KRAKÓW WALCZY Z ZIMĄ
Jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się akcja wywożenia śniegu z miasta. Apelujemy do mieszkańców Krakowa, by w godzinach nocnych umożliwili służbom miejskim wywóz śniegu zalegającego w pasach drogowych,
głównie na chodnikach. Miasto podzielono na 4 rejony:
1. Śródmieście - ulice wewnątrz I obwodnicy
2. Śródmieście - ulice pomiędzy I a II obwodnicą, Salwator i Kazimierz
3. Podgórze - rejon starego Podgórza i Dębniki
4. Nowa Huta - zabytkowe centrum i ulice przyległe.
W ciągu dnia pojawią się znaki informacyjne o której godzinie i z której strony ulicy będzie wywożony śnieg. Dlatego apelujemy do kierowców o przestawianie samochodów, by udostępnić ekipom dotarcie do pryzmowanego śniegu.
Informacje na ten temat będą dostępne na stronach www.krakow.pl, www.zikit.krakow.pl.
W tym roku aktywniej w akcję „Zima" włączyli się policjanci, strażnicy miejscy i inspektorzy MPK. Na ulicach funkcjonariusze policji kierują m.in. ruchem i pomagają w udrażnianiu najbardziej newralgicznych skrzyżowań.
Strażnicy miejscy skupiają się nie tylko na patrolowaniu skrzyżowań i przejść dla pieszych. Prowadzą też kontrole stanu chodników, sprawdzają te miejsca, w których zwykle gromadzą się bezdomni.
Straż Miejska Miasta Krakowa przypomina o obowiązkach właścicieli nieruchomości, wynikających z Ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwały Rady Miasta Krakowa z dnia 25 stycznia
2006 roku w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Do obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie utrzymania zimowego należy m.in. niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z chodników
położonych wzdłuż nieruchomości, usuwanie sopli i nawisów śniegu stwarzających zagrożenie dla przechodniów z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej. Administratorzy nieruchomości zarządzanych przez ZBK na bieżąco
kontrolują czy są one odśnieżane.
Telefony do dyspozytorni „Akcji Zima": (12) 616-74-21, (12) 616-74-43. Telefon do Straży Miejskiej: 986.
Standardy odśnieżania dróg w Krakowie:
1. Drogi krajowe i wojewódzkie. Do czterech godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odśnieżone i posypane solą zwilżoną solanką. Błoto pośniegowe dopuszczalne do czterech godz.
2. Drogi powiatowe i te, po których prowadzona jest komunikacja publiczna. Do sześciu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odśnieżone i posypane solązwilżoną solanką. Błoto pośniegowe dopuszczalne do sześciu godz.
3. Drogi gminne. Do ośmiu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odśnieżone i posypane solą zwilżoną solanką. Błoto pośniegowe dopuszczalne do ośmiu godz.
4. Płyta Rynku Głównego, Małego Rynku, placu Marii Magdaleny, Zaułku XX Czartoryskich oraz ulice wewnątrz I obwodnicy. Do dwóch godz. po ustaniu opadów należy wykonać ścieżki dla pieszych na ciągach komunikacyjnych. Będą
one posypywane piaskiem.
5. Drogi gminne nie objęte standardem nr 3. Do dziesięciu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odpłużone i posypane mieszanką szorstką z dodatkiem soli drogowej.
6. Drogi wewnętrzne będące w zarządzie ZIKiT. Do dwunastu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odpłużone i posypane mieszanką szorstką z dodatkiem soli drogowej.
7. Chodniki. Do czterech godzin po ustaniu opadów mają być odpłużone i posypane materiałem szorstkim z dodatkiem soli drogowej na szerokości od 1,5 do 2 m.