2012 – Aktywizacja społeczności lokalnych i klientów MOPS. Podsumowanie realizacji projektu systemowego „Pora na aktywność”
Konferencja organizowana przez MOPS w Krakowie w piątek 5 października zgromadziła ok. 130 osób zainteresowanych działaniami skierowanymi do społeczności lokalnych oraz pracą animatora i pracownika socjalnego w środowisku.
Gościliśmy przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Rady Miasta i lokalnych władz samorządowych oraz reprezentantów partnerów projektu „Pora na aktywność”. Licznie przybyli animatorzy lokalni ośrodków pomocy społecznej, głównie z Małopolski i Śląska. Obrady zdominował temat pracy środowiskowej, organizowania społeczności lokalnych, aktywizowania mieszkańców i form pracy w tym obszarze. Jako potwierdzenie efektywności tych działań uczestnicy zostali zapoznani z programami aktywności lokalnej (PAL) realizowanymi przez MOPS w Krakowie w ramach projektu „Pora na aktywność”, przez MOPS w Mielcu, MOPR w Lublinie i OPS w Libiążu. Cenne były wypowiedzi samych uczestników PAL, którzy mówili o zmianach, jakie zaszły w ich otoczeniu i w nich samych. Mimo podobieństwa formalnego realizacji PAL, każdy Program okazał się inny ze względu na specyfikę środowiska, do którego jest adresowany, bo to właśnie odbiorcy decydują o stosowanych formach pracy, charakterze podejmowanych działań i w dużej mierze o efektach pracy animatora lokalnego.
Dyskusje panelowe skupiły się na dwóch – różnych, ale korespondujących ze sobą – tematach. W jednej grupie starano się zdefiniować sukces działań środowiskowych prowadzonych w PAL, skupiono się na opiniach beneficjentów i wnioskach ewaluacyjnych pracowników PAL. Próbowano określić, jaką skalą mierzyć odniesione sukcesy – i czy w ogóle da się o nich mówić w kategoriach wymiernych. Drugi panel podjął temat najbliższej przyszłości, tzn. kolejnego okresu realizacji projektów systemowych. Rozważano możliwość organizacji społeczności lokalnych (OSL) w zaplanowanych z góry projektach, realizowanych wg ścisłych wytycznych i w określonych ramach czasowych, wg dokumentów programowych przyjętych na szczeblach centralnych.
Prezentacjom praktyków i burzliwym dyskusjom towarzyszyły dwa wystąpienia teoretyczne. Prelekcja dra Marka Rymszy z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiła wyniki badań przeprowadzonych wśród pracowników służb społecznych w 2010 r. w ramach projektu pt. „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy społecznej i integracji społecznej”. Na temat ewaluacji pracy socjalnej w środowisku mówił dr hab. Ryszard Szarfenberg. Poniżej zamieszczono materiały konferencyjne. Można w nich znaleźć artykuły dotyczące wszystkich poruszanych na konferencji tematów. Rozwinięcie ich znajduje się w publikacji pod red. Jacka Kowalczyka. Autorami artykułów tam zamieszczonych są prelegenci zaproszeni do udziału w konferencji: praktycy i teoretycy pracy w środowisku. Mamy nadzieję, że będzie ona pomocna wszystkim, którzy parają się organizowaniem społeczności lokalnych oraz skłoni do refleksji nad trudną rolą animatora lokalnego. Do publikacji dołączono materiały multimedialne, prezentujące w formie cyklicznego programu telewizyjnego pt. „Mosty pomocy”, działania środowiskowe realizowane przez MOPS w Krakowie w ramach projektu systemowego. Recenzję książki można przeczytać w zamieszczonych poniżej materiałach konferencyjnych.
Konferencyjne prezentacje multimedialne znaleźć można na stronie: http://www.mops.krakow.pl/aktualnosci/2012/10/aktywizacja-spolecznosci-lokalnych-i-praca-w-srodowisku-temat-konferencji-organi
Patronat medialny konferencji: Telewizja Polska Oddział w Krakowie, Radio PLUS
2011 - Asystent rodzinny. Nowy zawód i nowa usługa w systemie wspierania rodzin. Od opieki i pomocy do wsparcia
W dniach 19 i 20 września obradowano w salach Urzędu Miasta Krakowa podczas konferencji zorganizowanej w ramach projektu nad nową usługą asystenta rodziny, którą coraz śmielej oferują swoim podopiecznym instytucje pomocy społecznej. Dyskutowano również o innych formach pracy z rodziną, które z powodzeniem - ale też i nie bez przeszkód - realizowane są przez MOPS i MOPR w całej Polsce. Wśród uczestników konferencji byli pracownicy naukowi z uniwersytetów w Toruniu, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Krakowa i Akademii w Częstochowie, pracownicy systemu pomocy społecznej z Wadowic, Sosnowca, Lublina, Opola, Poznania, Torunia, Niepołomic, Miechowa, Bielska-Białej, Kielc, Szczecina, Nowego Sącza, Warszawy, Katowic, Gdyni, Tarnowa, Częstochowy, Rzeszowa i oczywiście Krakowa. Licznie reprezentowane były pozarządowe organizacje, które realizując cele statutowe zajmują się pracą z rodziną i pieczą zastępczą. Prelekcje i prezentacje dobrych praktyk zaowocowały wielogłosem podczas dyskusji panelowych, które prowadzono w trzech grupach. Rozmawiano o pracy z rodziną z dysfunkcjami opiekuńczo-wychowawczymi, o rodzinach zastępczych i o takich, których dzieci korzystają z form opieki zastępczej. Wiele uwagi poświęcono ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która proponuje nowe możliwości wsparcia rodziny, m.in. usługi asystenta rodzinnego, ale też nakłada na gminy obowiązki organizacji takiego wsparcia.
Organizatory zaproponowali uczestnikom filmowe spotkanie wieczorne „Pokażmy, jak to robimy", zorganizowane w Centrum Jana Pawła II dzięki uprzejmości gospodarzy. Hasło wspólne, idea również, ale formy pomocy różnorodne i kierowane do różnych środowisk. Obecni na wieczorze filmowym wysłuchali szczerych wypowiedzi asystentów rodzinnych z Gdyni nagranych podczas superwizji, poznali szczęśliwą historię ojca z Łodzi, który odzyskał dzieci, „uczestniczyli" w dniach rodzicielstwa zastępczego organizowanych w Nowym Sączu, śledzili losy odważnych kobiet z Lublina, które postanowiły założyć spółdzielnię socjalną, poznali sposoby pracy asystentów rodzinnych z Krakowa. Podobnych filmów jest wiele, każdy opowiada prawdziwą historię ludzkich losów, nie zawsze zakończoną happy endem, ale przecież wraz z filmem nie kończy się życie jego bohaterów...
Materiały pokonferencyjne zostały opublikowane w formie książki pod tytułem „Asystent rodzinny. Nowy zawód i nowa usługa w systemie wspierania rodzin. Od opieki i pomocy do wsparcia", która oprócz artykułów i prezentacji przygotowanych przez prelegentów, zawiera materiał filmowy dokumentujący pracę socjalną na rzecz rodziny.
Program konferencji 2011 r.
Książka „Asystent rodzinny. Nowy zawód i nowa usługa w systemie wspierania rodzin. Od opieki i pomocy do wsparcia"
Patronat medialny konferencji: Telewizja Polska Oddział w Krakowie, Radio PLUS
2010 - Asystent osoby niepełnosprawnej
26 października br. w Sali Obrad Urzędu Miasta w Krakowie odbyła się konferencja „Asystent osoby niepełnosprawnej - zawód z przyszłością" organizowana przez MOPS Kraków. Spotkanie stało się okazją nie tylko do wymiany teoretycznych rozważań na temat asystentury, ale dało możliwość podzielenia się doświadczeniami z kilkuletniego świadczenia usługi głównie przez ośrodki pomocy społecznej. Było też przyczynkiem do dyskusji na temat charakteru, zakresu świadczenia i sposobów finansowania asystentów.
Asystent osoby niepełnosprawnej jest od niespełna 10 lat wpisany na listę zawodów, a świadczone przez niego usługi nadal są traktowane jako nowość na polskim rynku. Słowo „asystent" kojarzy się - i słusznie - z pełnieniem funkcji pomocniczej, towarzyszącej. W przypadku asystenta osoby niepełnosprawnej jest to rodzaj służby, który wymaga wyjątkowej wrażliwości na problemy społeczne osób dotkniętych różnorodnego typu deficytami. Niezbędna jest też odpowiednia wiedza teoretyczna i praktyczna, które pozwolą skutecznie pomagać człowiekowi niepełnosprawnemu, ale przede wszystkim odpowiednie predyspozycje osobowościowe do pełnienia tej szczególnej służby.
Na konferencji przedstawiciele OPS z Krakowa, Polic, Gdyni, Wadowic i Białegostoku, chwalili się swoimi osiągnięciami, sposobami realizacji usługi, budowaniem pozytywnych relacji z klientami i zmianami, jakie zachodzą w życiu klientów od czasu korzystania przez nich z usługi AON. Wystąpienia wszystkich prelegentów zostały wydane w formie książkowej pt. „Asystent osoby niepełnosprawnej. Nowy zawód i nowa usługa systemu pomocy społecznej" pod redakcją Arkadiusza Żukiewicza. Do książki dołączone są filmowe relacje z realizacji usługi w Krakowie i Policach.
Asystent osoby niepełnosprawnej. Nowy zawód i nowa usługa systemu pomocy społecznej