Wyróżnienie dla MOPS za projekt systemowy
Z wielką satysfakcją informujemy, że projekt systemowy realizowany przez MOPS w Krakowie pt. „Pora na aktywność" został wyróżniony w II edycji konkursu na dobre praktyki EFS ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Celem konkursu było promowanie projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanych na terenie województwa małopolskiego oraz rezultatów wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jednocześnie upowszechniana jest wiedza na temat możliwości korzystania z działań finansowanych ze środków UE.
Projekt „Pora na aktywność" został wyróżniony w kategorii projektów skierowanych do osób znajdujących się w wyjątkowo trudnej sytuacji na rynku pracy (osoby niepełnosprawne, osoby 50+, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym). MOPS realizuje projekt od 2008 r.
11 lutego br. odbyła się w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie noworoczna gala zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego pod nazwą „Fundusze z kulturą". Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody i wyróżnienia laureatom II edycji konkursu „Kopalnia PO(KL)Mysłów". Wyróżnienie dla MOPS w Krakowie odebrała pani dyrektor Józefa Grodecka w towarzystwie koordynatora projektu pani Danuty Pająk-Bener.
Nowy partner w projekcie
Od 2012 r. do projektu „Pora na aktywność" dołączył nowy partner - Fundacja Wspierania Rozwoju Społecznego „Leonardo", która prowadzi Klub Integracji Społecznej. KIS „Leonardo" to miejsce spotkań osób bezrobotnych, które poszukują pracy, chcą podnieść swoje kwalifikacje i popracować nad własnym rozwojem oraz poznać osoby w podobnej sytuacji życiowej.
Uczestnicy mogą brać udział w warsztatach związanych z nabywaniem umiejętności społecznych, takich jak komunikacja czy asertywność, oraz w warsztatach aktywnego poszukiwania pracy; skorzystać z indywidualnych porad specjalistów (psychologa, doradcy zawodowego, pracownika socjalnego), przejść szkolenie podczas różnego rodzaju kursów edukacyjnych (w ofercie m. in. kurs komputerowy, kurs językowy, biuro symulacyjne, zdrowy styl życia, zakładanie i prowadzenie własnej działalności).
Udział w KIS jest dobrowolny i bezpłatny i trwa do 9 miesięcy. W uzasadnionych przypadkach za zgodą lidera okres ten może zostać przedłużony o 2 miesiące. Przystępując do KIS, każdy uczestnik podpisuje kontrakt socjalny z pracownikiem socjalnym MOPS. Średnio uczestnicy spędzają w Klubie ok. 10 godzin tygodniowo, ale można wybrać dowolną ilość zajęć i spotkań.
KIS „Leonardo" udziela wsparcia bezrobotnym mieszkańcom Gminy Miejskiej Kraków, które spełniają zapisy art. 1 ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz nie pobierają zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, renty strukturalnej, renty z tytułu niezdolności do pracy, emerytury lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły, osoby zainteresowane prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny. Wszelkie informacje dotyczące zasad rekrutacji oraz szczegółów wsparcia w ramach KIS „Leonardo" znajdują się na stronie http://www.kisleonardo.pl/ .
Kontakt:
Klub Integracji Społecznej Fundacji Wspierania Rozwoju Społecznego „Leonardo"
ul. Krakusa 8, 30 - 535 Kraków
Tel/fax: 12 263 00 88
Kończymy kolejny rok realizacji projektu
Projekt „Pora na aktywność" kończymy w tym roku warsztatowo. Z niestacjonarnych warsztatów podnoszących kompetencje społeczne i zawodowe skorzystają jeszcze w grudniu osoby niepełnosprawne uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy oraz ich otoczenia, osoby doświadczające przemocy w rodzinie, korzystające z usług asystenta rodzinnego oraz nowe rodziny, które w przyszłym roku z takich usług skorzystają. Zajęcia związane z kształceniem kompetencji społecznych zostały tak pomyślane, aby pomogły poszczególnym grupom w lepszym radzeniu sobie ze swoimi problemami na co dzień. Zaplanowano też trening zachowań w miejscach publicznych w zależności od potrzeb i możliwości grupy. Z tej formy wsparcia skorzysta ok. 620 osób.
W ciągu całego roku 2011 udało się zorganizować 28 kursów zawodowych, w których wzięło udział 487 beneficjentów. Wśród nich są cieszące się popularnością kursy obsługi wózka widłowego, magazyniera fakturzysty, prawa jazdy kat. B i kat. C+E. Poza tym zrealizowano zajęcia w formie warsztatowej dla 402 osób (dorośli-beneficjenci i ich dzieci). Warsztaty stacjonarne adresowane były do różnych grup wiekowych i o różnym bagażu doświadczeń życiowych. Beneficjenci projektu uczestniczyli w zajęciach radzenia sobie ze stresem, warsztatach podnoszących kompetencje społeczne i zawodowe (np. w warsztatach adresowanych do rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, w warsztatach dla osób po 50 r. ż., w kursie podstaw obsługi komputera), w grupach wsparcia dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie (osoby dorosłe i młodzież), warsztaty dla kobiet w ciąży, w warsztatach psychoedukacyjnych dla usamodzielnianych wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych, w grupach wsparcia dla osób z problemem alkoholowym.
We wrześniu zorganizowano konferencję pt. „Asystent rodzinny i inne formy pracy z rodziną" z udziałem przedstawicieli OPS z całej Polski oraz pracowników naukowych zajmujących się na co dzień tematem asystentury rodzinnej. W dwudniowym spotkaniu wzięło udział 187 osób. Pracowano w panelach dyskusyjnych, relacjonowano obecny stan badań dot. pracy socjalnej z rodziną, zaprezentowano dobre praktyki z 9 ośrodków pomocy społecznej/ośrodków pomocy rodzinie. Konferencji towarzyszył wieczór filmowy, podczas którego wyświetlono 5 filmów dokumentujących rezultaty pracy różnych form wsparcia rodziny.
18 października gościliśmy grupę przedstawicieli państw Unii Europejskiej, którzy podczas Dorocznej Konwencji Europejskiej Platformy Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu., organizowanej w związku z polską prezydencją w Radzie UE, wizytowali Kraków. Spotkanie w siedzibie PAL dotyczyło pracy animatorów lokalnych w środowisku mieszkańców bloku socjalnego. W KIS, na os. Słonecznym, podobna wizyta studyjna poświęcona była pracy z uczestnikami zajęć adresowanych do osób pozostających bez pracy. Wśród gości byli Laszlo Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i wykluczenia społecznego, minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, sekretarz stanu w MPiPS Pan Jarosław Duda i dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Pani Krystyna Wyrwicka.
Od tego roku działalność rozpoczął szósty w projekcie Program Aktywności Lokalnej pn. „Razem zmieniamy". PAL adresowany jest do mieszkańców bloku socjalnego na os. Jeziorko i mieszkańców pobliskiego os. Ruszcza. Pięć programów realizowanych od zeszłego roku zaczyna przynosić widoczne efekty.
PAL „Sikorki" kontra PAL „Stworzyć miejsce do życia"
Rywalizować można na wiele sposobów. Tym razem uczestnicy PAL Sikorki i PAL Stworzyć miejsce do życia postanowili zmierzyć swoje siły... na boisku. Piłka jest okrągła, a bramki są dwie - te reguły zna każdy, nawet laik futbolowy. Ale nie każdy wie, że gra w piłkę nożną to nie tylko świetny sposób na poprawę kondycji, aktywne spędzenie wolnego czasu, antidotum na nudę. To może być też okazja na wzajemne poznanie się, zgranie się zespołu i wskrzeszenie ducha zdrowej rywalizacji, która motywuje, dodaje energii i napędza do pracy, by być lepszym od przeciwnika. Mecz towarzyski rozegrany 9 lipca na „orliku" przy ul. Lipskiej zakończył się wynikiem 0 : 1 na korzyść PAL Stworzyć miejsce do życia, ale zawodnicy PAL Sikorki od razu zapowiedzieli, że to nie koniec spotkań. Będą następne, w których pokażą, na co ich stać!
Piknik rodzinny „U Sikorki"
Piękna pogoda 10 lipca dopisała uczestnikom Programu Aktywności Lokalnej „Sikorki", którzy podczas pikniku rodzinnego w niedzielne popołudnie uczestniczyli w konkursach, zabawach i pokazach przygotowanych przez zespół wolontariuszy PAL. Kilkugodzinne spotkanie obfitowało w moc atrakcji. Marchewki jedzone na czas znikały w ustach śmiałków, którzy świetnie się przy tym bawili dopingowani przez rodzinę i przyjaciół. Wspomnieć należy, że pochłaniane warzywa oprócz walorów smakowych dostarczyły zawodnikom świeżych i naturalnych witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu w każdym wieku.
Podczas pikniku można było zwiedzić wóz strażacki, bo odwiedziła imprezę straż pożarna. Zainteresowani mogli porozmawiać z pracownikiem socjalnym, koordynatorem programu ochrony ofiar przemocy w rodzinie z ramienia Filii Nr 9 MOPS w Krakowie, który specjalizuje się w temacie przemocy w rodzinie i chętnie dzielił się swoją wiedzą w tym zakresie.
Takie spotkania, jak „U Sikorki", integrują mieszkańców, dostarczają wszystkim uczestnikom wiele radości i satysfakcji, pozwalają nietuzinkowo spędzić czas wolny, a wspomnieniem tych wspólnych chwil są zdobyte dyplomy i drobne nagrody oraz zdjęcia, które można obejrzeć w galerii PAL Sikorki.
Mamy nadzieję, że było to dla wszystkich miłe niedzielne popołudnie - dziękujemy za świetną zabawę! Szczególne podziękowania kierujemy do wolontariuszy - za pomysłowość i ogromne zaangażowanie w przygotowanie i prowadzenie całej imprezy.
„Poznajmy się" - piknik rodzinny na Grzegórzkach
W sobotę 18 czerwca na boisku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Krakowie, odbył się piknik rodzinny dla mieszkańców Grzegórzek pod hasłem „Poznajmy się". Pomysłodawcą byli realizatorzy Programu Aktywności Lokalnej działającego w ramach projektu „Pora na aktywność" MOPS Kraków przy współudziale instytucji z rejonu Dzielnicy II m. Krakowa.
Podczas pikniku na scenie można było zobaczyć występy wokalno-teatralno-muzyczne, a także wziąć udział w krótkich warsztatach hip-hopu. Wiele działo się również poza sceną, przy stanowiskach instytucji. Maluszki bawiły się w specjalnie przygotowanym dla nich kąciku, dużym powodzeniem cieszyło się malowanie twarzy i zabawy na dmuchanym zamku. Starsze dzieci własnoręcznie robiły biżuterię w kąciku plastycznym i z zainteresowaniem przypatrywały się pracy modelarzy. Osoby starsze wysłuchały prelekcji dot. historii Grzegórzek i wierszy lokalnej poetki, a najbardziej uważni słuchacze mogli liczyć na nagrody w krótkim quizie poświeconym dzielnicy.
Nie lada atrakcją była przygotowana przez straż miejską makieta ulicy z autochodzikami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dwa pieski służące w policji, które ze stoickim spokojem znosiły wszystkie przejawy zaciekawienia ze strony dzieci.
Podczas pikniku odbyła się zbiórka surowców wtórnych. Sympatycy ekologii mogli liczyć na nagrody. Pierwsze 150 osób odebrało talony na kiełbaskę z grilla. Były konkursy z nagrodami dla dzieci, młodzieży, mam i tatusiów i wiele innych atrakcji. Nad bezpieczeństwem uczestników pikniku czuwała policja i grupa ratownictwa medycznego Paramedic.
Dziękujemy za udział w pikniku: Katolickiemu Domu Kultury im. Sapiehy, Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3, Staromiejskiemu Centrum Kultury Młodzieży, Śródmiejskiej Bibliotece Publicznej, Stowarzyszeniu Lekarze Nadziei, Miejskiemu Dziennemu Domowi Pomocy Społecznej, Radzie Dzielnicy II, 5 Szczepowi Zabierzowskiemu ZHP, grupie Paramedic, policji i straży miejskiej. Dużo pracy w przygotowanie atrakcji piknikowych włożyli Krzysztof Satora z XD Dance Academy, Kuba Chmura ze szkółki perkusyjnej, Daniel Kesler ze szkoły gitarowej, Ryszard Kocot oraz mieszkańcy, którzy spontanicznie włączyli się w organizację przedsięwzięcia. Im również należą się słowa uznania i podziękowania. Szczególnie wdzięczni jesteśmy dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 za udostępnienie boiska, życzliwość i pomoc przy obsłudze pikniku. Za wsparcie i pomoc dziękujemy również pani kierownik Filii Nr 1 MOPS Kraków oraz koleżankom z Filii.
Realizatorzy PAL Grzegórzki
Nagrody w konkursach ufundowali:
• Sklep Ogólnospożywczy „Balbinka"
• Wydawnictwo „Skrzat"
• Centrum Zabaw Dziecięcych „Gibon"
• Wydawnictwo „Aksjomat"
• Cinema City
• Restauracja Pizza Hut
• Centrum Handlowe Galeria Kazimierz
• Małopolski Instytut Kultury
• „Cosinus" Szkoły dla dorosłych
• Lobos
• DM System
• Julian Sojka „Scenix" Technika Estradowa"
Część książek pochodziło z akcji „Książka za książkę"
Wizyta delegacji z Radomia
We czwartek, 9 czerwca, gościliśmy delegację pracowników Wydziału Funduszy Unijnych i Strategii, Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Radomiu, MOPS w Radomiu i MOPS w Iłży. Spotkanie odbyło się w siedzibie Sekcji ds. Zarządzania Projektami (SP). Celem wizyty było upowszechnianie praktyki realizacji usługi asystenta rodzinnego (AR) Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.
Gościom zaprezentowano główne założenia projektu „Pora na aktywność" oraz dokładnie omówiono system realizacji usługi asystenta rodzinnego w MOPS w Krakowie: wpływ przepisów i regulacji prawnych na kształt realizacji usługi asystenta rodzinnego, wyłanianie AR, zakres czynności asystenta, dokumentację usługi.
W spotkaniu uczestniczyli również pracownicy socjalni MOPS w Krakowie. W trakcie podjętej dyskusji podzielili się swoimi doświadczeniami ze współpracy z asystentami rodzinnymi, przekazali informacje na temat kwalifikowania rodziny do wsparcia udzielanego przez AR, omówili zasady współpracy pracownika socjalnego z AR. Ilustracją świadczonych usług AR była projekcja filmów dokumentalnych, które od 2008 r. promują działania projektu „Pora na aktywność" i są emitowane na antenie telewizji regionalnej.
Kontynuacją wizyty gości z Radomia było spotkanie z asystentami rodzinnymi i specjalistą prowadzącym superwizję. Dało ono możliwość spojrzenia na świadczoną usługę oczami praktyków. Asystenci podzielili się nie tylko swoimi doświadczeniami, zwrócili również uwagę na problemy, jakie napotykają w swojej pracy, i podkreślili szczególne znaczenie drobnych sukcesów, które w ich pracy mają niezwykłe znaczenie.
Rozstrzygnięto konkurs filmowy „Grzegórzki oczami młodych"
6 czerwca rozstrzygnięto konkurs filmowy „Grzegórzki oczami młodych", którego organizatorami był Program Aktywności Lokalnej Grzegórzki „Aktywni razem", Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Krakowska Telewizja Internetowa. Patronem konkursu był Zarząd i Rada Dzielnicy II Grzegórzki.
Autorami zwycięskiego filmu pt. „Lubię Grzegórzki" są uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Krakowie, ul. Rzeźnicza 4. Laureaci konkursu wezmą udział w dwudniowych warsztatach filmowych prowadzonych przez profesjonalistów z Krakowskiej Telewizji Internetowej.
Zwycięski film można obejrzeć na stronie internetowej Programu Aktywności Lokalnej.
Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!
Spotkanie PAL „Sikorki" z przedstawicielami lokalnej władzy
19 maja w siedzibie Programu Aktywności Lokalnej „Sikorki" odbyło się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami Rady Dzielnicy, Zarządu Budynków Komunalnych oraz Straży Miejskiej. Zebrani mieli możliwość uczestniczenia w dyskusji dotyczącej najbardziej palących kwestii i wspólnego namysłu nad ich najefektywniejszym rozwiązaniem. Spotkanie było okazją do nawiązania współpracy z instytucjami działającymi na rzecz mieszkańców. Mamy również nadzieję, iż wnioski z dyskusji i poczynione ustalenia staną się zaczątkiem przejmowania części odpowiedzialności za wspólne dobro przez samych lokatorów bloku socjalnego przy ul. Skorki. Dziękujemy za przybycie przedstawicielom wymienionych instytucji oraz mieszkańcom, którzy swoją obecnością i zgłoszeniem gotowości podjęcia konkretnych działań udowodnili, że mogą stać się liderami swojej lokalnej społeczności i działać na jej rzecz.
Spotkanie w PAL Prądnik Czerwony
4 maja 2011 r. w punkcie Programu Aktywności Lokalnej przy ul. Dobrego Pasterza 72 odbyło się kolejne spotkanie grupy integracyjnej osób niskiego wzrostu. Z inicjatywy pracowników socjalnych MOPS F-1 i grupy osób niskorosłych na spotkania zapraszani są specjaliści wybranych dziedzin medycznych, w związku z tym zaczynają one przybierać formułę spotkań tematycznych. Tym razem zaproszenie przyjął dr n. med. pan Jerzy Sułko, ortopeda dziecięcy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Pan doktor omówił najczęściej spotykane wady postawy i problemy zdrowotne spotykane wśród dzieci niskorosłych.
Prelekcje w punkcie PAL odbywają się w kameralnej atmosferze, w gronie osób zainteresowanych tematem, którzy borykają się na co dzień z podobnymi problemami. Dzięki temu uczestnicy mogą swobodnie wymieniać spostrzeżenia i własne doświadczenia, a specjaliści mogą udzielać wyczerpujących i fachowych odpowiedzi na pytania uczestników.
Składamy Panu dr. Jerzemu Sułko serdeczne podziękowania za przekazaną wiedzę i poświęcony czas, a szczególnie za zrozumienie dla troski rodziców o stan zdrowia i rozwój dzieci przewlekle chorych.
Następne spotkanie - z udziałem przedstawiciela PEFRON - zaplanowane jest na 6 czerwca 2011 r.
Wiosenne porządki w PAL Sikorki
W sobotę 16 kwietnia br. odbyło się wielkie przedświąteczne sprzątanie terenu wokół bloku przy ul. Sikorki 15. Mieszkańcy uzbrojeni w niezbędny ekwipunek, zakupiony na potrzeby Programu Aktywności Lokalnej „Sikorki" z Europejskiego Funduszu Społecznego, ochoczo zabrali się do pracy. W porządkowanie otoczenia bloku zaangażowali się wszyscy: dzieci , młodzież oraz dorośli. W ruch poszły miotły, łopaty, grabie, wiadra i taczki. Wspólnymi siłami doprowadzono zaniedbany teren do czystości.
Akcja sprzątania wokół bloku była częścią działań związanych z obchodami Dni Ziemi. W ramach akcji mieszkańcy bloku przez pierwsze dwa tygodnie kwietnia gromadzili surowce wtórne. Uzbierano 16 worków plastikowych butelek oraz 60 sztuk zużytych baterii, które wymieniono na 18 sadzonek (thuje i świerki). Mieszkańcy posadzili zdobyte krzewy na specjalnie wydzielonym i wyplewionym przez nich skwerku , przy wjeździe na teren bloku Sikorki 15.
Kolejne wielkie sprzątanie już w maju!
Partnerzy Projektu „Pora na aktywność" - Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko"
ChSON „Ognisko" działa już od 19 lat. Ta organizacja pozarządowa została założona w 1992 roku z myślą o dorosłych osobach z niepełnosprawnością intelektualną. Głównym celem działania Stowarzyszenia jest umożliwienie indywidualnego rozwoju podopiecznym - osobom niepełnosprawnym oraz ich przygotowanie do samodzielnego, niezależnego i godnego życia. W Dziennych Centrach Aktywności prowadzonych przez ChSON „Ognisko" - w czterech Środowiskowych Domach Samopomocy, dwóch Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz w innych jednostkach działających na terenie Krakowa i gmin ościennych - organizowane są zajęcia w zakresie terapii, rehabilitacji i aktywizacji zawodowej i społecznej.
W 2005 roku Stowarzyszenie uzyskało status organizacji pożytku publicznego, codziennie udziela wsparcia w Dziennych Centrach Aktywności około 135 osobom z niepełnosprawnością intelektualną, realizuje również projekty, których głównym celem jest aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych, gdzie wspieranych jest około 100 osób. Do tej pory udało się wprowadzić na otwarty rynek pracy około 40 osób z niepełnosprawnością intelektualną, które podjęły i utrzymały zatrudnienie, a tym samym szansę na godne i samodzielne życie.
Bezpośredni udział w projekcie „Pora na aktywność' biorą uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Prądnickiej 10. Jest to grupa 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną lub niepełnosprawnością sprzężoną. Dla nich pracownicy WTZ organizują zajęcia w pracowniach umożliwiających rozwój kompetencji życiowych i społecznych oraz rozwijających indywidualne zainteresowania, a także aktywności przygotowujące do podjęcia pracy zarobkowej.
Kompetencje społeczne uczestnicy trenują m. in. podczas zajęć w pracowni aktywizacji osobistej i społecznej prowadzonej jednocześnie przez pedagoga specjalnego i psychologa, ze względu na różnorodność grupy, oraz na zajęciach w pracowni gospodarstwa domowego. Tam odbywa się trudna nauka dbania o dom, począwszy od wykonywania codziennych porządków i obsługi urządzeń gospodarstwa domowego, przez gotowanie - od zaplanowania, sporządzenia listy produktów, zrobienia zakupów, przygotowywania posiłków, obsługi urządzeń kuchennych i podania posiłku, a na budżecie domowym skończywszy.
Prace, które powstają w pracowni technicznej (ceramika, drewno), czy pracowni sztuki użytkowej (wykonywane w zależności od zainteresowania grupy i czasu kalendarzowego; obecnie przygotowywane są ozdoby z filcu) można nabyć podczas okolicznościowych kiermaszów i w siedzibie WTZ. Są to niepowtarzalne i cenione przez koneserów rękodzieła. Godne uwagi są też świece powstające wg autorskich projektów w pracowni świec. Tam odbywa się cały skomplikowany proces ich produkcji od obróbki granulatu parafinowego po ozdobne opakowanie gotowego produktu.
Pracownia komputerowa to miejsce, gdzie uczestnicy uczą się obsługi komputera, podtrzymują lub doskonalą swoje umiejętności zależnie od poziomu ich zaawansowania. To również szansa na pracę na rzecz całej społeczności WTZ. Tam powstaje gazetka warsztatowa - redagowana przez 5 uczestników pod okiem pracownika (WTZ). Na podstawie przeczytanych artykułów w prasie przygotowywane są ich streszczenia, pisane na komputerze i umieszczane na tablicy ogłoszeń w działach tematycznych, np.: moda, archeologia, sport. W ten sposób wykorzystywany jest potencjał i umiejętności oraz zainteresowania uczestników WTZ.
Co roku przeprowadzane są badania satysfakcji i potrzeb uczestników WTZ i ich rodziców. Uwagi wpisywane do ankiet są podstawą do poszerzenia oferty zajęciowej dla uczestników. Po godz. 14-tej możliwe są dodatkowe aktywności, które uczestnicy wskazali jako potrzebne i oczekiwane. W ten sposób zainicjowano spotkanie andrzejkowe i bal karnawałowy, powstała „kawiarenka", zajęcia teatralno-ruchowe, czy tez trening społeczny jednej z grup terapeutycznych „S". Są to spotkania grupowe, podczas których omawiane są ważne dla uczestników kwestie personalne i społeczne szczególnie dotyczące relacji i emocji w świecie, w którym funkcjonują i który jest im bliski, a przy okazji kształtują umiejętności zachowania w miejscach publicznych.
Uroczystością przez wszystkich oczekiwaną są wybory Uczestnika Roku. Spośród wszystkich uczestników WTZ wybieranych jest 10 osób z najlepszymi ocenami za pracę w ciągu całego roku. Pierwsze głosowanie odbywa się anonimowo, a następnie czołówka 3-5 osób walczy o tytuł Uczestnika Roku i nagrodę, wykonując zadania, które przygotowały im poszczególne pracownie.
Uroczysty finał to święto całej społeczności WTZ, wszyscy są świadkami zmagań finalistów, kibicują im i surowo oceniają wykonane zadania. Na tym etapie nie liczy się czas, ale precyzja, dokładność, zgodność wykonania z poleceniem i efekt końcowy.
Zwycięzca oprócz nagrody pieniężnej otrzymuje tytuł, który nosi przez cały rok. Jednak najważniejszy jest zaszczyt, jaki spada na laureata. Jest to wielkie wyróżnienie, które zobowiązuje. Przyczynia się czasem do zmiany postawy - osoby wybrane zaczynają trochę inaczej funkcjonować, angażują się w prace na rzecz innych, są bardziej otwarte, czują się odpowiedzialne, chcą coś zrobić dla wszystkich.
Wszystkie proponowane przez WTZ zajęcia kładą nacisk na indywidualny rozwój osoby niepełnosprawnej, kształtują obowiązkowość i poczucie odpowiedzialności za wykonaną pracę, a jednocześnie uczą funkcjonowania w grupie czy zespole zadaniowym.
Aby uczestniczyć w zajęciach warsztatowych konieczne jest orzeczenie stopnia niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w warsztatach. Warsztat działa w godzinach: 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 12/423-32-36
Od połowy 2010 r. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko" jest partnerem w projekcie „Pora na aktywność" dofinansowanym przez Unię Europejską w ramach POKL.
Fundacja Artes działa od 2003 r. Jej celem statutowym jest niesienie pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i wyrównywanie ich szans, pomoc dla osób chorych i niepełnosprawnych, działania na rzecz rozwijania kontaktów i współpracy między kulturami i narodami oraz aktywność w obszarze kultury i ochrony tradycji, w tym ochrona ginących zawodów.
Na bazie takiego przesłania zorganizowane zostały Warsztaty Terapii Zajęciowej, które mieszczą się na ulicy Estery 3 w Krakowie. Tam osoby z niepełnosprawnością w obrębie narządu ruchu i z innymi schorzeniami somatycznymi przechodzą rehabilitację poprzez działanie, głównie artystyczne, ale nie tylko. Podopieczni Fundacji korzystają z pomieszczeń pozbawionych barier architektonicznych, wyposażonych w odpowiedni sprzęt. Zajęcia odbywają się w czterech pracowniach. W pracowni rękodzieła i plastycznej uczestnicy zajęć wykorzystują tradycyjne techniki tkackie, pracują na krośnie lub ramkach tkackich, a także malują. W ten sposób - przezwyciężając swoje ograniczenia - realizują pasje, tworzą prawdziwe dzieła sztuki. Są wśród nich i tacy, którzy doczekali się własnych wernisaży. Należy do nich pani Marzena Szurek. Wnikliwa obserwatorka, niezwykle wrażliwa na przyrodę tworzy subtelne pejzaże, martwe natury rysowane z wyczuciem proporcji, sugestywne portrety, w których nawet wprawne oko krytyka może nie zauważyć wysiłku artystki do podporządkowania kreski ułomnej ręce.
W pracowniach komputerowych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt, uczestnicy uczą się praktycznej obsługi komputera, korzystania z internetu oraz tworzenia grafiki komputerowej. Nauka obsługi komputera i podstawowych programów idzie w parze z praktycznym ich wykorzystaniem. Zdobyte umiejętności wykorzystują samodzielnie redagując blog Fundacji, czuwając nad jego strukturą i opracowaniem graficznym. To stamtąd można się dowiedzieć, które miejsca są przyjazne osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich i gdzie warto się udać, by wyprawa nie stała się drogą przez mękę. Na blogu swoje artykuły umieszcza dziennikarz Krzysztof Nogieć. Nie może on sam pisać swoich tekstów, gdyż jego ręce są niesprawne. Ale zastępuje je asystent osoby niepełnosprawnej. Dzięki jego pomocy powstają teksty, które błyskotliwie komentują bieżące wydarzenia w kraju i na świecie. Dodatkowo w warsztacie prowadzone są zajęcia językowe (nauka języka angielskiego, francuskiego i włoskiego) - bo miejsce odwiedzane jest chętnie przez turystów zwiedzających krakowski Kazimierz. Wabi ich kolorowe i atrakcyjne wnętrze warsztatu, pełne wytworów ręki niesprawnej, ale utalentowanej, które można kupić w sklepiku. Stoisko obsługuje osoba zatrudniona przez Fundację, będąca do niedawno uczestnikiem warsztatu.
Fundacja prowadzi też warsztaty rozwijające zainteresowania literackie, filmowe, teatralne i muzyczne. Na zajęciach z aktywnej rehabilitacji osoby niepełnosprawne uczą się między innymi jak być samodzielnymi i aktywnymi, jak sprawnie się poruszać i pokonywać napotykane na drodze bariery architektoniczne. Trening umiejętności życiowych i społecznych pomaga im lepiej radzić sobie z codziennymi i urzędowymi sprawami. Uczestnicy warsztatu biorą udział w wycieczkach, sami również organizują różnego rodzaju imprezy, np. spotkania poetyckie.
Aby uczestniczyć zajęciach warsztatowych, konieczne jest orzeczenie stopnia niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w warsztatach. Warsztat prowadzi terapię zajęciową dla osób z niepełnosprawnością ruchu nabytą. Więcej informacji uzyskać można pod numerem telefonu 122926020.
Od połowy 2010 r. Fundacja Artes jest partnerem w projekcie „Pora na aktywność" dofinansowanym przez Unię Europejską w ramach POKL. Realizuje też swój własny program pod nazwą „Dzieła ręki - bez barier".
W tym tygodniu do projektu „Pora na aktywność" dofinansowanego przez Unię Europejską.
dołączyło 32 nowych uczestników. Zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne, które pracownicy Działu Pomocy Dzieciom zorganizował w poniedziałek 21 lutego, skierowane zostało do młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Stawili się wszyscy! Młodzi ludzie zostali zapoznani z założeniami projektu i z możliwościami, jakie daje im udział w przedsięwzięciu realizowanym przez MOPS od dwóch lat. Tej grupie uczestników szczególnie potrzebna będzie pomoc w funkcjonowaniu w społeczeństwie po opuszczeniu placówki opiekuńczo-wychowawczej. Dlatego realizatorzy zaplanowali dla nich warsztaty psycho-edukacyjne oraz warsztaty autoprezentacji lub spotkania z doradcą zawodowym. Będą też mogli skorzystać z usług prawnika. By zwiększyć swoje szanse na rynku pracy wychowankowie na podstawie opinii doradcy zawodowego będą mogli podjąć szkolenia i kursy zawodowe lub przejść kurs prawa jazdy. Wyposażeni w nowe umiejętności odważniej i pewniej wejdą w samodzielne życie.
Ferie zimowe minęły, ale młodzież i dzieci, korzystające z Programu Aktywności Lokalnej „Sikorki", zapamiętają je na długo. Dla nich pracownicy PAL zorganizowali ciekawe spotkania ze sztuką i kulturą. 8 lutego młodzież gimnazjalna i licealna miała okazję uczestniczyć w wykładzie i prezentacji na temat dawnych technik fotograficznych w krakowskim Muzeum Historii Fotografii, a 11 lutego młodsi doskonale bawili się w kinie „Agrafka" podczas seansu filmu „Magiczne Drzewo". Projekcji towarzyszył pokaz magicznych sztuczek w wykonaniu iluzjonisty, który wyjątkowo przypadł do gustu młodym widzom śledzącym go z zapartym tchem. W minioną sobotę, 19 lutego, kilkoro uczestników naszego projektu powitało nowy semestr szkolny wizytą na lodowisku Cracovii przy ulicy Siedleckiego 7, gdzie aktywnie spędzili czas, dzielnie podnosząc się po każdym upadku i nie zrażając się potknięciami. W końcu: jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz .
Program Aktywności Lokalnej „Sikorki" realizowany jest w ramach projektu „Pora na aktywność" dofinansowanego przez Unię Europejską.
7 lutego w Punkcie PAL przy ul. Dobrego Pasterza 72 w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie grupy integracyjnej osób niskiego wzrostu. Zaproszenie na spotkanie przyjęła pani dr Anna Kruczek - specjalista chorób dzieci i genetyki klinicznej, która wygłosiła wykład dla osób niskorosłych z przyczyn genetycznych. Spotkanie było okazją do zdobycia kolejnych informacji na temat choroby, wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia osób z niskorosłością oraz ich rodzin. Przebiegało w miłej atmosferze, którą w dużej mierze zawdzięczmy życzliwości pani doktor. Przystępny i zrozumiały sposób prezentacji zagadnień tak trudnej dziedziny medycyny jaką jest genetyka spowodował niekończące się pytań zadawane specjalistce.
Animator i uczestnicy spotkania składają pani dr Annie Kruczek serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia i przygotowanie bardzo ciekawego wykładu.
Spotkania grupy integracyjnej osób niskiego wzrostu odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godzinie 17.00 w siedzibie PAL Prądnik Czerwony na ul. Dobrego Pasterza 72.
Jak lepiej radzić sobie z czynnościami dnia powszedniego? Jak sprawniej funkcjonować w najbliższym otoczeniu? Jak być lepszym rodzicem? Dla osób, które mają z tym problemy lub chcą poprawić relacje z najbliższymi, pracownicy socjalni w ramach projektu systemowego „Pora na Aktywność" proponują kompleksowy trening kompetencji społecznych. Z tego szkolenia w formie stacjonarnej i wyjazdowej korzysta aktualnie 52 osoby - rodziny z dziećmi korzystające z pomocy MOPS.
Udział w treningu wiąże się ze złożeniem deklaracji uczestnictwa w projekcie i podjęcia zobowiązań w obecności pracownika socjalnego do pracy nad zmianą w funkcjonowaniu rodziny. Pracownik po dokładnym rozpoznaniu sytuacji klienta pomoże wytyczyć cele, które należy osiągnąć, biorąc czynny udział w proponowanych formach treningu. Podpisanie kontraktu socjalnego wiąże się też z przestrzeganiem terminów spotkań, obligatoryjną obecnością na szkoleniach i zaplanowanych warsztatach. Trzeba pamiętać, że udział w treningu to przede wszystkim praca nad zmianą swojego obecnego życia i nad poprawą relacji z najbliższymi, ale też możliwość poznania ludzi, którzy mają podobne problemy i również pracują nad ich rozwiązaniem.
Cały cykl rozpoczął się w grudniu 2010 r. dwudniowym wyjazdem integracyjnym do Wisły, gdzie w hotelowym zaciszu można było oddać się w ręce specjalistów od „lepszego życia". Uczestnicy skorzystali z indywidualnych konsultacji z psychologiem, odbyły się zajęcia grupowe z zakresu komunikacji interpersonalnej. W czasie zajęć dla rodziców dzieci pozostawały pod fachową opieką wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Ponadto - korzystając z zimowej aury - organizatorzy szkolenia zapewnili beneficjentom udział w kuligu połączonym ze wspólną zabawą przy ognisku i był okazją do treningu interpersonalnego. Organizacja i formy zaproponowanego treningu były atrakcyjne dla wszystkich, co w znaczący sposób przyczyniło sie do integracji grupy i do rozpoczęcia ciężkiej pracy nad zmianą.
Od stycznia 2011 r. rozpoczęły się zajęcia w formie stacjonarnej, które będą trwać do listopada 2011. W ramach zajęć stacjonarnych uczestnicy programu mają możliwość uświadomienia sobie własnych umiejętności i postaw sprzyjających budowaniu pozytywnych relacji rodzinnych, kształtowania właściwych postaw rodzicielskich, umiejętności reagowania na potrzeby dziecka oraz budowania dobrych relacji z sąsiadami. Zapoznają się też z technikami relaksacji i tematyką dotyczącą zdrowia, kulinariów, prowadzenia domu, pierwszej pomocy, własnego wizerunku, krawiectwa, higieny oraz żywienia rodziny. Każdy uczestnik otrzyma zestawy akcesoriów adekwatnych do tematyki zajęć. Podczas gdy rodzice będą zajęci zdobywaniem nowych umiejętności i trenowaniem pozytywnych zachowań, dzieci będą miały zorganizowane zajęcia stacjonarne pod czujnym okiem kompetentnych opiekunów.
W planach jest drugi wyjazd szkoleniowo-integracyjny okresie od 30 kwietnia do 3 maja 2011 r.
Dnia 22.12.2010 odbyło się spotkanie podsumowujące etap PAL w formie kolacji wigilijnej dla beneficjentów i ich otoczenia Programu Aktywności Lokalnej „Stworzyć miejsce do życia".
Celem spotkania wigilijnego było omówienie, podsumowanie dotyczących działań PAL, wzmocnienie nawiązanych relacji, podziękowanie za współprace w roku 2010, przekazanie uzyskanych doświadczeń podczas realizacji PAL, ocena efektów oraz zapowiedź oferty PAL na rok 2011, zmotywowanie do dalszej współpracy.
Kolacja odbyła się Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w filii nr 3. Spotkanie rozpoczęła kierownik filii pani Urszula Nowak oraz animator lokalny Anna Dudek składając wszystkim uczestnikom życzenia bożonarodzeniowe. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem.
Uczestnicy najczęściej rozmawiali o bieżącej realizacji PAL i innych ważnych dla nich sprawach, np. mieszkaniowych. Wyrażali duże zadowolenie z już zrealizowanych działań w PAL i z dużą niecierpliwości mówili o kolejnych etapach planowanych na rok 2011. Mówili o swoich oczekiwaniach, proponowali miejsca, gdzie mogły by się odbyć szkolenia wyjazdowe w 2011 roku, dzieci wyrażały swoje zadowolenie z zorganizowanych zajęć. Mieszkańcy deklarowali swój udział i uczestnictwo w działaniach Programu Aktywności Lokalnej.
Na koniec spotkania rozpoczęło się kolędowanie. Śpiewali wszyscy uczestnicy, zarówno dzieci, rodzice jak i starsi uczestnicy. Zaśpiewano najpiękniejsze kolędy polskie takie jak „Bóg się rodzi", „Dzisiaj w Betlejem", „Cicha noc", „Gdy się Chrystus rodzi".
26 października 2010 br. w Sali Kupieckiej Urzędu Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie wraz z Gminą Miejską Kraków organizuje konferencję pt. „Asystent osoby niepełnosprawnej - zawód z przyszłością".
Na spotkanie zostali zaproszeni specjaliści w dziedzinie pomocy społecznej i form opieki nad osobami niepełnosprawnymi oraz praktycy, którzy zaprezentują swoje doświadczenia zebrane podczas kilkuletniej pracy nad upowszechnianiem i wdrażaniem usługi asystenckiej.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie od 2008 r. realizuje projekt systemowy pt. „Pora na aktywność" w ramach poddziałania 7.1.1. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt skierowany jest do osób, które chcą poprawić swoją sytuację życiową, aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym oraz podjąć wysiłek powrotu do aktywności zawodowej. Jest to program dla klientów MOPS Kraków, wśród których są również osoby niepełnosprawne. Mogą one skorzystać - obok innych form pomocy - z usługi asystenta osoby niepełnosprawnej. Jest to nowy zawód, jeszcze mało znany na rynku pracy, ale cieszący się już dużym uznaniem wśród naszych klientów.
WYJAZDY SZKOLENIOWE PRZYGOTOWANE PRZEZ PAL JÓZEFIŃSKA
Na mieszkańców bloku przy ul. Józefińskiej w październiku czekają nie lada atrakcje przygotowane przez PAL Józefińska i animatora lokalnego panią Annę Dudek.
W niedzielę 10 października podczas wyjazdowego szkolenia do Ojcowa uczestnicy nie tylko zwiedzą z przewodnikiem Jaskinię Łokietka i ruiny zamku w Ojcowie, ale też poprawią swoje umiejętności w rozwiązywaniu problemów.
W sobotę 16 października rozpocznie się w Czorsztynie dwudniowe szkolenie dotyczące aktywizacji zawodowej. Uczestnicy w praktyce zaznajomią się z aktywnymi metodami poszukiwania pracy, napiszą list motywacyjny i swoje CV, wezmą udział w rozmowie kwalifikacyjnej oraz nauczą się, jak atrakcyjnie spędzać czas wolny.
Organizatorzy zapewnili również atrakcje turystyczne. Pierwszego dnia planowana jest wycieczka na średniowieczny Zamek w Niedzicy oraz rejs gondolą po Jeziorze Czorsztyńskim, natomiast drugiego dnia wycieczka na ruiny gotyckiego Zamku Czorsztyńskiego. Po zabytkach uczestników oprowadzi przewodnik.
Podczas jednodniowego wyjazdu do Niepołomic w sobotę 23 października uczestnicy zostaną wtajemniczeni w trudne - ale jakże nam bliskie - założenia społeczeństwa obywatelskiego. Zastanowią się również nad możliwościami własnego zaangażowania w życie społeczne, szczególnie na rzecz najbliższego otoczenia. Podczas wyjazdu planowane jest zwiedzanie Izby Regionalnej, a w niej m.in. pieczenie rogalików, oraz zwiedzanie części myśliwskiej Zamku Królewskiego w Niepołomicach.
27 i 29 września
SZKOLENIE Z ZAKRESU POLITYK HORYZONTALNYCH UE DLA PRACOWNIKÓW MOPS
Poniedziałek i środa ostatniego tygodnia września niektórym pracownikom MOPS upłynęły w miłej warsztatowej atmosferze szkolenia z zakresu polityk horyzontalnych UE. Miłej? Owszem. Szkolenie zaskoczyło wszystkich. Temat równości płci wzbudza wiele dyskusji, czasem kontrowersji. Nadal myślimy stereotypowo - w mniejszym lub większym stopniu, postępujemy stereotypowo świadomie lub całkiem nie zdając sobie z tego sprawy.
Spotkanie prowadzone przez doświadczoną trenerkę, panią Ewę Jakubowicz-Lorenz, zaktywizowało wszystkich uczestników, którzy mieli możliwość wypowiedzenia się na temat nierównego traktowania w różnych sytuacjach życiowych. Omówiona została również sytuacja kobiet na świecie - ich procentowy udział w ciałach decyzyjnych, dostęp do edukacji i pomocy medycznej, udział w rynku pracy.
Po warsztatach uczestnicy wyszli z przekonaniem, że „równo" nie znaczy - wszystkim to samo i tak samo, ale szacunek - a co za tym idzie: równe traktowanie - należy się wszystkim taki sam - bez względu na płeć, wiek, kolor skóry, wyznanie, narodowość , zawód, orientację seksualną, ect.
Co zrobić, gdy nie wie się, jak zaplanować swoją karierę zawodową? Do kogo zwrócić się o pomoc w wyborze odpowiedniego zawodu? Jak i gdzie szukać pracy? Na te trudne pytania odpowiedź pomoże znaleźć doradca zawodowy. To specjalista, który doskonale orientuje się w zjawiskach zachodzących na rynku pracy, a szczególnie na lokalnym rynku pracy, w dostępnej ofercie szkoleniowej i kształceniowej oraz w warunkach i możliwościach zatrudnienia osób o różnych predyspozycjach psychicznych i fizycznych.
Takie usługi doradcze prowadzone są w projekcie „Pora na aktywność" dla klientów MOPS, którzy chcieliby zmienić na lepsze swój życiorys zawodowy. Na spotkaniu z doradcą klienci ustalają indywidualny plan działania uwzględniający ich wykształcenie, dotychczasowe doświadczenie, możliwości psychofizyczne i sytuację życiową, a także potrzeby rynku pracy. Doradca pomoże też napisać list motywacyjny i CV, przygotuje do rozmowy kwalifikacyjnej i wskaże możliwości dokształcenia zawodowego.
Tylko w listopadzie i grudniu br. w spotkaniach z doradcą zawodowym weźmie udział ponad 40 beneficjentów projektu. Są wśród nich osoby w różnym wieku, z różnym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym, a także osoby niepełnosprawne, które dostęp do rynku pracy mają szczególnie utrudniony.