Osoby bezrobotne z Krakowa, które posiadają zadłużenie mieszkaniowe mogą wziąć udział w przygotowanym z myślą o nich Programie, w ramach którego mogą uregulować swoje zadłużenia.
W Gminie Miejskiej Kraków rozpoczęła się realizacja Programu reintegracji społecznej i zawodowej osób posiadających zadłużenie z tytułu korzystania z mieszkań komunalnych, który ma pomóc osobom bezrobotnym w spłacie zadłużenia, powstałego z tytułu korzystania z mieszkań komunalnych. Program jest realizowany we współpracy przez MOPS, ZBK i GUP. Organizatorzy liczą, że realizacja Programu pozwoli przeciwdziałać problemowi narastania zadłużenia mieszkaniowego.
Dłużnicy są zatrudniani w ramach robót publicznych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie, wykonują prace porządkowe i gospodarcze. Dłużnicy spłacają na rzecz Gminy kwotę zadłużenia w kwocie nie mniej niż 50% wynagrodzenia, oraz regulują na bieżąco opłaty za korzystanie z lokalu. Umowy zawierane są na okres 5 miesięcy. Dłużnicy zatrudniani są na 0,5 lub pełen etat z wynagrodzeniem zasadniczym ok. 1 600 zł brutto na pełen etat. W trakcie pracy są objęci obowiązującym ubezpieczeniem. Wymagany jest też dobry stan zdrowia, pozwalający realizować roboty publiczne oraz niezbędne kwalifikacje.
Osoby pracujące w ramach robót publicznych mogą korzystać z wsparcia w Klubie Integracji Społecznej MOPS (KIS) w formie grupowej oraz pracy socjalnej pracowników socjalnych, pomocy prawnika, psychologa lub doradcy zawodowego.
Klub Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wspólnie z ZBK i przy współpracy z GUP, od dnia 28 lutego br. organizuje spotkania informacyjne dla osób chętnych do udziału w Programie Oddłużenie. Spotkania odbywają się w każdy drugi czwartek miesiąca w KIS MOPS, os. Słoneczne 15. Dotychczas w spotkaniach uczestniczyło 46 osób, z czego 11 złożyło podanie o zatrudnienie. Wszystkie osoby przeszły pozytywnie proces rekrutacji. Od dnia 01.03.2013 r. 11 osób rozpoczęło pracę w ramach robót publicznych w Programie Oddłużenie.
Kandydat do udziału w Programie Oddłużenie składa w kancelarii KIS, os. Słoneczne 15, w godz. 7.30-15.30: podanie o zatrudnienie w ramach robót publicznych, życiorys, oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych i zaświadczenie wystawione przez właściwe Biuro Obsługi Mieszkańców ZBK.
W sytuacji aktualnego braku miejsc pracy, osoby chętne do udziału w Programie Oddłużanie mogą starać się o uczestnictwo w Klubie Integracji Społecznej MOPS poprzez udział w projekcie „Pora na aktywność”. W okresie oczekiwania na rekrutację do robót publicznych mogą starać się o realizację prac społecznie użytecznych. Warunkiem realizacji prac społecznie użytecznych w ramach Programu Oddłużenie, jest złożenie deklaracji o zgodzie na spłatę minimum 50% świadczenia za wykonywane prace na rzecz zadłużenia. Prace społecznie użyteczne mogą być wykonywane do 10 godzin tygodniowo. Świadczenie za godzinę pracy wynosi 7,70 zł i nie jest opodatkowane ani nie wlicza się do dochodu podczas starań o pomoc w MOPS.