Program Aktywności Lokalnej „Sami dla siebie”
Obszar realizacji
Program realizowany jest w rejonie ul. Ks. Siemaszki, znajdującej się na terenie Dzielnicy IV „Prądnik Biały”. Od strony południowej ul. Ks. Siemaszki graniczy początkowo z ul. Doktora Twardego, następnie z terenami należącymi do osiedla Żabiniec oraz z ul. Pielęgniarek. Od strony wschodniej ulica graniczy z zabudowaniami osiedla Żabiniec oraz ul. Marii Bobrzeckiej. Od strony północnej ulica graniczy z ul. Zdrową, od zachodniej z zabudowaniami ul. Prądnickiej. Przy ul. Ks. Siemaszki znajduje się ok. 800lokalimieszkalnych. Zamieszkują je 1993 osoby.
Grupa docelowa – kto może być uczestnikiem.
Program Aktywności Lokalnej „Sami dla siebie” skierowany jest do osób zamieszkujących przy ul. Ks. Siemaszki w Krakowie lub związanych z nią zawodowo, społecznie, edukacyjnie.
Działania zrealizowane do końca 2012 roku.
Działania w społeczności lokalnej zostały rozpoczęte w kwietniu 2011r. kiedy to przeprowadzone zostały anonimowe badania ankietowe wśród mieszkańców ulicy – ok. 200 osób wyraziło swoje zdanie na temat potrzeb i problemów występujących w lokalnej społeczności oraz sposobów ich rozwiązywania. Wyniki badań zostały przedstawione w trakcie otwartych debat obywatelskich, w których udział wzięli radni dzielnicy IV. Wspólnie udało ustalić się nazwę dla naszego programu, tj. „Sami dla siebie” – pomysł wypłynął od mieszkańców.
W trakcie spotkań pojawiły się też propozycje działań na rzecz lokalnej społeczności – w listopadzie 2011r. sprzątaliśmy jesienne liście, w grudniu 2011r. zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne Dzień Sąsiada, w lutym 2012r. bawiliśmy się w trakcie imprezy Karnawałowe Rozmaitości. Wszystkie spotkania odbyły się dzięki przychylności Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „KLIKA”, które chętnie i nieodpłatnie użyczało swojego lokalu.
W kwietniu 2012r. uruchomiony został Punkt Aktywności Lokalnej. Wejście we współpracę ze Stowarzyszeniem „KLIKA” umożliwiło pozyskanie przestronnego lokalu znajdującego się w centralnym punkcie ulicy. Od samego początku podstawowym celem działalności jest włączanie członków lokalnej społeczności w działania na rzecz innych. Wielu mieszkańców aktywnie zaangażowało się w podejmowane działania – m.in. pomagając w organizacji spotkań integracyjnych, prowadząc warsztaty modelarstwa, zajęcia z zakresu robótek ręcznych, zajęcia plastyczne, pomagając dzieciom w nauce, organizując wyjścia do ciekawych miejsc w Krakowie, a także dzieląc się dobrym słowem, zachętą, sugestią. W działania wolontaryjne na rzecz dzieci i dorosłych zaangażowało się ponad 20 osób w różnym wieku. Bardzo dużą grupę odbiorców naszych działań stanowią dzieci i młodzież – ok. 50 osób bierze regularny udział w organizowanych zajęciach. Prowadzone są warsztaty techniczne (budowaliśmy modele samolotów, a ostatnio budki lęgowe dla ptaków), zajęcia plastyczne, warsztaty teatralne. Ponadto dla dorosłych organizowane są inne zajęcia –warsztaty komputerowe oraz zajęcia z języka angielskiego.
W 2012r. zorganizowanych zostało wiele spotkań i imprez integracyjnych, m.in.: Dzień Matki w maju, Dzień Sąsiada w czerwcu, wyjścia dla dzieci w wakacje (Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie, Muzeum Lotnictwa, Park Wodny), debata obywatelska we wrześniu, spotkania z przedstawicielami instytucji (Policja, Straż Miejska, Radni Dzielnicy IV), spotkanie wigilijne w grudniu.
Planowane na 2013 rok działania.
Działania realizowane w 2013r. są kontynuacją działania podejmowanych w 2012r. Prowadzone są działania i zajęcie skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów - warsztaty komputerowe, zajęcia plastyczne i artystyczne, zajęcia baletowe, zajęcia sportowo-rekreacyjne, zajęcia języka angielskiego, wieczorki filmowe dla kobiet, spotkania z kulturami różnych krajów, pomoc w nauce dla dzieci i młodzieży. Organizowane są wyjścia do ciekawych miejsc w Krakowie, planujemy organizować wyjazdy integracyjne dla dzieci, rodziców i innych członków społeczności. Prowadzone są warsztaty dla rodziców, których celem jest wymiana doświadczeń rodzicielskich i wzmacnianie kompetencji rodzicielskich. Organizujemy także spotkania z przedstawicielami instytucji – Straż Miejska Odział Krowodrza, III Komisariat Policji, Szkoła Podstawowa Nr 107, Rada Dzielnicy IV „Prądnik Biały.
AKTUALNIE ORGANIZUJEMY:
- Zajęcia dla dzieci i młodzieży: pomoc w nauce, korepetycje z przedmiotów szkolnych, zajęcia integracyjne (szkoła podstawowa i gimnazjum) – codziennie w godz. 13.00-16.00
- Zajęcia plastyczne dla dzieci (wtorek, czwartek 16.00-17.00)
- Warsztaty rękodzieła (poniedziałek 16:00)
- Kobiece wieczorki filmowe (piątek 16:30)
- Kurs komputerowy dla dorosłych (prosimy o kontakt)
Wszystkie zajęcia są bezpłatne, ilość miejsc ograniczona, harmonogram może ulec zmianie
Kontakt do PAL:
ul. Ks. Siemaszki 31, pawilon
Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00
Tel.: 697-129-887; 660-637-831
E-mail: samidlasiebie@mops.krakow.pl
Karol Pytlarski – pracownik socjalny, animator lokalny
Aneta Waszczuk – pracownik socjalny
Paulina Gosek – aspirant pracy socjalnej, instruktor zajęć dla dzieci i młodzieży