerza wiedzę i doskonali umiejętności. Wnikliwie poznając wychowanków indywidualizuje oddziaływania wychowawcze i pracuje metodami aktywizującymi.
Charakterystyka placówki
Przedszkole nr 61 "Pod Wawelem" jest przedszkolem publicznym prowadzonym przez Gminę M.Kraków. Organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Małopolski Kurator Oświaty.
Przedszkole nr 61 posiada doskonałą lokalizację w samym centrum miasta, atrakcyjne otoczenie architektoniczne oraz bardzo dobre połączenie komunikacyjne z innymi częściami miasta. Otacza je ogródek bogato wyposażony w wysokiej jakości sprzęty do zabawy. Takie usytuowanie placówki stwarza dzieciom szeroki wachlarz możliwości uczestniczenia w życiu kulturalnym miasta Krakowa, poznawania jego historii i tradycji oraz rozwijaniu uczuć patriotycznych.
W przedszkolu mieści się 7 oddziałów. Placówka funkcjonuje od godz. 6.30 do 17.30.
Przedszkole cieszy się dobrą opinią nie tylko wśród rodziców, ale również wśród społeczności lokalnej. Liczba kandydatów co roku znacznie przewyższa liczbę miejsc. Dzieje się tak dzięki otwartemu charakterowi placówki, co uwidacznia się w zajęciach otwartych dla rodziców, w organizowanych imprezach okolicznościowych oraz we współpracy ze środowiskiem lokalnym.
Praca dydaktyczno-wychowawcza w przedszkolu prowadzona jest zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego.