Dokument archiwalny
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie zaprasza rodziny zastępcze do uczestnictwa w grupach wsparcia:
- W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca od godz. 17.00 dla niezawodowych rodzin zastępczych,
- W każdy pierwszy czwartek miesiąca od godz. 9.30 dla spokrewnionych rodzin zastępczych wychowujących dzieci „młodsze” (do 11 roku życia),
- W każdy drugi czwartek miesiąca od godz. 9.30 dla spokrewnionych rodzin zastępczych wychowujących nastolatki.
Wszystkie szczegółowe informacje – pod numerem telefonu 124222994, 124310715, lub w Dziale Rodzin Zastępczych przy ul. Piłsudskiego 29.
Rodziny zastępcze niezawodowe i spokrewnione z dzieckiem od marca 2012 roku objęte zostały opieką koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, których zadaniem jest udzielanie tym rodzinom pomocy w wypełnianiu ich ról.
130 rodzin zastępczych niezawodowych wychowujących 151 dzieci oraz 490 rodzin spokrewnionych sprawujących opiekę nad 610 dzieci współpracuje z 14 koordynatorami. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie wziął udział w konkursach ogłoszonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłoszonych w ramach Resortowego Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej pn. „Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej” oraz „Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej-druga edycja” i otrzymał dotację stanowiącą dofinansowanie kosztów wynagrodzenia koordynatorów.
Ponadto Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który jest organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej zaoferował rodzinom zastępczym niezawodowym i spokrewnionym następujące wsparcie:
- możliwość uczestnictwa w 3 grupach wsparcia: dla niezawodowych rodzin zastępczych, dla spokrewnionych rodzin zastępczych wychowujących dzieci w wieku do 11 lat oraz dla spokrewnionych rodzin zastępczych wychowujących dzieci nastoletnie. Spotkania grup odbywają się raz w miesiącu w Krakowie, przy ul. Piłsudskiego 29. Z tego rodzaju wsparcia sprawozdawczym skorzystało dotychczas 20 rodzin niezawodowych oraz 36 spokrewnionych. Aby umożliwić wszystkim chętnym udział w zajęciach podczas ich trwania organizowane są zajęcia dla dzieci. Grupy wsparcia prowadzone są przez psychologów, zajęcia dla dzieci prowadzą psychologowie lub koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej.
- rodziny zastępcze spokrewnione i niezawodowe mają możliwość uczestniczenia w warsztatach „Szkoły dla rodziców” (szkolenie o charakterze cyklicznym, długoterminowym, prowadzone przez koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej oraz psychologa, posiadających uprawnienia do prowadzenia tego szkolenia).
- rodziny uczestniczyły również w cyklu szkoleń wzmacniających kompetencje wychowawcze: „Czytanie jako forma kontaktu z dzieckiem”, „Rozwój psychoseksualny człowieka. Jak rozmawiać z dziećmi na tematy trudne?”, „Charakterystyka okresu adolescencji”, „Techniki dyscyplinowania” oraz jednorazowym szkoleniu wdrażającym ustawę o wspieraniu rodziny (w aspekcie zadań organizatora rodzinnej pieczy zastępczej).
- 62 osoby z rodzin zastępczych niezawodowych wzięły udział w wyjazdowych warsztatach-treningu wzmacniania kompetencji wychowawczych, sfinansowanych w ramach projektu systemowego „Pora na aktywność”. Wszystkie szkolenia były prowadzone przez koordynatorów i psychologów zatrudnionych w MOPS.
- Przeprowadzono 3 cykle szkoleń dla nowoustanowionych rodzin zastępczych spokrewnionych, w których udział wzięły 42 osoby. Szkolenie prowadzone jest w formie wykładów, warsztatów, pracy w małych grupach, pracy indywidualnej. Obejmuje następującą tematykę: zadania i funkcje rodziny zastępczej, zagadnienia prawne dotyczące rodzinnej pieczy zastępczej, budowanie poczucia własnej wartości u dziecka i wzmacnianie jego samooceny, problematyka więzi, ich budowanie i znaczenie w życiu dziecka, wspomaganie rozwoju dziecka z problemami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania.
- rodziny są objęte poradnictwem specjalistycznym przez psychologów zatrudnionych w Dziale Rodzin Zastępczych MOPS. Indywidualnym poradnictwem psychologicznym objęte są 154 rodziny zastępcze spokrewnione i niezawodowe, 99 dzieci umieszczonych w tych rodzinach oraz 7 dzieci własnych rodziców zastępczych.
- Minister Pracy i Polityki Społecznej na mocy decyzji wydanej dnia 13 sierpnia 2012r. zatwierdził opracowany przez MOPS program szkolenia dla kandydatów do sprawowania tej formy pieczy zastępczej pn. „Jestem w domu”. W okresie od 25.09.2012r. do 4.12.2012r. pracownicy MOPS przeprowadzili w oparciu o ten program 50-godzinne szkolenie dla kandydatów na niezawodowe rodziny zastępcze.
- Koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej we współpracy z psychologami zatrudnionymi w Dziale Rodzin Zastępczych przeprowadzili 90 postępowań kwalifikacyjnych dotyczących kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej.
- Obecnie trwa rekrutacja dzieci w wieku gimnazjalnym wychowywanych w rodzinach zastępczych do uczestnictwa w grupie socjoterapeutycznej, która będzie funkcjonować w Dziale Rodzin Zastępczych od stycznie 2013r.
Rodziny zastępcze mają możliwość korzystania ze zorganizowanej specjalnie dla nich biblioteczki (sfinansowanej w dużej części ze środków pozyskanych w jednej z edycji projektu konkursowego MPiPS). Lektury cieszące się największą popularnością to: Boris Brutt „Bajki, które leczą”, Faber, Mazlish „Jak mówić żeby dzieci się uczyła w domu i w szkole”, John Tomnsend „Granice w życiu nastolatka”, Nessia Nansado „Gdy przestają być grzeczne” Christopher Greek „Zrozumieć ADHD”.