Razem dla bezdomnych
Szacuje się, że w Krakowie przebywa rocznie ok. 2000 osób bezdomnych. W naszym mieście osoby żyjące na ulicy mogą liczyć na bezpłatną pomoc medyczną oraz inne formy wsparcia (ciepła odzież, noclegi, posiłki, leki). Gmina Miejska Kraków i organizacje pozarządowe podejmują inicjatywy na rzecz osób bezdomnych.
„Miasto może czynić dobre rzeczy z organizacjami pozarządowymi, które od lat zajmują się pomocą potrzebującym" – uważa Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej Anna Okońska – Walkowicz i podkreśla dużą rolę jaką odgrywa 1% podatku na rzecz krakowskich organizacji pozarządowych, dzięki któremu taka forma pomocy może być w dużej mierze realizowana. „Dzięki serwisowi pomocowemu podejmowanego przez organizacje pozarządowe Miasto jest bardziej ludzkie" – dodaje.
„Osoby bezdomne są warte, żeby poświęcić im czas i miejsce. Przywracanie godności drugiemu człowiekowi to jeden z naszych celów działania" – mówi brat Henryk Cisowski, Dyrektor Dzieła Pomocy Ojca Pio. Dzięki współpracy dwóch ośrodków - Centrum Pomocy przy ul. Loretańskiej oraz Smoleńsk potrzebujący mogą uzyskać wszechstronną pomoc i podjąć działania na polu socjalnym, zawodowym, psychologicznym.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie jest partnerem w organizowaniu pomocy dla bezdomnych. Współpracuje z Policją, Strażą Miejską, Izbą Wytrzeźwień, Przychodnią Lekarską dla Ludzi Bezdomnych oraz organizacjami pozarządowymi. „Naszym zadaniem jest tworzenie szans, żeby takie osoby wyszły z bezdomności" – mówi Dyrektor MOPS Józefa Grodecka. Działania można podzielić na: łagodzące skutki bezdomności (ogrzewalnie, noclegownie, zapewnienie ciepłego posiłku, leków) oraz umożliwiające wyjście z bezdomności.
Od początku 2013 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie objął pomocą 1271 gospodarstw osób bezdomnych (1373 osób w tych gospodarstwach). Wydano 7128 decyzji administracyjnych przyznających pomoc osobom bezdomnym. Świadczeniami finansowymi objęto łącznie 1037 osób, zaś pracą socjalną 1082 gospodarstw prowadzonych przez osoby bezdomne.
Na terenie Krakowa funkcjonuje 15 placówek zapewniających schronienie, które oferują 591 całorocznych miejsc noclegowych. Gmina Miejska Kraków finansuje lub współfinansuje 10 placówek, które zapewniają 532miejsca: dla kobiet 153 miejsca, dla mężczyzn 379, w tym 62 miejsca dla osób starszych, niepełnosprawnych. Pozostałe placówki finansowane są przez organizacje pozarządowe. W okresie niskich temperatur Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Rozrywka uruchamia ogrzewalnię dla osób bezdomnych, zapewniając 20 miejsc. Liczba miejsc noclegowych wzrasta wówczas do 611. W zimie liczba miejsc noclegowych w placówkach zwiększa się o około 70, w razie potrzeb przyjmowanych jest łącznie do 100 osób więcej.
Posiłki dla osób bezdomnych wydawane są w 2 barach mlecznych oraz jadłodajni na os. Krakowiaków, na podstawie decyzji administracyjnej MOPS. Obecnie korzysta z nich blisko 280 osób dziennie. Jednocześnie pomoc w formie posiłków zapewniają organizacje pozarządowe. W Krakowie codziennie wydawane jest ok. 1700 gorących posiłków, w tym ok. 900 finansowanych ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Ponadto wydawane jest ponad 1000 paczek żywnościowych osobom i rodzinom bezdomnym i ubogim. Osoby bezdomne korzystają z Programu Żywnościowego dla najbardziej potrzebujących w Unii Europejskiej (PEAD). W 2013 roku Dział Pomocy Bezdomnym otrzymał łącznie limit 110 miejsc w organizacjach wydających pomoc żywnościową. Do dzisiaj wydano 131 skierowań.
Duży nacisk kładzie się na działania umożliwiające wychodzenie z bezdomności, poprzez organizację schronisk i mieszkań chronionych. Kierowane są do nich osoby, które podjęły decyzję o zmianie swojej sytuacji i są gotowe do działań w celu wyjścia z bezdomności. W tym roku usamodzielniło się 6 osób. To osoby, które całkowicie uniezależniły się od systemu pomocy społecznej. Część z nich podejmuje pracę i wynajmuje mieszkania, ale ze względu na inne okoliczności: wielodzietność czy choroby pozostają w kręgu zainteresowania pracowników socjalnych.
Wykaz miejsc noclegowych w Krakowie oraz placówek, gdzie oferowana jest pomoc w formie ciepłego posiłku potrzebującym znajdują się na stronie www.mops.krakow.pl oraz poniżej