Wizyta we Frankfurcie nad Menem
W ramach porozumienia pomiędzy Stołecznym Królewskim Miastem Kraków i Miastem Frankfurt nad Menem o współpracy w zakresie pomocy społecznej, w dniach 23-27maja 2011 3-osobowa delegacja przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie wraz z przedstawicielem Urzędu Miasta Krakowa uczestniczyła w wydarzeniach organizowanych w ramach dni poświęconych problemom osób starszych we Frankfurcie nad Menem.
Podczas wizyty uczestnicy wzięli udział w konferencji pt.:„Rehabilitacja przed opieką - nierozwiązany problem w naszym starzejącym się społeczeństwie" oraz wykładach:
„Pary w starości - ekskluzywna miłość do końca życia." oraz „Mieszkania w starości - sprawność techniczna". Krakowska delegacja wzięła także udział w warsztatach pt. „Opieka ambulatoryjna - nowe technologie w opiece. Bezpieczeństwo i wolność", prezentujących sprzęt ułatwiający funkcjonowanie osobom starszym i niepełnosprawnym.
Udział w konferencji i warsztatach pozwolił na poszerzenie wiedzy na temat form i metod pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym, a spotkania z przedstawicielami Urzędu Miasta Frankfurt stanowiły kontynuację wzajemnej wymiany doświadczeń w obszarze pomocy społecznej.
Odnowienie porozumienia Kraków-Frankfurt o współpracy w dziedzinie pomocy społecznej
3 czerwca podpisane zostało porozumienie o współpracy w dziedzinie pomocy społecznej pomiędzy Miastem Kraków a Frankfurtem nad Menem. Mija 10 lat, od kiedy oba miasta związały się pierwszym dokumentem, w którym określono zakres współpracy na rzecz mieszkańców obu miast, którzy potrzebują wsparcia.
W porozumieniu ustalono najistotniejsze punkty współpracy, czyli podejmowanie działań pomocowych na rzecz dzieci, młodzieży, rodzin, osób starszych i osób niepełnosprawnych. Celem podjętej współpracy zawsze było podwyższenie poziomu usług i działań instytucji pomocowych.
Przez okres 10 lat przedstawiciele instytucji pomocowych Krakowa i Frankfurtu spotykali się, aby uczyć się od siebie, słuchać się, zastanawiać nad rozwiązaniami wspólnych problemów i chwalić się osiągnięciami.
Podpisanie porozumienia było okazją do podsumowania wspólnych doświadczeń obu miast oraz podjęcia wspólnych ustaleń dotyczących planów na dalszą współpracę w dziedzinie pomocy społecznej. Ze strony Miasta Kraków porozumienie zostało podpisane przez Zastępcę Miasta Krakowa Elżbietę Lęcznarowicz, a Frankfurt reprezentowała Daniela Birkenfeld - Członek Zarządu Miasta Frankfurtu ds. Społecznych, Seniorów, Młodzieży i Prawa.
Wizyta gości z Frankfurtu
Od 12 do 16 września w Krakowie przebywali artyści seniorzy z Frankfurtu nad Menem. Wraz z artystami przyjechali również przedstawiciele Urzędu Miasta Frankfurt oraz organizacji pozarządowej. Najważniejszym punktem wizyty gości z Niemiec była wystawa prac artystów z Niemiec oraz artystów seniorów z Polski, zorganizowana w Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów. Uroczystego otwarcia wernisażu prac plastycznych dokonała pani Elżbieta Lęcznarowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.
Podczas wizyty w Krakowie goście z Frankfurtu zapoznali się z działalnością Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy Uniwersytecie Ekonomicznym, spotkali się z uczestnikami Akademii Pełni Życia. Goście zaproszeni zostali w miejsca przyjazne seniorom - Cafe Caroline i do Ośrodka Wsparcia Gaudium et Spes. W programie ujęto również prezentacje dobrych praktyk w działaniach na rzecz seniorów, prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Wizyta gości z Frankfurtu jest elementem prowadzonej przez miasta Kraków i Frankfurt współpracy w dziedzinie pomocy społecznej, której założenia ujęto w Porozumieniu pomiędzy Stołecznym Królewskim Miastem Kraków i Miastem Frankfurt nad Menem