Interdyscyplinarna konferencja „Rola specjalisty w skutecznej pomocy osobom doznającym przemocy domowej” – rekrutacja
Zapraszam na konferencję pn. „Rola specjalisty w skutecznej pomocy osobom doznającym przemocy domowej” realizowaną w ramach projektu pn. „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” finansowanego z Funduszu Małych Grantów 2, Rozwój lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych (operator programu: Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Strategii i Funduszy Europejskich.
Konferencja zaplanowana na 20-21.03.2024 r. dotyczyć będzie profesjonalnego podejścia do sytuacji wsparcia oraz granic kompetencji specjalisty uczestniczącego w procesie pomagania i odbędzie się w podziale na część plenarną oraz warsztatową.
Rejestracja na konferencję dostępna jest pod linkiem https://forms.gle/siyNwJeosWFGk8ccA
Zgłoszenia przyjmowane są do 12.03.2024 r.
W razie pytań proszę o kontakt z Panią Pauliną Gutek (paulina.gutek@mops.krakow.pl, tel. 660 637 833)
Model przeciwdziałania przemocy domowej wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami
W ramach projektu, realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”, pn. „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” finansowanego z Funduszu Małych Grantów 2, Rozwój lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych (operator programu: Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Strategii i Funduszy Europejskich) opracowany został „Model przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i osób z niepełnosprawnościami”. Zapraszam do zapoznania się z jego treścią jednocześnie informując o możliwości przeprowadzenia w Państwa jednostce/placówce/organizacji spotkania informacyjno-edukacyjnego z zakresu profilaktyki przeciwdziałania przemocy domowej wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
W przypadku pytań lub zgłoszenia potrzeby spotkania proszę o kontakt z Panią Pauliną Gutek – koordynatorem projektu (paulina.gutek@mops.krakow.pl, tel. 660 637 833).
Szkolenie pn. "zmiana przepisów z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej" - rekrutacja
W ramach projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie”, realizowanego w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” (projekt finansowany jest ze środków norweskich i środków krajowych Programu „Sprawiedliwość”) zapraszam członków krakowskiego Zespołu Interdyscyplinarnego, członków grup diagnostyczno-pomocowych oraz specjalistów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej w szczególności wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami do udziału w 1 dniowym (8 godzin dydaktycznych) szkoleniu z zakresu zmian przepisów prawa w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Podczas spotkania zostaną poruszone poniższe obszary:
- omówienie przepisów prawa wprowadzonych ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw:
- omówienie przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”,
- praktyczne aspekty pracy Zespołów Interdyscyplinarnych oraz grup diagnostyczno – pomocowych,
- realizacja procedury „Niebieskie Karty”,
- dyskusja, pytania uczestników szkolenia.
Szkolenie w formie on-line przeprowadzi dr Grzegorz Wrona (http://adwokatwrona.waw.pl/).
Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko oraz nazwę reprezentowanej instytucji należy przesłać na adres szkolenia.ppwr@mops.krakow.pl do 29.02.2024 r. Proszę również o wskazanie preferowanej grupy:
Grupa I – 12.03.2024 r.
Grupa II – 13.03.2024 r.
Grupa III – 26.03.2024 r.
Szkolenie „Praca ze sprawcami przemocy domowej” – rekrutacja
W ramach projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie”, realizowanego w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” (projekt finansowany jest ze środków norweskich i środków krajowych Programu „Sprawiedliwość”) zapraszam członków krakowskiego Zespołu Interdyscyplinarnego oraz członków grup diagnostyczno-pomocowych do udziału w 3 dniowym szkoleniu pn. „Praca ze sprawcami przemocy domowej”
Szkolenie odbędzie się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie (ul. Józefińska 14, III piętro, sala konferencyjna) w podziale na 2 grupy (maksymalna ilość osób w grupie 20), czas trwania 24 godziny dydaktyczne dla każdej z grup (po 3 dni).
Terminy:
- I grupa - 19-21 lutego 2024 r.;
- II grupa – 27-29 lutego 2024 r.
Podczas szkolenia zostaną poruszone poniższe kwestie:
- Modele pracy ze sprawcą przemocy domowej;
- Przekonania oraz postawy osób stosujących przemoc;
- Charakterystyka sprawcy przemocy;
- Narzędzia do pracy ze sprawcami przemocy domowej;
- Dyskusja, pytania uczestników szkolenia.
Zainteresowane osoby proszę o przesłanie zgłoszenia do 15.02.2024 r. na adres szkolenia.ppwr@mops.krakow.pl
W razie pytań proszę o kontakt telefoniczny: Paulina Gutek tel.: 660 637 833
Trening interpersonalny-rekrutacja
W ramach projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie”, realizowanego w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” (projekt finansowany jest ze środków norweskich i środków krajowych Programu „Sprawiedliwość”) zapraszam do udziału w 3 dniowym treningu interpersonalnym skierowanym do członków grup diagnostyczno-pomocowych, zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej oraz specjalistów realizujących usługi wsparcia na rzecz osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Trening kompetencji interpersonalnych ukierunkowany będzie na rozwój kompetencji osobistych w zakresie skutecznego realizowania zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej szczególnie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Udział wzmocni specjalistów w zakresie osiągania oczekiwanej skuteczności oraz inicjowania i podtrzymania pozytywnych relacji pomocowych z osobami doznającymi przemocy. Pogłębienie wiedzy społecznej umożliwi również dokonywanie analizy sytuacji i zastosowanie adekwatnej strategii postępowania oraz odpowiedniej postawy interpersonalnej nacechowanej pozytywnym nastawieniem do innych i do siebie.
Trening zostanie przeprowadzony w podziale na 2 grupy maksymalnie 20 osobowe. Dla każdej grupy przewidziane jest 3 dniowe wsparcie realizowane w formie wyjazdowej (transport zorganizowany). Uczestnik nie pokrywa żadnych kosztów w tym kosztów noclegu, przejazdu w dwie strony, wyżywienia, udziału w treningu. Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o udziale w 24 godzinnym treningu interpersonalnym.
Planowane terminy treningu interpersonalnego:
Grupa I 24-26.01.2024 r.
Grupa II 31.01- 2.02.2024 r.
Osoby zakwalifikowane zostaną poinformowane o szczegółach organizacyjnych.
Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, nazwę reprezentowanej instytucji oraz preferowaną grupę proszę przesłać na adres szkolenia.ppwr@mops.krakow.pl do 17.01.2023 r.
W razie pytań proszę o kontakt z Panią Pauliną Gutek (paulina.gutek@mops.krakow.pl, tel. 660 637 833).
Więcej informacji o projekcie: https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,wzmocnienie_systemu_przeciwdzialania_przemocy_w_rodzinie_wobec_seniorow_i_osob_niepelnosprawnych_w_krakowie.html
Konferencja pt.: „Przeciwdziałanie przemocy domowej wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami”
Film: https://youtu.be/PHIP5J3L3T8
W dniach 16-17 listopada 2023 r. w Muzeum Armii Krajowej odbyła się interdyscyplinarna konferencja szkoleniowa pt.: "Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami". Konferencja podsumowywała działania realizowane w ramach projektu "Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób z niepełnosprawnością", finansowanego z Funduszu Małych Grantów 2, Rozwój lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych (operator programu: Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Strategii i Funduszy Europejskich).
Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”. Jego celem jest podniesienie wrażliwości oraz świadomości społecznej dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, rozwój współpracy interdyscyplinarnej i integracja działań na poziomie lokalnym, zwiększenie skuteczność udzielanej pomocy oraz wsparcia.
Więcej informacji o projekcie: https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,wzmocnienie_systemu_przeciwdzialania_przemocy_w_rodzinie_wobec_seniorow_i_osob_niepelnosprawnych_w_krakowie.html
„Przemoc jest bliżej niż myślisz. Nie bądź obojętny. Reaguj!” – odcinek V
Odcinek V: https://www.youtube.com/watch?v=6ffNXMt-3Xs
Materiał powstał w ramach kampanii społecznej „Przemoc jest bliżej niż myślisz” realizowanej w ramach projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” realizowany w ramach programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków norweskich i środków krajowych.
Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”. Jego celem jest podniesienie wrażliwości oraz świadomości społecznej dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, rozwój współpracy interdyscyplinarnej i integracja działań na poziomie lokalnym, zwiększenie skuteczność udzielanej pomocy oraz wsparcia.
W ramach projektu przewidziano działania sprzyjające rozwojowi lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością, m.in. kampanię społeczną, szkolenia specjalistyczne, konferencję oraz działania informacyjno-edukacyjne skierowane do osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Opracowano również Model przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji o projekcie: https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,wzmocnienie_systemu_przeciwdzialania_przemocy_w_rodzinie_wobec_seniorow_i_osob_niepelnosprawnych_w_krakowie.html
Przemoc w rodzinie wobec osób starszych
Film: https://www.youtube.com/watch?v=7XFlb8GG5pM
Materiał powstał w ramach kampanii społecznej „Przemoc jest bliżej niż myślisz” realizowanej w ramach projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” realizowany w ramach programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków norweskich i środków krajowych.
Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”. Jego celem jest podniesienie wrażliwości oraz świadomości społecznej dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, rozwój współpracy interdyscyplinarnej i integracja działań na poziomie lokalnym, zwiększenie skuteczność udzielanej pomocy oraz wsparcia.
W ramach projektu przewidziano działania sprzyjające rozwojowi lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością, m.in. kampanię społeczną, szkolenia specjalistyczne, konferencję oraz działania informacyjno-edukacyjne skierowane do osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Opracowano również Model przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji o projekcie: https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,wzmocnienie_systemu_przeciwdzialania_przemocy_w_rodzinie_wobec_seniorow_i_osob_niepelnosprawnych_w_krakowie.html
"Przemoc jest bliżej niż myślisz. Nie bądź obojętny. Reaguj!” – odcinek IV
Odcinek IV: https://www.youtube.com/watch?v=Rs2Oz2pi_p4
Materiał powstał w ramach kampanii społecznej „Przemoc jest bliżej niż myślisz” realizowanej w ramach projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” realizowany w ramach programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków norweskich i środków krajowych.
Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”. Jego celem jest podniesienie wrażliwości oraz świadomości społecznej dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, rozwój współpracy interdyscyplinarnej i integracja działań na poziomie lokalnym, zwiększenie skuteczność udzielanej pomocy oraz wsparcia.
W ramach projektu przewidziano działania sprzyjające rozwojowi lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością, m.in. kampanię społeczną, szkolenia specjalistyczne, konferencję oraz działania informacyjno-edukacyjne skierowane do osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Opracowano również Model przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji o projekcie: https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,wzmocnienie_systemu_przeciwdzialania_przemocy_w_rodzinie_wobec_seniorow_i_osob_niepelnosprawnych_w_krakowie.html
Jestem świadkiem przemocy. Co mogę zrobić?
Film: https://www.youtube.com/watch?v=7XFlb8GG5pM
Materiał powstał w ramach kampanii społecznej „Przemoc jest bliżej niż myślisz” realizowanej w ramach projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” realizowany w ramach programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków norweskich i środków krajowych.
Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”. Jego celem jest podniesienie wrażliwości oraz świadomości społecznej dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, rozwój współpracy interdyscyplinarnej i integracja działań na poziomie lokalnym, zwiększenie skuteczność udzielanej pomocy oraz wsparcia.
W ramach projektu przewidziano działania sprzyjające rozwojowi lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością, m.in. kampanię społeczną, szkolenia specjalistyczne, konferencję oraz działania informacyjno-edukacyjne skierowane do osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Opracowano również Model przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji o projekcie: https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,wzmocnienie_systemu_przeciwdzialania_przemocy_w_rodzinie_wobec_seniorow_i_osob_niepelnosprawnych_w_krakowie.html
"Przemoc jest bliżej niż myślisz. Nie bądź obojętny. Reaguj!” – odcinek III
Odcinek III : https://www.youtube.com/watch?v=GPJTwyinyTM
Materiał powstał w ramach kampanii społecznej „Przemoc jest bliżej niż myślisz” realizowanej w ramach projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” realizowany w ramach programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków norweskich i środków krajowych.
Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”. Jego celem jest podniesienie wrażliwości oraz świadomości społecznej dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, rozwój współpracy interdyscyplinarnej i integracja działań na poziomie lokalnym, zwiększenie skuteczność udzielanej pomocy oraz wsparcia.
W ramach projektu przewidziano działania sprzyjające rozwojowi lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością, m.in. kampanię społeczną, szkolenia specjalistyczne, konferencję oraz działania informacyjno-edukacyjne skierowane do osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Opracowano również Model przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji o projekcie: https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,wzmocnienie_systemu_przeciwdzialania_przemocy_w_rodzinie_wobec_seniorow_i_osob_niepelnosprawnych_w_krakowie.html
Doświadczasz przemocy? Tu znajdziesz pomoc
Film: https://www.youtube.com/watch?v=jSH8UAQjW5Y
Materiał powstał w ramach kampanii społecznej „Przemoc jest bliżej niż myślisz” realizowanej w ramach projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” realizowany w ramach programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków norweskich i środków krajowych.
Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”. Jego celem jest podniesienie wrażliwości oraz świadomości społecznej dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, rozwój współpracy interdyscyplinarnej i integracja działań na poziomie lokalnym, zwiększenie skuteczność udzielanej pomocy oraz wsparcia.
W ramach projektu przewidziano działania sprzyjające rozwojowi lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością, m.in. kampanię społeczną, szkolenia specjalistyczne, konferencję oraz działania informacyjno-edukacyjne skierowane do osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Opracowano również Model przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji o projekcie: https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,wzmocnienie_systemu_przeciwdzialania_przemocy_w_rodzinie_wobec_seniorow_i_osob_niepelnosprawnych_w_krakowie.html
"Przemoc jest bliżej niż myślisz. Nie bądź obojętny. Reaguj!” – odcinek II
Odcinek II : https://www.youtube.com/watch?v=6y5QdfFUn7s
Materiał powstał w ramach kampanii społecznej „Przemoc jest bliżej niż myślisz” realizowanej w ramach projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” realizowany w ramach programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków norweskich i środków krajowych.
Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”. Jego celem jest podniesienie wrażliwości oraz świadomości społecznej dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, rozwój współpracy interdyscyplinarnej i integracja działań na poziomie lokalnym, zwiększenie skuteczność udzielanej pomocy oraz wsparcia.
W ramach projektu przewidziano działania sprzyjające rozwojowi lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością, m.in. kampanię społeczną, szkolenia specjalistyczne, konferencję oraz działania informacyjno-edukacyjne skierowane do osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Opracowano również Model przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji o projekcie: https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,wzmocnienie_systemu_przeciwdzialania_przemocy_w_rodzinie_wobec_seniorow_i_osob_niepelnosprawnych_w_krakowie.html
Wsparcie dla osób starszych, osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin
Film: https://www.youtube.com/watch?v=aqiDh8OdTvA
Materiał powstał w ramach kampanii społecznej „Przemoc jest bliżej niż myślisz” realizowanej w ramach projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” realizowany w ramach programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków norweskich i środków krajowych.
Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”. Jego celem jest podniesienie wrażliwości oraz świadomości społecznej dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, rozwój współpracy interdyscyplinarnej i integracja działań na poziomie lokalnym, zwiększenie skuteczność udzielanej pomocy oraz wsparcia.
W ramach projektu przewidziano działania sprzyjające rozwojowi lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością, m.in. kampanię społeczną, szkolenia specjalistyczne, konferencję oraz działania informacyjno-edukacyjne skierowane do osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Opracowano również Model przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji o projekcie: https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,wzmocnienie_systemu_przeciwdzialania_przemocy_w_rodzinie_wobec_seniorow_i_osob_niepelnosprawnych_w_krakowie.html
"Przemoc jest bliżej niż myślisz. Nie bądź obojętny. Reaguj!” – odcinek I
Odcinek I: https://www.youtube.com/watch?v=76kSrG9WPvU
Materiał powstał w ramach kampanii społecznej „Przemoc jest bliżej niż myślisz” realizowanej w ramach projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” realizowany w ramach programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków norweskich i środków krajowych.
Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”. Jego celem jest podniesienie wrażliwości oraz świadomości społecznej dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, rozwój współpracy interdyscyplinarnej i integracja działań na poziomie lokalnym, zwiększenie skuteczność udzielanej pomocy oraz wsparcia.
W ramach projektu przewidziano działania sprzyjające rozwojowi lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością, m.in. kampanię społeczną, szkolenia specjalistyczne, konferencję oraz działania informacyjno-edukacyjne skierowane do osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Opracowano również Model przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji o projekcie: https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,wzmocnienie_systemu_przeciwdzialania_przemocy_w_rodzinie_wobec_seniorow_i_osob_niepelnosprawnych_w_krakowie.html
Zaproszenie do udziału w konferencji pn. „Przeciwdziałanie przemocy domowej wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami”
Szanowni Państwo,
Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego
Grup Diagnostyczno-Pomocowych
Specjaliści realizujący zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej
Specjaliści świadczący usługi wsparcia dla osób starszych
i osób z niepełnosprawnościami
Zapraszamy do udziału w konferencji pn. „Przeciwdziałanie przemocy domowej wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami” organizowanej w ramach projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie”, realizowanego w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”. Projekt finansowany jest ze środków norweskich i środków krajowych Programu „Sprawiedliwość”.
Konferencja odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2023, w godzinach 8.30-15.30, w siedzibie Muzeum Armii Krajowej im. generała Emila Fieldorfa „Nila” przy ulicy Wita Stwosza 12 w Krakowie. Poruszając tak ważną problematykę i otwierając przestrzeń do dyskusji, wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk, liczę, że wydarzenie przyczyni się do poprawy funkcjonowania lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy wobec seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem https://forms.gle/8cQBK3d3FdKs4fsp9
Zgłoszenia można również przesyłać mailowo na adres szkolenia.ppwr@mops.krakow.pl
Aktualne informacje dotyczące projektu znajdują się pod linkiem: https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,wzmocnienie_systemu_przeciwdzialania_przemocy_w_rodzinie_wobec_seniorow_i_osob_niepelnosprawnych_w_krakowie.html
W razie pytań proszę o kontakt z Panią Pauliną Gutek tel. 12 616 5323, 660 637 833, e-mail. paulina.gutek@mops.krakow.pl
Zaproszenie na szkolenie "Przemoc wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną"
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” realizacje projekt pn. „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” finansowanego z Funduszu Małych Grantów 2, Rozwój lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych (operator programu: Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Strategii i Funduszy Europejskich).
W ramach projektu zapraszam Państwa do udziału w realizowanym przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” szkoleniu pn. „Przemoc wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną”, które kierowane jest do specjalistów realizujących usługi wsparcia na rzecz osób z niepełnosprawnością. Dwu dniowe szkolenia (gr. I 12-13.10.2023 r., gr II 17-18.10.2023, gr. III 26-27.10.2023 r.) odbędą się w Centrum dla Rodzin (ul. Głowackiego 4/11-12). W trakcie szkolenia zostaną poruszone zagadnienia dotyczące przemocy wobec osób z niepełnosprawnością, czynniki ryzyka oraz czynniki chroniące przed przemocą. Zaprezentowane zostaną między innymi materiały umożliwiające przeprowadzenia wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną warsztatów mających na celu zapoznanie uczestników z zagadnieniem przemocy, wzrost świadomości w zakresie swoich praw, w tym prawa do bycia osobą autonomiczną, wspieraną adekwatnie do indywidualnych psychofizycznych możliwości oraz potrzeb.
Więcej informacji i link do zapisów: https://forms.gle/muZRvxNib9M9jU8W9
Proszę o przekazanie informacji pracownikom, instytucjom oraz jednostkom realizujących zadania na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Przemoc w rodzinie – osoba stosująca przemoc
Osoby stosujące przemoc mogą zmienić swoje postępowanie, na terenie Gminy Miejskiej Kraków mogą wziąć udział w programie korekcyjno-edukacyjnym, skorzystać z poradnictwa psychologicznego, pracy socjalnej oraz wsparcia specjalistów z instytucji realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Więcej informacji w materiale pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=5SdFwaqmtFg
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” realizuje projekt pn. „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” finansowanego z Funduszu Małych Grantów 2, Rozwój lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych (operator programu: Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Strategii i Funduszy Europejskich), które go celem jest podniesienie wrażliwości oraz świadomości społecznej dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Bieżące informacje na temat działań w projekcie znajdują się pod linkiem:
https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,fundusze_norweskie.html
Widzisz przemoc? Reaguj!
Jak pomóc osobom krzywdzonym ze strony najbliższych?
W związku z realizacją projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” realizowany w ramach programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków norweskich i środków krajowych przypominamy o naszej wkładce tematycznej w KRAKÓW.PL na temat roli świadka przemocy domowej (str. 17-20)
Kraków.pl nr 11 (287), 9.06.2021 r. - Magiczny Kraków (www.krakow.pl)
Bieżące informacje na temat działań w projekcie znajdują się pod linkiem:
https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,fundusze_norweskie.html
„Przemoc nie ma płci”- audycja radiowa w Radiu Kraków
Przemoc w rodzinie może dotknąć każdego, bez względu na status społeczny, ekonomiczny, wiek czy też płeć. Zapraszamy do wysłuchania audycji w Radiu Kraków pn. „Przemoc nie ma płci”.
https://www.radiokrakow.pl/audycje/przemoc-nie-ma-plci
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” realizuje projekt pn. „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” finansowanego z Funduszu Małych Grantów 2, Rozwój lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych (operator programu: Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Strategii i Funduszy Europejskich), które go celem jest podniesienie wrażliwości oraz świadomości społecznej dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Bieżące informacje na temat działań w projekcie znajdują się pod linkiem:
https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,fundusze_norweskie.html
Przemoc w rodzinie - osoba doznająca przemocy
Za przemoc w rodzinie zawsze odpowiedzialna jest osoba ją stosująca. Jeśli doświadczasz przemocy ze strony najbliższej osoby pamiętaj, że masz prawo do ochrony swojego życia i zdrowia, czci i dobrego imienia oraz do samodzielnego decydowania o swoim życiu osobistym.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” realizuje projekt pn. „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” finansowanego z Funduszu Małych Grantów 2, Rozwój lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych (operator programu: Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Strategii i Funduszy Europejskich), które go celem jest podniesienie wrażliwości oraz świadomości społecznej dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Bieżące informacje na temat działań w projekcie znajdują się pod linkiem:
https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,fundusze_norweskie.html
Zaproszenie na szkolenie instruktażowe z realizacji spotkań profilaktycznych
W ramach realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”, projektu pn. „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” zapraszamy do udziału w szkoleniach instruktażowych z realizacji spotkań profilaktycznych w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Szkolenie zostanie zrealizowane w podziale na 3 grupy po 20 osób:
Grupa I 14.06.2023 r. godz. 8-15 (miejsce szkolenia Filia nr 8 MOPS, ul. Na Kozłówce 27)
Grupa II 16.06.2023 r. godz. 8-15 (miejsce szkolenia Filia nr 8 MOPS, ul. Na Kozłówce 27)
Grupa III 19.06.2023 r. godz. 8-15 (miejsce szkolenia Filia nr 8 MOPS, ul. Na Kozłówce 27)
Zgłoszenia przyjmowane są mailowo (szkolenia.ppwr@mops.krakow.pl) do 19.05.2023 r.
Dla kogo jest to szkolenie:
Pracujesz na co dzień z osobami z niepełnosprawnościami?
Jesteś asystentem osobistym osoby z niepełnosprawnością? Pracownikiem socjalnym? Pedagogiem szkolnym?
Pomagasz osobom starszym i z niepełnosprawnościami?
Czy to na pewno dla mnie?
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wspierać osoby z niepełnosprawnościami i osoby starsze w ich trudach codziennego życia?
Jak chronić osoby starsze przed przemocą?
Jak reagować, gdy mamy podejrzenia, że wobec osoby z niepełnosprawnością stosowana jest przemoc?
Często czujesz bezradność w sytuacjach obserwowania przemocy bądź słysząc o niej?
Spotkania z jednej strony będą okazją do poszerzenia wiedzy na temat przemocy, z drugiej natomiast przestrzenią, w której w bardzo praktyczny sposób wymienimy poglądy na temat tego, co zrobić, gdy pojawia się przemoc, i jak się przed nią chronić. Porozmawiamy - opierając się na najnowszych badaniach - o tym, jakie formy profilaktyki przemocy są skuteczne.
Podczas spotkania uzyskają Państwo praktyczne narzędzie, jakim są scenariusze do przeprowadzenia zajęć z trzema grupami odbiorców:
osobami z niepełnosprawnościami i starszymi,
rodzinami i opiekunami tych osób,
oraz przedstawicielami służb i instytucji.
Będzie też okazja do tego, by podzielić się własnym doświadczeniem i porozmawiać o trudnościach pojawiających się w Państwa pracy oraz o sposobach ich rozwiązania.
Realizatorem szkoleń jest Przyjaznaprofilaktyka.pl, która wspiera samorządy całej Polski w zakresie zadań profilaktycznych, opracowuje merytorycznie i tworzy materiały dotyczące profilaktyki przemocy i uzależnień. Grupa specjalistów i praktyków w dziedzinie psychologii i pedagogiki, której projekty wpisują się w założenia profilaktyki pozytywnej. Ważne jest dla nich wzmacnianie, pokazywanie dobrych stron, pobudzanie do rozwoju, a głównie wspieranie umiejętności wychowawczych rodziców oraz kompetencji nauczycieli, wychowawców, opiekunów. Uważają, że jeśli profilaktyka ma być skuteczna, musi trafiać do wszystkich: od dzieci przez ich rodziców i nauczycieli po wszystkich dorosłych.
Szkolenia przeprowadzi dr Barbara Superson – psycholog, trener, adiunkt w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Związana ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami nie tylko naukowo, prowadząc zajęcia ze studentami w tym obszarze, ale także praktycznie - posiadając 10-letnie doświadczenie zawodowe w pracy terapeutycznej z dziećmi z niepełnosprawnościami.
W razie pytań proszę o kontakt z Panią Pauliną Gutek (paulina.gutek@mops.krakow.pl, tel. 660 637 833)
Projekt „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” realizowany w ramach programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków norweskich i środków krajowych.
„Kim jest świadek przemocy w rodzinie i jaka jest jego rola?”
Zgłoszenie krzywdzenia może pomóc w przerwaniu zjawiska przemocy w rodzinie, zaangażowanie instytucji pozwoli na ochronę osoby doświadczającej przemocy oraz zapewnienie jej bezpieczeństwa! Jest to szczególnie istotne gdy osobami doznającymi przemocy są osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” realizuje projekt pn. „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” finansowanego z Funduszu Małych Grantów 2, Rozwój lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych (operator programu: Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Strategii i Funduszy Europejskich), które go celem jest podniesienie wrażliwości oraz świadomości społecznej dotyczącej problemu przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.
https://www.youtube.com/watch?v=7G2nnFmK4IY
Kraków przeciwdziała przemocy
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem w dwutygodniku KRAKÓW.PL pt.: „Kraków przeciwdziała przemocy”. Materiał powstał w związku z realizacją projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” realizowanego w ramach programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków norweskich i środków krajowych.
Kraków.pl nr 6 (322), 29.marca 2023 r. strona 25
Profilaktyka przemocy wobec osób starszych oraz niepełnosprawnych
27.03.2023 r. rozpoczynamy realizację szkoleń specjalistycznych w ramach projektu pn. „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” finansowanego z Funduszu Małych Grantów 2, Rozwój lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych (operator programu: Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Strategii i Funduszy Europejskich).
Podczas szkolenia „Profilaktyka przemocy wobec osób starszych oraz niepełnosprawnych” uczestnicy poznają znaczenie profilaktyki przeciwdziałania przemocy w rodzinie, jej wpływ na kształtowanie świadomości społecznej oraz planowanie strategii działań profilaktycznych. Szkolenie będzie również okazją do wymiany doświadczeń oraz poznanie dobrych praktyk wśród specjalistów świadczących usługi wsparcia dla osób starszych i osób z niepełnosprawnością na terenie Gminy Miejskiej Kraków.
Szczegółowe informacje odnośnie projektu oraz szczegółowych działań znajdują się pod linkiem:
Informacje na temat zjawiska przemocy w rodzinie we wkładce tematycznej w KRAKÓW.PL
W związku z realizacją projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” realizowany w ramach programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków norweskich i środków krajowych przypominamy o naszej wkładce tematycznej w KRAKÓW.PL na temat zjawiska przemocy w rodzinie (str. 17-20)
Kraków.pl nr 14 (290), 8.09.2021 r. - Magiczny Kraków (www.krakow.pl)
Bieżące informacje na temat działań w projekcie znajdują się pod linkiem:
https://mops.krakow.pl/mops/269847,artykul,fundusze_norweskie.html
Przemoc wobec osób starszych i niepełnosprawnych - gdzie szukać pomocy? - audycja radiowa Pierwszy Krok w Radiu Kraków
Zapraszamy do zapoznania się z audycją radiową Pierwszy Krok w Radiu Kraków na temat zjawiska przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami oraz projektu „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” realizowanego w ramach programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków norweskich i środków krajowych:
Rekrutacja do udziału w szkoleniach specjalistycznych z zakresu przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza Członków Zespołu Interdyscyplinarnego, Grup Roboczych oraz specjalistów świadczących usługi wsparcia dla osób starszych i osób z niepełnosprawnością na terenie Gminy Miejskiej Kraków, do udziału w szkoleniach specjalistycznych z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Szkolenia realizowane są w ramach projektu pn. „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” finansowanego z Funduszu Małych Grantów 2, Rozwój lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych (operator programu: Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Strategii i Funduszy Europejskich).
Poniżej znajduje się link do formularza zgłoszeniowego, który zawiera również tematykę oraz opis poszczególnych szkoleń.
https://forms.gle/ZQHfxVzPcwgfFjVv6
W razie pytań proszę o kontakt z Panią Pauliną Gutek (paulina.gutek@mops.krakow.pl, 660 637 833)