Lokalny Program Osłonowy – zasady
Lokalny Program Osłonowy został opracowany z myślą o osobach, które ponoszą zwiększone koszty grzewcze lokalu, związane z trwałą zmianą systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na jeden z systemów proekologicznych.
Przesłanki do uzyskania pomocy:
- trwała zmiana systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na jeden z systemów proekologicznych, poprzez który należy rozumieć ogrzewanie: gazowe, elektryczne, olejowe (lekki olej opałowy), podłączenie do sieci miejskiej.
- dochód nie przekraczający, w przypadku:
- osoby samotnie gospodarującej - kwoty 2 439 zł
- rodziny – iloczyn liczby osób i kwoty 1368 zł (np. dla trzyosobowej rodziny 4074 zł.).
- zobowiązanie do uregulowania opłat na rzecz dostawcy energii cieplnej służącej ogrzaniu lokalu
- faktyczne zamieszkiwanie na terenie Gminy Miejskiej Kraków w lokalu, w którym w sposób trwały zmieniono system ogrzewania.
Zasady ustalania wysokości pomocy
Wysokość pomocy zależy od:
- powierzchni lokalu z uwzględnieniem liczby osób zamieszkujących w lokalu, np. nie więcej niż 70 m2 przy 6 osobowej rodzinie,
- stawki dopłat do 1m2 rocznie wynikającej z oszacowanego wzrostu kosztu ogrzewania 1m2 jednym z systemów proekologicznych.
Wysokość stawek:
Ø MPEC -13,09 PLN
Ø gaz -21,90 PLN
Ø energia elektryczna -50,74 PLN
Ø olej opałowy -32,25 PLN
- dochodu osoby/rodziny,
Szacunkowy koszt ogrzewania 1 m² dla poszczególnych rodzajów ogrzewania
wyliczony został przy założeniu wskaźnika zapotrzebowania na ciepło w wartości
153Kwh/m²/rok.
Paliwo stałe będące podstawą wyliczeń wzrostu kosztów ogrzewania to węgiel.
Tryb udzielania pomocy
} Pomoc przyznawana jest raz w roku kalendarzowymw formie zasiłku celowego lub zasiłku celowego specjalnego na zasadach i w trybie określonym w ustawie o pomocy społecznej.
} Warunkiem wszczęcia postępowania o udzielnie pomocy na dany rok kalendarzowy jest złożenie wniosku wraz z wymaganą dokumentacją w roku kalendarzowym, w którym ma zostać przyznana pomoc.
Postępowanie w sprawie przyznania pomocy prowadzone jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w trybie ustawy o pomocy społecznej przy udziale Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, który dokonuje potwierdzenia dokonania trwałej zmiany systemu ogrzewania na jeden z systemów proekologicznych.