Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 612 kobiet i mężczyzn w wieku 18-29 lat, pozostających bez pracy na terenie Gminy Miejskiej Kraków poprzez niwelowanie barier utrudniających start zawodowy lub powrót na rynek pracy. We wskazanej grupie wiekowej, projekt adresowany jest w szczególności do osób długotrwale bezrobotnych, z niepełnosprawnościami oraz o niskich kwalifikacjach (wykształcenie: podstawowe, gimnazjalne, ponadgimnazjalne – szkoła zawodowa, liceum, technikum), które stanowią nie mniej niż 20% ogółu uczestników projektu.
Aktywizacja w ramach projektu ma poprawić sytuację uczestnika na rynku pracy poprzez nabycie kwalifikacji zawodowych lub kompetencji, doświadczenia zawodowego i umiejętności pracowniczych, uzyskanie wsparcia finansowego na rozpoczęcie działalności gospodarczej, prezentację ofert wsparcia lub pracy oraz przekazanie aktualnych informacji o stanie rynku pracy.
Podstawowym narzędziem służącym do zaplanowania ścieżki udziału będzie Indywidualny Plan Działania, czyli plan takich działań obejmujących usługi oraz instrumenty rynku pracy, które doprowadzą do zatrudnienia. Dla każdego uczestnika doradca klienta zaplanuje szczegółowe wsparcie obejmujące min. 3 formy aktywizacji w ramach podstawowych ścieżek uczestnictwa w tym obligatoryjnie pośrednictwa pracy i ewentualnie poradnictwa zawodowego oraz przynajmniej 1 formy kosztowej: t.j. staż (326 osób), szkolenie (100 osób), i dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej (186 osób). Wsparcie realizowane będzie zgodnie z obowiązującymi standardami jakości, a także z zasadą równych szans.
Wdrożona aktywizacja zawodowa wpłynie na poprawę sytuacji młodzieży zarejestrowanej w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie. Głównym rezultatem projektu będzie podjęcie zatrudnienia przez uczestników, w tym: 42% osób w trudnej sytuacji i 57% pozostałych osób. Kwalifikacje zawodowe uzyska 30% uczestników kursów.