Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie 1 czerwca 2021 roku rozpoczął realizację projektu pn.: „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków Południe” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, oś priorytetowa IV Innowacje społeczne. Liderem projektu jest Szpital Kliniczny im. dr Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie a partnerami Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.
Projekt realizowany jest w ramach konkursu nr POWR.04.01.00-IZ.00-00-026/20 w okresie od dnia 1 czerwca 2021 r. do dnia 31 sierpnia 2023 roku. Wsparcie dla uczestników uruchomiono od września 2021 roku.
Wartość Projektu wynosi 13 302 409,81 złotych. Kwota przeznaczona na dofinansowanie działań MOPS w Krakowie (wydatki kwalifikowane) wynosi 747. 425, 81 złotych.
Projekt zakłada uruchomienie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (ŚCZP DiM) poprzez wdrożenie zintegrowanych usług medycznych, wsparcia terapeutycznego i psychologicznego, społecznego oraz profilaktyki zgodnie z zasadami deinstytucjonalizacji, łącznie dla 1052 osób spośród dzieci i młodzieży z dzielnic VIII-Dębniki, IX-Łagiewniki - Borek Fałęcki oraz X – Swoszowice.
W ramach projektu dzieci i młodzież do 21 roku życia doświadczające kryzysów psychicznych, zaburzeń i chorób psychicznych objęte zostaną kompleksowym, wielokierunkowym wsparciem zapewniającym ciągłość terapeutyczną. Jego realizacja pozwoli zwiększyć obszar innowacji społecznej, zastąpić opiekę instytucjonalną wsparciem świadczonym w obrębie społeczności lokalnych, co docelowo ma poprawić jakość życia młodych ludzi i zwiększyć dostępność usług w środowisku.
Zadania MOPS w Krakowie w Projekcie polegają na uruchomieniu i obsłudze infolinii dla mieszkańców z ww. dzielnic Krakowa oraz doprecyzowanie we współpracy z partnerami formalnymi i nieformalnymi modelu z uwzględnieniem doświadczeń płynących z etapu testowania wdrażanego modelu.
Usługa skierowana jest do:
zmagających się z problemami natury psychicznej i zamieszkujących na terenie dzielnic VIII-Dębniki, IX-Łagiewniki - Borek Fałęcki oraz X – Swoszowice.
Obszar interwencji projektu znajduje się w zakresie terytorialnym działalności dwóch Filii MOPS: Filia nr 3 Filia nr 5 :
W ramach projektu zostanie uruchomione Centrum Koordynacji (CK) tworze przez specjalistów pracujących w Zespole Infolinii, Zespole Pierwszego Kontaktu (ZPK) i Zespole Koordynacji Międzyinstytucjonalnej (ZKM). Jego głównym zadaniem jest przyjęcie zgłoszenia, a następnie wstępna ocena rodzaju trudności wraz ze stopniem nasilenia kryzysu psychicznego, a wreszcie nawiązanie oraz podtrzymywanie relacji z rodziną i dzieckiem m.in. podczas wizyt domowych prowadzonych zgodnie z zasadami Otwartego Dialogu.
Zespół Infolinii, organizowany i koordynowany przez MOPS w Krakowie, odpowiedzialny jest za przyjmowanie zgłoszeń do Centrum oraz przeprowadzenie wywiadu diagnostycznego w celu oceny stopnia nasilenia kryzysu psychicznego i pilności podjęcia interwencji (tzw. triaż psychiatryczny). Jest to wstępna ocena kwalifikacji i funkcjonowania dziecka zgłoszonego do Centrum. W zależności od stopnia nasilenia problemów oraz aktualnego wsparcia zgłoszenie jest przyjmowane lub przekierowywane. Przyjęcie zgłoszenia powoduje wszczęcie procedur związanych z koordynacją wsparcia w Centrum.
Zespół Pierwszego Kontaktu (ZPK) przyjmuje zlecenie od Zespołu Infolinii i podejmuje kontakt z osobą zgłaszającą problem (w przypadku osób nieletnich z ich opiekunami prawnymi). Zespół Pierwszego Kontaktu koordynowany przez Wydział Edukacji UMK w Poradni (w ramach podzespołów: Diagnostyki Psychologiczno-Pedagogicznej, Interwencyjno-Terapeutycznego) jest odpowiedzialny za przyjęcie zlecenia od Zespołu Infolinii, pierwszy kontakt z osobami zgłaszającymi problem lub opiekunem prawnym, - wstępną diagnoza Uczestnika wraz sporządzenie Indywidualnego Planu Zdrowienia.
Do zadań ZPK należy nawiązanie relacji z rodziną i Uczestnika, ustalenie przyczyn i historii problemu. Po jej dokonaniu Zespół może przekazać Uczestnika (w zależności od stopnia nasilenia objawów i rodzaju zgłaszanych trudności) do zespołów z poziomu I lub II referencyjności, prowadzonych przez Lidera projektu.
Ponadto w ramach Centrum Koordynacji zostanie uruchomiony Zespół Koordynacji Międzyinstytucjonalnej (ZKM), który odpowiedzialny będzie za stworzenie platformy współpracy instytucji udzielających pomocy, w tym z sektora zdrowia, oświaty i pomocy społecznej, której celem jest zbudowanie sieci wsparcia dla rodziny i dziecka będących w kryzysie psychicznym. Członkowie Zespołu zostają powołani z każdego podmiotu uczestniczącego w Projekcie (w tym MOPS w Krakowie). Głównymi zadaniami (ZKM) jest wypracowanie umowy bilateralnej pomiędzy instytucjami, ustalenie reguł i procedur przepływu informacji w sieci współpracy, jak również monitorowanie tej współpracy.
Infolinia dla potencjalnych uczestników projektu czynna będzie pod numerem 726 204 176 od 27.09.2021 r. od poniedziałku od piątku w godzinach 8:00-16:00, natomiast od 18.10.2021r. w godzinach 8:00 20:00.
Centrum Koordynacji zlokalizowane jest w budynku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 przy ulicy Konfederackiej 18.