Jeśli dotyka cię przemoc, zgłoś się do MOPS
Miejski Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie realizuje Program Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie, w ramach którego udzielana jest pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie oraz podejmowane działania korekcyjne, skierowane do osób stosujących przemoc w rodzinie. W 2012 roku 1070 rodzin z problemem przemocy skorzystało z pomocy Ośrodka.
Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się, umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste, narażające kogoś na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające godność, nietykalność cielesną, wolność, powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne.
Osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach swojej pracy analizują sytuację rodzin, gdzie istnieje podejrzenie stosowania przemocy lub zdiagnozowane zostały zachowania przemocowe. MOPS w realizacji działań pomocowych współpracuje z Policją, pedagogami szkolnymi, ochrony zdrowia, kuratorami.
Program realizowany jest między innymi poprzez wdrażanie procedury „Niebieskie Karty”, która składa się z odpowiedniej dokumentacji oraz określonego postępowania zarówno w stosunku do ofiary przemocy, jak i sprawcy. Formularz składa się z 4 części (A, B, C i D), które zawierają między innymi informacje dotyczące osób doświadczających przemocy, stosujących przemoc, rodzajów przemocy w rodzinie oraz podjętych działań interwencyjnych. W kartach znajduje się też informacja dotycząca przemocy w rodzinie, zadań, które realizują instytucje działające w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie (tę kartę otrzymuje dorosła osoba, wobec której istnieje podejrzenie, że doświadcza przemocy). Karty C i D wypełniane są podczas spotkań grup specjalistów, a znajdują się w nich diagnoza sytuacji osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że doświadcza przemocy oraz indywidualny plan pomocy dla tej osoby oraz diagnoza sytuacji osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc wraz z opisem wszystkich podjętych działań. W ubiegłym roku w Krakowie założono 770 Niebieskich Kart.
Na każdej Filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie osoby uwikłane w przemoc mogą korzystać z pomocy w formie poradnictwa socjalnego, psychologicznego i prawnego. Dla osób doświadczonych przemocą tworzone są grupy wsparcia. W ubiegłym roku utworzono 5 takich grup.
Program Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie obejmuje także działania kierowane do osób stosujących przemoc. Pracownicy MOPS prowadzą zajęcia z grupą korekcyjno–edukacyjną dla sprawców przemocy. Grupa ma charakter otwarty - na każdym etapie mogą dołączać nowe osoby. Kandydaci mogą zgłaszać się samodzielnie, ale głównie są kierowani przez pracownika socjalnego, kuratora lub sąd. Z uwagi na to, że osoby, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie często nie widzą potrzeby uczestniczenia w grupie, nie uznają swoich zachowań za niewłaściwe i naruszające prawa swoich bliskich, pracownicy socjalni Ośrodka prowadzą spotkania uświadamiające negatywne skutki zachowań przemocowych. W czasie takich spotkań przekazują informacje o skutkach stosowania przemocy, konsekwencjach prawnych oraz o możliwych sposobach rozwiązania trudnych sytuacji.
Osoby dotknięte problemem przemocy mogą zgłaszać się od poniedziałku do piątku do wszystkich Filii MOPS w godz. 7.30-15.30.
Natomiast prawnicy i psychologowie udzielający porad specjalistycznych w filiach MOPS przyjmują klientów od poniedziałku do czwartku w godzinach od 10:00 do 18:00, a w piątek 7.30 – 15.30.
Pomoc ofiarom przemocy w formie terapii, schronienia, i w innych obszarach, udzielana jest w Krakowie także przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Ośrodek dla Osób Dotkniętych Przemocą, Krakowski Instytut Psychoterapii oraz ośrodki terapii i poradnictwa.
Adresy do ośrodków poradnictwa