W związku z ograniczeniami, które zostały nałożone ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną i wobec gwałtownie słabnącej koniunktury gospodarczej realizując dyspozycję Prezydenta Miasta Krakowa, Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie wdrożył rozwiązania, które mają na celu pomoc w utrzymaniu działalności prowadzonej przez najemców lokali użytkowych, które pozostają w zasobie tutejszej jednostki.
Terminy uiszczania opłat
Zarządzeniem Nr 700/2020 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie zmiany terminów uiszczenia opłat za korzystanie z lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa, wynajmowanych przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie przesunięte zostały terminy uiszczenia opłat należnych za korzystanie z przedmiotowych lokali użytkowych.
Termin opłat za miesiąc marzec przesunięty został się na dzień 30 czerwca, za miesiąc kwiecień na dzień 31 lipca, za miesiąc maj na dzień 31 sierpnia.
Obniżka czynszu dla najemców lokali użytkowych
Zarządzeniem Nr 734/2020 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 24 marca 2020 r. w sprawie obniżenia stawek czynszowych netto z tytułu najmu lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa, wynajmowanych przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, z uwagi na czasowe zaprzestanie prowadzenia działalności w lokalach przez ich najemców, stworzone zostały podstawy prawne umożliwiające obniżenie czynszu do kosztów eksploatacyjnych dla najemców, którzy zmuszeni zostali do zamknięcia lokali użytkowych.
W celu skorzystania z obniżki czynszu konieczne jest złożenie przez najemcę lokalu użytkowego wniosku, w którym wskazany będzie dzień zaprzestania prowadzenia działalności w lokalu użytkowym. Procedura regulująca sposób ubiegania się o udzielenie przedmiotowej ulgi została uproszona w sposób maksymalny - złożenie wniosku możliwe jest w formie elektronicznej na adres e-mail: zbk@zbk.krakow.pl, bez konieczności uwierzytelnienia go bezpiecznym podpisem elektronicznym czy profilem zaufanym. Nie jest również wymagane zawieszenie lub wykreślenie działalności z rejestru, do którego wpis stanowi podstawę funkcjonowania przedsiębiorcy.
Stawka czynszowa najmu netto obniżana jest do wysokości kosztów eksploatacyjnych. W przypadku lokali użytkowych usytuowanych w budynkach stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa koszty te wynoszą 4,89 zł/m2 netto, natomiast w przypadku lokali użytkowych położonych w budynkach Wspólnot Mieszkaniowych stanowią sumę wpłacanych przez Gminę na rzecz Wspólnoty zaliczek: eksploatacyjnej, remontowej oraz zaliczki wnoszonej tytułem uciążliwości wynikającej z prowadzonej działalności w lokalu użytkowym.
Obniżona stawka czynszowa obowiązuje przez okres od dnia zaprzestania prowadzenia działalności w lokalu użytkowym do dnia jej wznowienia, nie później jednak niż do dnia 31 maja 2020 r. (za wyjątkiem tych rodzajów działalności, których podjęcie od dnia 1 czerwca 2020 r., z uwagi na brak wprowadzenia odpowiednich zmian w przepisach prawnych, nadal nie będzie możliwe).
Szczegółowe informacje dotyczące sposobu realizacji wniosku o obniżkę czynszu normuje procedura ZBK-42 „Obniżenie stawki czynszowej netto z tytułu najmu lokali stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa, wynajmowanych przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, z uwagi na czasowe zaprzestanie prowadzenia działalności w lokalach przez ich najemców”, dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa na stronie: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=3276&sub=procedura&proc=ZBK-42.
Wobec dużej liczbą wniosków składanych przez najemców, którzy prowadząc działalność w wynajmowanych od Gminy Miejskiej Kraków lokalach użytkowych doznają ograniczeń uwarunkowanych aktualną sytuacją epidemiologiczną, opracowaliśmy regulacje umożliwiające udzielenie obniżki czynszu o 50 %.
W celu skorzystania z obniżki czynszu konieczne jest złożenie przez najemcę lokalu użytkowego wniosku, przy czym za okres:
- od 14 marca 2020 r. do 3 maja 2020 r. – złożonego wyłącznie w formie oświadczenia,
- od 4 maja 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego – uzupełnionego o dokumenty finansowe potwierdzające spadek obrotów gospodarczych lub spadek przychodów, w tym spadek przychodów z działalności statutowej, o nie mniej niż 25 %, obliczonego jako średnia arytmetyczna obrotów lub przychodów ze stycznia i lutego 2020 r., w porównaniu do obrotów lub przychodów uzyskanych przez najemcę w miesiącu, za który ubiega się o obniżenie stawki czynszowej netto (w przypadku działalności sezonowej najemca może załączyć dokumenty finansowe potwierdzające spadek obrotów lub przychodów o nie mniej niż 25 %, w miesiącu, za który ubiega się o obniżenie stawki czynszowej netto, w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego). Obniżona w ten sposób stawka czynszowa nie może być niższa od kosztów eksploatacyjnych.
Wniosek można przesłać do Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie w formie elektronicznej na adres zbk@zbk.krakow.pl. Nie jest konieczne uwierzytelnienie go bezpiecznym podpisem elektronicznym czy profilem zaufanym.
Przyjęte rozwiązania nie obejmują najemców wykorzystujących lokale użytkowe na niekomercyjne potrzeby własne (np. garaże, miejsca postojowe, pomieszczenia służące do przechowywania rzeczy, itp.).
Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Lokali Użytkowych pod numerami telefonu:12 616 61 60, 12 291 28 21, 12 616 61 52, 12 616 61 51, 12 616 61 59, 12 291 28 45, 12 291 28 24.
Rozłożenie zadłużenia na raty, odroczenie terminu spłaty, umorzenie zaległości
Najemcy lokali użytkowych wynajmowanych przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie mogą ubiegać się o udzielenie ulg w spłacie wierzytelności Gminy Miejskiej Kraków na zasadach ogólnych, w oparciu o przepisy uchwały Nr XCVIII/2557/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 28 marca 2018 r. w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Miejskiej Kraków lub jej jednostkom organizacyjnym, a także wskazania organów do tego uprawnionych.
Na podstawie złożonego przez najemcę lokalu użytkowego udokumentowanego wniosku, powstałe wierzytelności można jednorazowo rozłożyć na raty na okres nie dłuższy niż 24 miesiące. Od należności, których termin spłaty odroczono lub których spłatę rozłożono na raty pobiera się odsetki preferencyjne w wysokości połowy odsetek ustawowych za opóźnienie lub połowy odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych, w przypadku należności powstałej w wyniku transakcji handlowej. Odsetki ustawowe, odsetki ustawowe za opóźnienie lub odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych, które powstały do dnia złożenia kompletnego wniosku o ulgę, rozkładane są na taką samą ilość rat, jak należność główna, płatne są w tych samych terminach i nie podlegają oprocentowaniu.
Ocena czy istnieją przesłanki zastosowania ulgi w konkretnej sprawie wymaga dokonania wszechstronnego
i wnikliwego rozważenia całokształtu materiału dowodowego oraz zebrania informacji na temat aktualnej sytuacji finansowej wnioskodawcy. W trakcie rozpatrywania wniosku uwzględniany jest również sposób wywiązywania się przez dłużnika z bieżących zobowiązań czynszowych.
Ze względu na trudną sytuację gospodarczą oraz brak możliwości płatniczych niektórych zobowiązanych, którzy nie są w stanie regulować należności, zgodnie ze wcześniej zawartymi porozumieniami, wprowadzona została możliwość, na umotywowany wniosek dłużnika, zawieszenia spłaty pozostałych do zapłaty należności objętych zawartym porozumieniem ratalnym na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Terminy wymagalności wszystkich rat następujących po złożeniu wniosku ulegał będzie przesunięciu o okres zawieszenia spłaty porozumienia. Raty staną się wymagalne w tym samym dniu miesiąca, co raty określone porozumieniem.
Wprowadzana regulacja jest narzędziem pomocowym, pozwalającym realnie wspomóc zobowiązanych, którzy nie są w stanie na bieżąco regulować należności cywilnoprawnych przypadających Gminie Miejskiej Kraków lub jej jednostkom miejskim, na skutek sytuacji epidemiologicznej na terenie kraju.