Uczestnicy projektu „Pora na aktywność" mogą korzystać z różnorodnej pomocy w ramach realizacji kontraktów socjalnych, programów aktywności lokalnej oraz programu integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Są to tzw. instrumenty aktywnej integracji:
Asystent osoby niepełnosprawnej (w skrócie: AON) wspomaga proces usamodzielniania się osoby niepełnosprawnej. Udzielając pomocy asystent nie wykonuje czynności za osobę niepełnosprawną, a inspiruje, wspiera i motywuje ją do samodzielnego działania. Usługa asystenta osoby niepełnosprawnej pomaga w osiągnięciu większej aktywności życiowej, społecznej i zawodowej klienta.
Asystent osoby niepełnosprawnej wspiera:
Kto może starać się o asystenta osoby niepełnosprawnej:
Z pomocy asystenta osoby niepełnosprawnej mogą skorzystać chętne osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności i są w wieku aktywności zawodowej (kobiety do 60 roku życia, mężczyźni do 65 roku życia).
Asystent osoby niepełnosprawnej z uczestnikiem projektu „Pora na Aktywność".
ASYSTENT RODZINY
Asystent rodziny pomaga i wspiera rodzinę w jej codziennych obowiązkach, kieruje procesem zmiany postaw życiowych wszystkich jej członków, pomaga w rozwoju kompetencji zarówno rodziców, jak i dzieci, osiąganiu wyznaczonych przez nich celów, wzbudzeniu w nich wiary w swoje możliwości oraz motywowaniu do podejmowania działań, do tej pory uznawanych za niemożliwe. Asystent pracuje z rodziną prowadząc trening: budżetowy, żywnościowy, prowadzenia gospodarstwa domowego, kompetencji wychowawczych, społecznych. Treningi pomogą nabyć umiejętności, które pozwolą rodzinie samodzielnie i poprawnie funkcjonować.
Asystent rodzinny wspiera rodzinę i służy radą w zakresie:
Asystent rodzinny doradzi podczas zakupów, może towarzyszyć podczas załatwiania spraw urzędowych.
Kto może starać się o asystenta rodzinnego:
Pomoc asystenta rodzinnego może uzyskać rodzina przeżywająca trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej – zarówno rodzina wychowująca dzieci, jak i rodzina, której dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej i podejmuje ona działania mające na celu powrót dziecka do rodziny naturalnej, a przynajmniej jeden z jej członków jest w wieku aktywności zawodowej i jest nieaktywny zawodowo.
Klub Integracji Społecznej (w skrócie KIS) prowadzi działalność związaną z aktywizacją zawodową oraz integracją społeczną osób bezrobotnych. KIS oferuje różne formy wsparcia, które pomagają wrócić klientom do życia społecznego. Oferta obejmuje m. in.: poradnictwo psychologiczne, poradnictwo prawne, doradztwo zawodowe oraz udział w grupach wsparcia, treningach zawodowych i pracach społecznie użytecznych.
Warsztaty kompetencji społecznych wspierają rozwój społeczny i zwiększają szanse poprawnego funkcjonowania społeczeństwie. Klienci podczas spotkań grupowych uczą się nawiązywania nowych rozmów oraz utrzymywania dotychczasowych kontaktów i relacji. Warsztaty obejmują m. in. trening umiejętności interpersonalnych, trening asertywności, metody radzenia sobie ze stresem, itp.
Warsztaty kompetencji społecznych dla osób niepełnosprawnych
psychologiczne, prawne, pedagogiczne, doradztwo zawodowe.