Mieszkańcy Prądnika Czerwonego utworzyli grupy edukacyjno-wspierające, które systematycznie będą się spotykać, aby uczyć się, wzajemnie wspierać i rozwiązywać wspólne problemy.
W każdy wtorek o godz. 12.00 spotyka się grupa młodych rodziców i rodzin wielodzietnych, a przy grupie działa „Klub Malucha”. Celem spotkań rodziców jest podniesienie kompetencji rodzicielskich oraz nauczenie się efektywnego i aktywnego spędzania czasu z dzieckiem, organizowania dzieciom twórczych i kreatywnych zabaw.
Również samotni rodzice zgłaszali pracownikom socjalnym potrzebę spotykania się i dyskutowania o problemach, które dotyczą ich wszystkich. Rodzice mogą być dla siebie wsparciem, a przede wszystkim uzyskiwać wiedzę na temat problemów związanych z wychowywaniem dzieci. Spotkania rodziców wychowujących dzieci samotnie odbywają się w czwar6tki, o godz. 12.00. Podczas spotkań rodzice będą uczyć się radzić sobie z problemami codziennego dnia, problemami związanymi z organizacja czasu, obowiązków i kłopotami wychowawczymi. Kiedy grupa edukacyjno-wspierająca spełni swoje zadania, może przekształcić się w grupę samopomocową.
Spotkania rozpoczęła grupa wsparcia dla osób chorujących psychicznie. Uczestnicy grupy przejdą trening umiejętności społecznych, tj. prawidłowego komunikowania się w obrębie grupy, nawiązywania kontaktów społecznych i ich utrzymywanie, podnoszenia umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych oraz pomoc w kształtowaniu prawidłowych relacji rodzinnych. Zaplanowano też konsultacje psychologiczne i psychiatryczne. Spotkania odbywają się w piątek, o godz. 12.00.
Powstałą również grupa samopomocowa AA, której celem jest wspieranie osób wychodzących z uzależnienia od alkoholu oraz motywowanie do utrzymania trzeźwego stylu życia. Zajęcia odbywają się w każdą środę, początek spotkania o godz. 12.00.
Do pracowników socjalnych dotarła również prośba o uruchomienie grupy wsparcia dla osób niepełnosprawnych niskiego wzrostu. Rodzice dzieci dotkniętych achondroplazją będą mogli systematycznie spotykać się ze sobą, zapraszać specjalistów, wzajemnie się wspierać. Na spotkania zapraszamy rodziny z całego Krakowa.
Pracownicy socjalni Filii nr 1 zapraszają osoby, które chciałyby dołączyć do którejś z nowopowstałych grup – jeszcze są wolne miejsca. Wszystkie zainteresowane osoby mogą zgłaszać się na ul. Sudolską 7. Grupy nie mogą liczyć więcej niż 10-15 osób, a ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, decydować będzie kolejność zgłoszenia.
Przy ul. Sudolskiej powstał również Punktu Informacji Obywatelskiej, w którym mieszkańcy Prądnika Czerwonego uzyskająinformacje z zakresu problemów społecznych, takich jak: niepełnosprawność, uzależnienia, przemoc, a także wszechstronnej informacji o miejscach załatwiania wszelkich spraw urzędowych, zdrowotnych, socjalno–bytowych. Dyżury odbywać się będą w poniedziałki od godz. 16.00 i czwartki od godz. 15.00.
Ps. to wszystko dzieje się dzięki pracownikom socjalnym z filii nr 1 MOPS.
Wszystkie zainteresowane osoby mogą dzwonić pod numer telefonu 0124304546, 012 4304549, lub po prostu przyjść na ul. Sudolską 7 na wybraną grupę.