Program Aktywności Lokalnej (PAL) Sikorki działa w ramach projektu „Pora na aktywność” realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Od stycznia 2013 r. realizujemy w ramach MOPS Kraków Filia nr 9 nową odsłonę Programu Aktywności Lokalnej Sikorki, który adresowany jest do wszystkich mieszkańców ulicy Sikorki i Sołtysowska ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców bloków przy ulicy Sołtysowskiej 10 c. i ul.Sikorki 15 w Krakowie. Z naszej oferty mogą korzystać również mieszkańcy ul. Centralnej, Kamionka i Na Załęczu.
Projekt realizujemy do końca 2013 roku.
NASZA OFERTA
zajęcia stacjonarne w siedzibie PAL ul. Sikorki 15, m.in.:
warsztaty dla kobiet i mężczyzn, warsztaty twórczości dla dzieci i młodzieży, zajęcia dla dzieci i młodzieży, korepetycje indywidualne i grupowe, spotkania dla rodziców, grupa samorozwoju dla wolontariuszy, spotkania mieszkańców spotkania z przedstawicielami Instytucji; wsparcie indywidualne w ramach Punktu Porad Obywatelskich: psycholog, pracownik socjalny, inni specjaliści w zależności o zgłoszonych potrzeb, spotkania i rozmowy z animatorem lokalnym.
działania środowiskowe m.in.:
Dzień sąsiada- impreza o charakterze integracyjnym, wizyty studyjne (spotkania z aktywnymi społecznościami z innych miejsc Polski), akcje społeczne.
Zapewniamy miejsce do spotkań, zajęć, możliwość wymiany informacji, poznania swoich sąsiadów, realizacji własnych pomysłów i inicjatyw mieszkańców itp.
Liczy się każdy pomysł, który zgłosi mieszkaniec lub grupa mieszkańców!
Dla kogo?
Dla każdego mieszkańca z ww. ulic, bez względu na dochód, wykształcenie czy status na rynku pracy. Dla każdego z mieszkańców, któremu zależy na poprawie wizerunku miejsca zamieszkania, chce się spotkać z innymi sąsiadami, porozmawiać, coś zrobić na rzecz innych, ma pomysły, ale nie wie jak je zrealizować.
Udział w Programie jest bezpłatny.
Udział w Programie Aktywności Lokalnej Sikorki to szansa na: zmianę swojego otoczenia, lepsze poznanie swoich sąsiadów, rozwój zainteresowań i pasji, zdobycie nowych umiejętności, wzmocnienie wiary we własne możliwości, poznanie innego punktu widzenia.
PAL ma to miejsce na Wasze pomysły, inicjatywy, działania, które wspólnie z nami i innymi mieszkańcami będziemy próbować wcielić w życie. To właśnie w PAL Sikorki możecie realizować się poprzez udział w warsztatach, zajęciach, pomóc innym, jako wolontariusz, otrzymać wsparcie i pomoc specjalistów w rozwiązywaniu niektórych Waszych problemów.
Kontakt:
Program Aktywności lokalnej Sikorki
ul. Sikorki 15 31-589 Kraków
telefon: 12 259 64 01, 780 511 833/ 34
e-mail palsikorki@mops.krakow. pl
strona internetowa: www.pal.mops.krakow.pl
Zespół PAL Sikorki:
Animator Lokalny- Dorota Głowacka-Prus
Pracownik socjalny- Krystyna Pawełek
Psycholog- Barbara Koch
PAL „Sikorki" - Pierwsza debata społeczna
29 czerwca w auli Szkoły Podstawowej nr 156 w Krakowie, ul. Centralna 39, odbyła się od dawna planowana debata społeczna między mieszkańcami bloku przy ul. Sikorki 15, którzy są objęci działaniami Programu Aktywności Lokalnej, a przedstawicielami instytucji publicznych z Dzielnicy XIV. Głównym założeniem tego pierwszego spotkania była możliwość bezpośredniej konfrontacji mieszkańców z instytucjami w celu przyśpieszenia zmian poprawiających jakość życia społeczności lokalnej bloku przy ul. Sikorki 15. Mieliśmy przyjemność gościć m.in. delegatów Rady Dzielnicy XIV Czyżyny, Zarządu Budynków Komunalnych oraz reprezentację mieszkańców. Podczas spotkania zostało poruszonych wiele istotnych kwestii związanych z jakością życia lokatorów bloku przy ulicy Sikorki 15. Najbardziej palącym tematem okazał się niezadowalający stan budynku i nieregularne sprzątanie klatki schodowej oraz terenu zielonego wokół bloku. Mieszkańcy zgłaszali także problemy związane z brakiem poczucia bezpieczeństwa (spowodowane np. brakiem bramy wjazdowej, domofonu), a także kwestie dotyczące zagospodarowania przestrzennego, takie jak brak chodnika prowadzącego z głównej ulicy do bloku, brak ławek, niezabudowane śmietniki, z których wysypują się śmieci i zanieczyszczają teren wokół budynku.
Dzięki debacie obecni na niej przedstawiciele władz i instytucji mieli możliwość usłyszeć o problemach mieszkańców - i to można uznać za największy sukces tego spotkania. Obecnie przygotowywana jest kolejna debata, dlatego liczymy na jeszcze większe zainteresowanie ze strony instytucji i władz Dzielnicy XIV oraz samych mieszkańców, aby można było poczynić konkretne ustalenia i nawiązać owocną współpracę dla wszystkich stron .
PAL „Sikorki" - Akcja sprzątania
W poniedziałek 19 lipca oraz w piątek 23 lipca odbyła się wielka przedpiknikowa akcja sprzątania terenu wokół bloku przy ul. Sikorki 15. Mieszkańcy przy użyciu sprzętu dostarczonego przez zespół PAL „Sikorki" oraz dmuchawy ogrodowej, użyczonej przez jednego z mieszkańców bloku, wspólnymi siłami doprowadzili zaniedbany teren do czystości. Do prac porządkowych chętnie włączały się dzieci i młodzież. Działania lokatorów wsparł administrator budynku, który zlecił firmie sprzątającej skoszenie trawy wokół bloku. W ten sposób została przygotowana estetyczna i bezpieczna przestrzeń na planowany „Piknik u Sikorki".
Kolejna akcja sprzątania jest planowana na 10 sierpnia .
PAL „Sikorki" - Pierwszy piknik integracyjny
24 lipca w ramach działań PAL „Sikorki" przed blokiem przy ul. Sikorki 15 odbył się pierwszy piknik integracyjny dla jego mieszkańców.
W programie imprezy odbyło się wiele konkursów, zabaw i tańców integracyjnych oraz wspólne grillowanie. Całość imprezy poprowadził moderator zajęć budowania kompetencji społecznych, który z łatwością zachęcił mieszkańców do zabawy. Zorganizowano m.in. konkurs plastyczny „Moje wymarzone Sikorki", przeciąganie liny, walkę na pończochy, zabawę chustą Klanzy, konkurs „Coś z niczego", tańce integracyjne dla dzieci i dorosłych. Dodatkową atrakcję stanowiło malowanie twarzy. Jednak najbardziej wyczekiwanym i zarazem ostatnim punktem programu był gorąco przyjęty przez publiczność występ grupy tanecznej break-dance „Topowi Szydercy".
Mimo nienajlepszej pogody w pikniku wzięło udział wielu mieszkańców. Czuli się docenieni i wyróżnieni, że to właśnie przed ich blokiem ustawiono profesjonalną scenę z nagłośnieniem i zorganizowano „Piknik u Sikorki".
Impreza była także okazją do wypromowania i rozpowszechnienia zajęć, warsztatów oraz działań Programu Aktywności Lokalnej oferowanych przez zespół PAL „Sikorki ".
2 października w ramach działań Programu Aktywności Lokalnej PAL Sikorki odbył się drugi piknik u Sikorki „Pożegnanie Lata". Dopisała nie tylko pogoda, ale i mieszkańcy bloku przy ulicy Sikorki 15, którzy bawili się wspólnie w dobrych humorach. W trakcie imprezy prowadzonej przez moderatora budowania kompetencji społecznych chętni mogli spróbować swych sił w konkursach sportowym oraz tanecznym, z których zwłaszcza ten drugi wzbudził spory entuzjazm zgromadzonych mieszkańców. Dla najmłodszych oraz wszystkich młodych duchem największą atrakcją okazał się wóz strażacki, którego wszystkie zakamarki pokazali zainteresowanym strażacy z PSP w Krakowie. Uczestnicy pikniku znakomicie bawili się także przy karaoke, śpiewając solo bądź w utworzonych na potrzeby chwili zespołach. Zakończenie imprezy uświetnił gorąco przyjęty przez publiczność pokaz grupy „Topowi Szydercy". Uczestnikom Pikniku przypadły także do gustu wyjątkowe popisy szczudlarzy, połykacz ognia, który skutecznie podgrzał atmosferę, oraz pokaz karate w wykonaniu uczniów Szkoły Sztuk Walki Alfa. W trakcie imprezy serwowano gorące posiłki, napoje i słodkie przekąski, a dodatkową atrakcją było malowanie twarzy.
18 października w ramach działań Programu Aktywności Lokalnej „Sikorki" odbył się wyjazd studyjny do miejscowości Wieprz. Wzięli w nim udział uczestnicy treningu kompetencji społecznych. Głównym punktem wycieczki była wizyta w miejscowym Centrum Integracji Społecznej, gdzie dzięki uprzejmości pana Jerzego Hermy uczestnicy mogli zobaczyć, jak w praktyce sprawdza się idea aktywizacji zawodowej i społecznej. Pan Herma, koordynator projektu, podzielił się swoimi doświadczeniami, odbyła się ciekawa dyskusja o planach zawodowych uczestników wyjazdu oraz o możliwościach ich realizacji. Grupa zobaczyła altanę parkową zbudowaną w ramach prac społecznie użytecznych. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzenia pierwszego w Polsce Muzeum Świni.
Uczestnicy wyjazdu wrócili do Krakowa bogatsi o nowo zdobytą wiedzę.
|