Wizyta delegacji z Kijowa
W dniu 8 lutego br. odbyło się spotkanie delegacji przedstawicieli Departamentu Polityki Społecznej organu wykonawczego Kijowskiej Rady Miejskiej w Domu Pomocy Społecznej os. Sportowe 9. Podczas spotkania przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zaprezentował informacje o krakowskim systemie pomocy społecznej, a także omówił formy pomocy dla osób starszych realizowane przez MOPS. W kolejnej części spotkania pani Marta Chechelska Dyrektor Domu Pomocy Społecznej oprowadziła delegację po Domu, opowiadając o jego funkcjonowaniu, a pracownicy Domu zaprezentowali bogatą ofertę zajęć dla mieszkańców. Był czas na wymianę poglądów, dyskusję.
Darowizna z Niemiec na rzecz krakowskich domów pomocy społecznej
W marcu Rotary Club Kaarst–Korschenbroich w Neuss w Niemczech, przekazał darowiznę na rzecz krakowskich domów pomocy społecznej.10 łóżek szpitalnych, 3 wanny oraz podnośnik o łącznej wartości 30 tys. Euro zostały przekazane Gminie Miejskiej Kraków przez Jana Stapelmanna - pełnomocnika Rotary Club Kaarst–Korschenbroich. Dary, których dystrybucją zajął się MOPS, trafiły do krakowskich domów pomocy społecznej. Rotarianie z Niemiec organizują pomoc rzeczową dla polskich instytucji - domów dziecka i placówek opiekuńczych – poczynając od połowy lat 80-tych ubiegłego wieku. Dary, kierowane do różnych zakątków Polski, od 1988 r. trafiają także do Krakowa. Na przykład w 2017 r. Rotary Club Kaarst–Korschenbroich podarował Gminie Miejskiej Kraków 36 łóżek szpitalnych, które zostały przekazane krakowskim placówkom pomagającym osobom starszym, niepełnosprawnym i bezdomnym. Łóżka zostały wówczas rozdysponowane na terenie całego Krakowa.
Wizyty delegacji z Ołomuńca i Wiednia
W ramach rozwoju współpracy Gminy Miejskiej Kraków z miastami Ołomuniec i Wiedeń Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w dniach 02-04.04.19 r. zorganizował wizytę studyjną dla przedstawicieli urzędów działających na rzecz pomocy społecznej w obu miastach. Tematyka wizyty dotyczyła systemu wsparcia i opieki nad osobami starszymi oraz działań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W trakcie pobytu goście z Ołomuńca i Wiednia zostali zapoznani z działalnością Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na rzecz osób starszych oraz z realizowanymi zadaniami na rzecz przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Hospitowali również miejsca, w których osoby starsze oraz ofiary przemocy w rodzinie mogą otrzymać pomoc i wsparcie: Miejski Dzienny Dom Pomocy Społecznej, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Klub Samopomocy – Specjalistyczny oraz Dom Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych i Dom Pomocy Społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych.
Spotkanie z grupą uczniów z Francji
W dniu 27 maja br. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odbyło się spotkanie z grupą uczniów z francuskiej szkoły LAP Vallon Bonneveaux. Głównym celem wizyty było zapoznanie uczestników z systemem pomocy społecznej w Krakowie oraz z funkcjonowaniem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Wizyta w Ołomuńcu
W dniach 2-4 października 2019 r. na zaproszenie Urzędu Miasta w Ołomuńcu przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie oraz Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK odbyli wizytę studyjną poświęconą tematyce wsparcia na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych, osób bezdomnych oraz rodzin z dziećmi. W trakcie pobytu odbyły się spotkania w: Centrum usług dziennych i całodobowych, Ośrodku wsparcia dla dzieci z autyzmem i ich rodzin „Wyjść naprzeciw autyzmowi”, Schronisku dla kobiet i matek z dziećmi, Centrum Maltańskim oraz Centrum wsparcia dla osób bezdomnych prowadzonym przez Caritas Ołomuniec.
Udział przedstawicieli MOPS w konferencji w Pradze
W dniach 18-19 listopada 2019 roku w Pradze miała miejsce konferencja w ramach projektu „Systemowe wsparcie pracy socjalnej w gminach” zorganizowana przez Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych Republiki Czeskiej. Do udziału w konferencji został zaproszony w ramach współpracy międzynarodowej Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, który był reprezentowany przez dwóch przedstawicieli. Pracownicy przedstawili prezentacje pt. „Profesjonalizacja pracy socjalnej na przykładzie Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej w Krakowie” oraz „Praca socjalna z osobami z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinami na przykładzie Programu Aktywności Lokalnej „Znaczenie Rodziny" realizowanego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie”. W konferencji poza organizatorami, wzięli udział pracownicy socjalni z Czech oraz zaproszeni goście z Austrii, Słowacji i Polski. Dzięki udziałowi w konferencji Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie miał okazję zaprezentować nowe rozwiązania w zakresie organizacji pomocy społecznej i podzielić się doświadczeniami.