Balet Dworski „Cracovia Danza” powstał w dniu 1 września 2006 roku jako Miejska Instytucja Kultury na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa (Uchwała NR CXIV/1185/06 z dnia 5 lipca 2006).
Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” jest Romana Maciuk - Agnel – tancerka, pedagog tańca, choreograf, specjalizująca się w tańcach historycznych oraz charakterystycznych.
Balet kontynuuje działania Baletu Dworskiego „Ardente Sole” oraz działającej pod tą samą nazwą Fundacji, założonej w roku 1998 przez Romanę Agnel.
Instytucja powstała z myślą o stworzeniu jak najlepszych warunków pracy dla tancerzy tworzących unikalny, jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, mogący poszczycić się wieloma znaczącymi sukcesami artystycznymi i organizacyjnymi oraz osiągnięciami w zakresie popularyzacji kultury wysokiej i edukacji artystycznej.
Instytucja inicjuje, organizuje i wspiera różnorodne wydarzenia, mające na celu upowszechnienie dziedzictwa i kultury tańca.
Działalność Baletu umożliwia wymianę doświadczeń pomiędzy artystami polskimi i zagranicznymi, zainteresowanymi tańcami historycznymi, a także popularyzację wiedzy o sztuce i kulturze dworskiej.
Balet współpracuje z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi działającymi w celu rozpowszechniania oraz promocji tańców historycznych i kultury dworskiej.
1) promowanie polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą,
2) tworzenie i prezentacja widowisk - spektakli baletowych, związanych z historią i tradycjami Polski, a szczególnie z miastem Kraków,
3) popularyzacja polskiej sztuki tańca od średniowiecza do współczesności, w kraju i za granicą,
4) prowadzenie badań nad historią tańca i baletu, a także odtwarzanie repertuaru baletowego z różnych epok historycznych, ze szczególnym uwzględnieniem tańców polskich,
5) upowszechnianie i promocja wiedzy o tańcu w kraju i za granicą, m. in. poprzez organizowanie seminariów, spotkań, jak również wystaw związanych ze sztuką tańca,
6) prowadzenie działalności edukacyjnej poprzez:
a) propagowanie tańców historycznych,
b) współpracę z krakowskimi szkołami,
c) zajęcia instruktażowo –metodyczne.
7) współpraca z instytucjami i organizacjami o celach zbieżnych ze statutowymi celami Baletu Dworskiego,
8) promocja miasta Krakowa w Polsce i za granicą.
Historia świętej Jadwigi, zabawy Królowej Bony, pochwała picia kawy do najpiękniejszych utworów Bacha, opowieść o muzyce, w której ożywają instrumenty, taneczny świat Chopina czy koloryt dwudziestowiecznej Polski do muzyki Szymanowskiego – to tylko nieliczne tematy spektakli z bogatego repertuaru Cracovia Danza. Obecnie balet ma w swoim repertuarze ponad 20 spektakli, obejmujących różne style i techniki tańca: od średniowiecza aż po XX wiek. W wielu spektaklach, które są tanecznymi opowieściami o postaciach, legendach czy historycznych wydarzeniach, zostały zrekonstruowane dawne choreografie, odnalezione w traktatach.
Pełny repertuar: www.cracoviadanza.pl
Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, odbywający się latem w Krakowie, jest unikatem na skalę światową. Jako jedyny festiwal w Polsce skupia mistrzów tańca dawnego oraz liczne zespoły specjalizujące się w tańcu dworskim z całego świata. Podczas trwającego tydzień tanecznego święta odbywają się liczne warsztaty, prowadzone przez wybitnych specjalistów, a także pokazy i spektakle w zabytkowych przestrzeniach miasta.
Na rozpoczęcie i finał festiwalu prezentowane są wielkie widowiska plenerowe w wykonaniu Baletu Cracovia Danza wraz z zaproszonymi wybitnymi gośćmi. Przedstawienia te od 2000 roku przyciągają na dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu lub na Rynek Główny w Krakowie tłumy wielbicieli tańca i kultury dworskiej.
Festiwal obfituje też w liczne wydarzenia towarzyszące – wystawy, wykłady, koncerty – które zawsze związane są tematem przewodnim danej edycji. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Romana Agnel.
Więcej: www.cracoviadanza.pl/festiwal