Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie przygotował dla osób niepełnosprawnych cykl spotkań, których głównym tematem jest aktywizacja zawodowa i promocja zdrowia. Celem zajęć jest zmiana nastawienia osób niepełnosprawnych do własnej aktywności zawodowej, poprawa ich kondycji psychofizycznej, podniesienie poziomu wiedzy o sposobach zapobiegania chorobom i uświadomienie znaczenia systematycznej kontroli stanu zdrowia.
Cykl spotkań (łącznie 20 godzin zegarowych) obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne. Będą zarówno spotkania grupowe, jak i indywidualne konsultacje.
Z psychologiem uczestnicy będą trenować zachowanie w sytuacjach trudnych i stresujących, techniki relaksujące, poćwiczą wystąpienia publiczne i rozmowy kwalifikacyjne, przygotują się do podjęcia pracy pod względem organizacyjnym.
Lekarze specjaliści, m. in. okulista, kardiolog, dietetyk, przekażą przydatną wiedzę ze swoich dziedzin, która pozwoli lepiej zatroszczyć się o zdrowie, spojrzeć z innej perspektywy na własne możliwości. Niepełnosprawni dowiedzą się, jak przeciwdziałać chorobom i jak dbać o swoją kondycję. Pomocne w tym będą zwłaszcza zajęcia praktyczne na sali gimnastycznej z rehabilitantem, który dostosuje ćwiczenia do możliwości uczestników.
Doradca zawodowy omówi aktualną sytuację na rynku, nowoczesne formy zatrudnienia, takie jak telepraca, praca zdalna, praca na wezwanie, zasady zatrudnienia osób niepełnosprawnych np. w spółdzielniach socjalnych czy w zakładach pracy chronionej. Dla osób poszukujących pracy ważna będzie wiedza na temat źródeł zdobywania potrzebnych informacji i jak skutecznie starać się o pracę. Ze względu na specyficzną grupę, doradca przedstawi możliwości wsparcia, jakie można uzyskać z PFRON.
Prawnik wytłumaczy, jakie warunki zawieranych umów są ważne dla pracownika, na co należy zwrócić uwagę i jakie są różnice między poszczególnymi umowami zawieranymi między pracodawcą i pracownikiem. Omówi również zagadnienia z prawa pracy związane z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.
W spotkaniach wezmą udział 24 osoby. Są to osoby z lekkim lub umiarkowanym stopniem iepełnosprawności.
Wszystkim uczestnikom życzymy, aby jak najszybciej wykorzystali w praktyce wiedzę zdobytą na warsztatach.
Spotkania zorganizowane zostały w ramach projektu „Pora na aktywność", współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny.