W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej realizowany jest program korekcyjno-edukacyjny „Praca ze sprawcą przemocy". Celem programu jest pomoc sprawcom przemocy w zaprzestaniu stosowania przemocy w rodzinie. Sprawcy przemocy objęci są działaniami edukacyjnymi, które zakładają: - nabycie przez sprawcę przemocy wiedzy na temat przemocy, jej rodzajów i konsekwencji, - nabycie umiejętności rozpoznawania zachowań przemocowych, oraz sygnałów ostrzegawczych zapowiadających zachowania przemocowe, - nabycie umiejętności rozpoznawania własnych emocji, - wypracowanie alternatywnych sposobów radzenia sobie ze złością i innymi negatywnymi emocjami, - nabycie umiejętności konstruktywnego wyrażania złości i rozwiązywania konfliktów rodzinnych. W ramach programu realizowane są działania interwencyjne, w których uczestniczą pracownicy socjalni wraz z psychologami Działu Poradnictwa. Celem interwencji jest udzielenie pomocy rodzinie, w której wystąpiła przemoc domowa poprzez zapewnienie jej bezpieczeństwa i wsparcia.
Istotnym elementem programu są spotkania grupy korekcyjno-edukacyjnej dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Praca w grupie opiera się na technikach behawioralno-poznawczych i bazuje na dynamice grupy. Grupa przeznaczona jest dla mężczyzn i ma charakter otwarty, tzn. na każdym spotkaniu mogą do niej dołączać nowi uczestnicy. Spotkania indywidualne i grupowe prowadzi terapeuta uzależnień, posiadający doświadczenie w prowadzeniu zajęć grupowych dla sprawców przemocy, we współpracy z psychologiem Działu Poradnictwa. W każdy czwartek od godz. 16.00 prowadzone są indywidualne konsultacje dla osób, które mogłyby uczestniczyć w spotkaniach grupy. Na indywidualne konsultacje można umówić się telefonicznie pod numerem tel. 012 257 00 14, w poniedziałki w godzinach 14-16, a od wtorku do piątku w godzinach: 10 -17. Zapraszamy każdą osobę, która ma problem z radzeniem sobie z agresją i panowaniem nad emocjami w środowisku rodzinnym. Spotkania grupy rozpoczną się we wrześniu. Spotkania odbywają się w Filii nr 3 Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3, w sali konferencyjnej.
Z terapeutą można skontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej pracazesprawca@mops.krakow.pl. W roku 2009 w programie uczestniczyło 19 osób. Pracownicy Działu Poradnictwa udzielili wsparcia i porad 210 osobom doświadczającym przemocy. (JD).