Podsumowanie realizacji projektu w 2012 roku
W projekcie w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 roku uczestniczyło 2558 osób, w tym 678 osób w 7 programach aktywności lokalnej, 1173 osób realizowało kontrakt socjalny, 654 program integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnej a 107 osób – indywidualny program usamodzielnienia. Zaplanowano do kontynuacji 476 beneficjentów ostatecznych projektu.
W wyniku podjętych działań w roku 2012: 390 osób uniezależniło się od pomocy społecznej, zatrudnienie znalazło 134 osoby, 249 osób podjęło działania zmierzające do podjęcia pracy, 137 osób podniosło swoje kompetencje zawodowe, zwiększając w ten sposób swoje szanse na rynku pracy, 81 rodzin zakończyło planowaną pracę z asystentem rodzinnym, z instrumentów aktywnej integracji skorzystało 75 usamodzielnianych wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo wychowawczych, a z pomocy pieniężnej na zagospodarowanie w formie rzeczowej skorzystało 42 wychowanków. Te osiągnięcia beneficjentów poprzedzone zostały pracą w latach poprzednich z wykorzystaniem różnorodnych form wsparcia, w tym warsztatów podnoszących kompetencje społeczne i zawodowe oraz kursów zawodowych.
Nakłady finansowe na realizację projektu wyniosły w roku 2012: 8 419 942,09 zł, w tym 7 750 2999,00 dofinansowania Unii Europejskiej i budżetu państwa.
„Pora na aktywność” jest projektem partnerskim. W 2012 r. finansowano więc również działania realizowane przez 8 partnerów projektu, którzy prowadzili 7 warsztatów terapii zajęciowej (finansowanie w zakresie niefinansowanym przez PFRON), 4 ośrodki poradnictwa i terapii rodzin oraz Klub Integracji Społecznej. Łącznie działania realizowane przez partnerów zostały dofinansowane w kwocie 1 107 766,78 zł.
W projekcie uczestniczyli klienci należący do następujących grup:
- niepełnosprawni – 694 osoby
- osoby z problemem bezrobocia – 680 osób
- osoby w wieku 15-24 lat zagrożeni wykluczeniem społecznym – 420 osób
- rodziny z problemami opiekuńczo-wychowawczymi – 253 osoby
- pracujący zagrożeni wykluczeniem społecznym – 156 osób
- usamodzielniani wychowankowie rodzin zastępczych i placówek – 108 osób
- samotni rodzice – 107 osób
- nieaktywni zawodowo z problemami psychosomatycznymi – 72 osob
- osoby nadużywające alkoholu – 37 osób
- rodziny doświadczającej przemocy – 31 osób.
Aby osiągnąć takie efekty, konieczna była długoterminowa praca z klientami MOPS, z wykorzystaniem różnorodnych form wsparcia. Program i formuła form wsparcia są tak opracowane, aby wychodziły naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów i pomogły w osiągnięciu celu określonego w zawartym kontrakcie socjalnym.
Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, klienci mogli ukończyć kursy zawodowe, uzupełniające lub dające dodatkowe uprawnienia, a nawet przyuczające do wykonywania nowego zawodu. W 2012 r. 148 osób uczestniczyło w 25 kursach. Były to: kurs prawa jazdy kat. B, C, C+E, spawacz, brukarz, księgowość komputerowa, kasjer, grafika komputerowa, barman, handlowiec, operator zagęszczarki i ubijaków, operator koparki, operator walca drogowego, posadzkarz, decoupage, kurs języka angielskiego, podstawy kosmetyki. 130 osób kursy ukończyło i uzyskało niezbędne uprawnienia.
6 organizacji pozarządowych, będących partnerami w projekcie, prowadziło w 7 warsztatach terapii zajęciowej dla 100 osób zajęcia doskonalące podstawowe czynności zawodowe.
W ramach partnerstwa z ośrodkami poradnictwa i terapii zrealizowano 3 378 spotkań terapeutycznych, 570 usług poradnictwa specjalistycznego, 457 zajęć dla uczestników projektu w tym podnoszących kompetencje o charakterze zawodowym oraz 214 treningów kompetencji społecznych.
Działania te prowadzono dla beneficjentów w ramach kontraktów socjalnych (dla 1173 beneficjentów ostatecznych, w tym 588 kontraktów socjalnych zawarto w 2012 r.), indywidualnych programów usamodzielniania (109 beneficjentów ostatecznych), programów integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych (654 beneficjentów ostatecznych).
Na 1173 osób realizujących kontrakty socjalne w ramach projektu „Pora na aktywność” 635 osoby zakończyły udział w projekcie realizując cele założone przy podpisaniu kontraktu.
Spośród osób, które zrealizowały założenia kontraktu:
- 525 osób podniosły swoje kompetencje w pełnionych rolach społecznych,
- 618 osób poprawiło funkcjonowanie społeczne,
- 71 osób podjęło działania zmierzające do zatrudnienia,
- 63 osoby uzyskały kompetencje zawodowe umożliwiające podjęcie pracy,
- 30 osób uniezależniło się od pomocy społecznej.
Istotną formą wspierania osób niepełnosprawnych, wykorzystywaną w ramach projektu jest usługa asystenta osoby niepełnosprawnej. W 2012 r. zatrudnionych było 10 asystentów osoby niepełnosprawnej, którzy świadczyli usługi dla 145 beneficjentów (48 kobiet oraz 97 mężczyzn). Zrealizowano 9 054 godzin usługi.
W ciągu miesiąca z pomocy asystenta korzystało około 65 beneficjentów. Rekrutacja i kwalifikacja beneficjentów odbywała się w sposób ciągły, a usługa planowana była zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów w skali godzin jak i czasokresu realizacji.
Asystenci osoby niepełnosprawnej podejmowali czynności związane z towarzyszeniem osobie niepełnosprawnej w procesie usamodzielnienia, polegające na wspomaganiu i podtrzymaniu aktywności osoby niepełnosprawnej poprzez:
- uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia
- towarzyszenie w czynnościach wspierających proces leczenia
- wspomaganie kształtowania właściwych relacji z innymi osobami, w szczególności z osobami z bezpośredniego otoczenia i ze środowiska lokalnego
- podtrzymywanie procesu nawiązywania i utrzymywania kontaktów z instytucjami i organizacjami społecznymi w celu zapewnienia optymalnych warunków do samodzielnej rehabilitacji
- doradzanie w zakresie uzyskania specjalistycznej pomocy dotyczącej przekwalifikowania zawodowego, kontaktów społecznych usług kulturalnych, rekreacji i integracji ze środowiskiem
- diagnozowanie warunków życia i wspieranie dążenia do usuwania wszelkich barier: psychologicznych, społecznych, architektonicznych, komunikacyjnych itp.
Na podstawie karty klienta oraz opinii o efektywności postępów wynika, iż wśród osób niepełnosprawnych objętych pomocą wzrasta świadomość dotycząca własnych uprawnień, możliwości poruszania się na rynku pracy oraz samodzielności w wykonywaniu czynności dnia codziennego.
Realizowany projekt jest znany w całej Polsce dzięki prowadzonym działaniom informacyjno-promocyjnym, które upowszechniają nowatorskie działania MOPS.