Mieszkańcy lokali mieszkalnych będących własnością Gminy Miejskiej Kraków korzystać mogą z licznych instrumentów prawnych, mających na celu udzielenie pomocy w regulowaniu opłat bieżących, jak i w spłacie powstałych należności. Uwzględniając doświadczenia wynikające z zarządzania gminnym zasobem mieszkaniowym, w ostatnich latach dokonano wielu zmian w obowiązujących przepisach, jak również wprowadzono nowe rozwiązania. Obecnie lokatorom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej może zostać udzielona następująca pomoc:
Obniżka czynszu przyznawana jest na podstawie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w zakładce „Obniżki czynszu”;
Osoby, które posiadają zadłużenie z tytułu korzystania z mieszkań komunalnych, mogą wziąć udział w Programie "Oddłużenie", w ramach którego mogą odpracować swoje zobowiązania względem Gminy Miejskiej Kraków.
Kandydaci spełniający kryteria uczestnictwa, po zakwalifikowaniu do udziału w Programie, są zatrudniani w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie. Dzięki temu spłacają oni na rzecz Gminy kwotę zadłużenia w wysokości nie mniejszej niż 50% wynagrodzenia oraz regulują na bieżąco opłaty za korzystanie z lokalu. Osoby te wykonują prace porządkowe i gospodarcze. Dodatkowo mogą one wykonywać prace społecznie użyteczne oraz korzystać ze wsparcia w Klubie Integracji Społecznej MOPS w formie grupowej oraz pracy socjalnej pracowników socjalnych, pomocy prawnika, psychologa lub doradcy zawodowego. Celem tych działań jest aktywizacja zawodowa na otwartym rynku pracy, co umożliwi kontynuację spłaty zadłużenia.
Ważne informacje!
Klub Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wspólnie z Zarządem Budynków Komunalnych i przy współpracy z Grodzkim Urzędem Pracy, organizuje spotkania informacyjne dla osób chętnych do udziału w Programie Oddłużenie. Spotkania odbywają się w Klubie Integracji Społecznej na os. Górali 19 w Krakowie. Udział w spotkaniu jest możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu się do KIS osobiście w dniach od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, pod numerem telefonu 660-637-821, 660-637-822 lub na adres e-mail: is@mops.krakow.pl
Szczegółowe informacje na temat Klubu Integracji Społecznej można uzyskać klikając TUTAJ.
Osoby zalegające z opłatami z tytułu korzystania z mieszkań komunalnych mogą ubiegać się o umorzenie wierzytelności Gminy Miejskiej Kraków w całości lub w części, jeżeli została spełniona przesłanka ważnego interesu dłużnika lub interesu publicznego.
Inną formą pomocy w spłacie zadłużenia jest możliwość jednorazowego umorzenia części zadłużenia, jeżeli łącznie zostały spełnione następujące warunki:
Kwotę należną do wpłacenia, a niezbędną do rozpoznania wniosku można ustalić w Referacie Czynszów Lokali Mieszkalnych i pod numerem telefonu: (12) 616-61-24.
Dodatkowe informacje
Z pełną treścią procedury o umorzenie zaległości wraz z wykazem wymaganych dokumentów można zapoznać się klikając TUTAJ. (Procedura ZBK-6)
Szczegółowe informacje i pomoc w złożeniu wniosku o umorzenie zadłużenia można uzyskać w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych przy ul. B. Czerwieńskiego 16 w Krakowie w pokojach 27, 28, 28A oraz telefonicznie pod numerami:
Zachęcamy również do kontaktu z odpowiednim Biurem Obsługi Mieszkańców, do których kontakt można znaleźć TUTAJ.
Osoby zalegające z opłatami z tytułu korzystania z mieszkań komunalnych mogą ubiegać się o rozłożenie przedmiotowej należności nawet na 72 miesięczne raty.
Z pełną treścią procedury o rozłożeniu zaległości na raty wraz z wykazem wymaganych dokumentów można zapoznać się TUTAJ. (Procedura ZBK-6)
Szczegółowe informacje i pomoc w złożeniu wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty można uzyskać w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych przy ul. B. Czerwieńskiego 16 w Krakowie w pokojach 27, 28, 28A i telefonicznie pod numerami:
Powyższe informacje można również uzyskać w terenowych Biurach Obsługi Mieszkańców, do których kontakt można znaleźć TUTAJ.
Powyższe zasady udzielania ulg regulują przepisy prawa miejscowego: Uchwała Rady Miasta Krakowa Nr II/29/24 z dnia 22 maja 2024 r. w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Miejskiej Kraków lub jej jednostkom organizacyjnym, a także wskazania organów do tego uprawnionych. Aby zapoznać się z tym dokumentem, kliknij TUTAJ.
Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest w oparciu o przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych. Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest w formie decyzji administracyjnej na okres 6 miesięcy. W Gminie Miejskiej Kraków właściwą jednostką organizacyjną w sprawach związanych z przyznawaniem dodatków mieszkaniowych jest Referat ds. Dodatków Mieszkaniowych Wydziału Spraw Społecznych UMK.
Więcej informacji na temat dodatku mieszkaniowego dostępnych jest w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie www.bip.krakow.pl/?sub_dok_id=762.
Świadczenia z pomocy społecznej przyznawane na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. W Gminie Miejskiej Kraków jednostką zapewniającą pomoc w formie świadczenia pieniężnego jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie i jego filie właściwe do obsługi dzielnic Krakowa. Pomoc ta udzielana jest zarówno najemcom lokali mieszkalnych jak i osobom zajmującym bezumownie lokale mieszkalne (np. utracili tytuł prawny poprzez wypowiedzenie umowy najmu z tytułu zadłużenia czynszowego).
Bank Zamian jest to rodzaj skrzynki kontaktowej, umożliwiającej przekazywanie informacji pomiędzy osobami, które wyrażą chęć zamiany zajmowanego lokalu na inny. Korzystanie z Banku Zamian jest bezpłatne. Z Banku Zamian mogą korzystać osoby zajmujące zadłużone lokale komunalne lub które utraciły tytuł prawny wskutek zadłużenia za opłaty związane z korzystaniem z lokalu lub posiadają prawomocny wyrok eksmisyjny z przyznaniem prawa do lokalu socjalnego z zasobu mieszkaniowego Gminy Miejskiej Kraków. Istnieje również możliwość przeprowadzenia zamiany zajmowanego lokalu na mniejsze mieszkanie, skutkująca obniżeniem kosztów eksploatacyjnych.
Więcej informacji na temat zamiany lokali mieszkalnych dostępnych jest w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa na stronie www.bip.krakow.pl/?dok_id=44848.