„STREETWORK - SKUTECZNY KONTAKT"
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie rozpoczął z dniem 1 stycznia 2010 roku realizację projektu „Streetwork - skuteczny kontakt", który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Poddziałanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym).
Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 15-25 lat zamieszkującej Dzielnice IV (Prądnik Biały), XI (Wola Duchacka) i XII (Prokocim-Bieżanów) Gminy Miejskiej Kraków. Projekt trwać będzie do 31 grudnia 2011 roku.
Budżet projektu zamyka się w kwocie 1 709 330 zł.
Celem projektu jest podniesienie poziomu integracji społecznej 150 osób z ww. grupy, poprzez poprawę ich funkcjonowania w szkole, w środowisku rodzinnym, w grupach rówieśniczych, ograniczenie ryzykownych zachowań dotyczących uzależnień, nabycie konstruktywnych umiejętności radzenia sobie z emocjami, agresją i stresem oraz nabycie wiedzy o instytucjonalnych formach pomocy i wykorzystanie jej w praktyce.
Rekrutację do projektu prowadzić będą streetworkerzy, pracujący w czterech zespołach. Podstawą pracy będą osobiste kontakty nawiązane z beneficjentami projektu w środowisku ulicznym. Przez cały okres realizacji projektu streetworkerzy świadczyć będą pracę socjalną w terenie, organizować zajęcia czasu wolnego. Zorganizowane zostaną imprezy plenerowe, m.in.: „Dni Pracy", „Warsztaty graffiti", turnieje piłkarskie, pokazy filmowe pn. „Kino letnie". W ramach projektu świadczone będzie poradnictwo psychologiczne, przygotowane zostaną ulotki informacyjne, plakaty oraz materiały o streetworku. Organizowane będą warsztaty z zakresu profilaktyki uzależnień i zdrowego stylu życia oraz umiejętności funkcjonowania w grupie. Osoby uczestniczące w projekcie skorzystać będą mogły z pomocy w nauce świadczonej przez wolontariuszy.
W projekcie przewidziano również nawiązywanie kontaktów i wykorzystanie potencjału instytucji zajmujących się pracą z młodzieżą oraz organizacja społeczności lokalnych (integracja, nawiązanie współpracy z Radami Dzielnic, wspólnotami parafialnymi).
Projekt czerpać będzie z doświadczeń zebranych w trakcie realizacji wcześniejszych projektów MOPS wykorzystujących metodę streetwork w pracy w środowisku otwartym:
a) „Streetwork - skuteczny kontakt z klientem" (od października 2006 do marca 2008) -realizowany ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich na terenie Dzielnic XI i XII, nawiązano kontakt i wsparciem objęto 133 osoby w wieku 15-25 lat,
b) Program Aktywności Lokalnej „Daj się poznać streetworkerom" (od czerwca do grudnia 2008) - realizowany w ramach Działania 7.1.1 POKL, wsparciem zostało objętych 99 osób na terenie Dzielnic XI i XII,
c) „SOS dzieciom osiedla" (od października do grudnia 2008) - realizowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej; nawiązano kontakt ze 153 osobami do 25 roku życia zamieszkującymi Dzielnicę IV,
d) Program Aktywności Lokalnej „Daj się poznać streetworkerom" (od stycznia do grudnia 2009) - realizowany ze środków własnych MOPS, w trakcie projektu nawiązano kontakt z 365 osobami do 25 roku życia (Dzielnice IV, XI i XII).