Program "Znaczenie Rodziny"
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie stworzył program skierowany do osób z rodzin, w których jest osoba chorująca psychicznie. Dotychczas jedna z filii MOPS realizowała projekty na rzecz rodzin z osobą chorującą psychicznie, a docelowo nowy program zostanie wdrożony we wszystkich filiach.
Celem projektu jest umożliwienie rodzinom, w których występuje choroba psychiczna poszerzenie sieci kontaktów z innymi ludźmi, dostarczenie wiedzy medycznej z zakresu zaburzeń psychicznych i upośledzenia umysłowego, dostarczenie wiedzy specjalistycznej z zakresu komunikacji interpersonalnej i relacji w rodzinie oraz ich wpływu na osobę chorującą oraz wiedzy w zakresie możliwości skorzystania z pomocy instytucjonalnej w Krakowie. Projekt ma również na celu kształtowanie świadomości członków rodzin osób chorujących psychicznie lub upośledzonych umysłowo na temat roli społecznej i rodzinnej, jaką pełnią w procesie leczenia i rehabilitacji, nabycie umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów w rodzinach osób zaburzonych, chorujących psychicznie i upośledzonych umysłowo i nabycie przez rodziny umiejętności poszukiwania rozwiązań poprzez wspólne, zespołowe działania przy wsparciu specjalistów. Dzięki tym wszystkim działaniom rodzina ma się wzmocnić, ma być silniejsza, lepiej radzić sobie z chorobą.
Spotkania prowadzą specjaliści lub mają charakter grupy wsparcia, kiedy uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami, pomysłami, problemami i radami.
Choroby psychiczne wiążą się z cierpieniem, lękiem, izolacją, na jaką narażone są osoby chorujące psychicznie. Zdarza się też, że i rodziny osób chorujących psychicznie są traktowane przez innych pogardliwie, bywają oskarżane o chorobę, stygmatyzowane i traktowane jako gorsze. Często spotykają się z niezrozumieniem, brakiem pomocy i wsparcia. Nie wiedzą do kogo zwrócić się o pomoc, żyją w lęku i izolacji, aby nie narażać się na szykany i wyśmiewanie. Zwłaszcza na początku choroby psychicznej doświadczają stresu porównywalnego ze stratą kogoś bliskiego.
Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że rodziny uczestniczące w realizowanych projektach lepiej radzą sobie z tymi problemami, poprawiły się relacje w rodzinach i ich funkcjonowanie. Pozytywnej zmianie uległ stosunek do osoby chorej. Uczestnicy projektów otrzymali potrzebne im wzmocnienie, zrozumieli jak ogromna jest ich rola w dostarczaniu wsparcia, zdrowieniu osoby chorującej. Stali się również odkrywcami swoich możliwości.
MOPS planuje uruchomienie takich grup edukacyjno-wspierajacych i realizację tego projektu we wszystkich Filiach MOPS. Program przewiduje również tworzenie tego typu pomocy dla rodzin z osobą z innymi zaburzeniami psychicznymi, z podwójną diagnozą, zespołami otępiennymi, zaburzeniami psychicznymi dzieci i młodzieży.
Projekt skierowany jest nie tylko do rodzin, które korzystają z pomocy MOPS. W spotkaniach może wziąć udział każdy, kogo w jakikolwiek sposób dotyka choroba psychiczna i potrzebuje wsparcia. Najlepiej o spotkania grup pytać u pracowników socjalnych.