Wigilie dla najuboższych krakowian
Zespół ds. Osób Starszych i Niepełnosprawnych Filii nr 6 Miejskiego Osrodka Pomocy Społecznej w Krakowie wspólnie z Wyższym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Księży Misjonarzy organizuje „Wspólne Kolędowanie”. 13 grudnia o godz. 14.30 w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy przy ul. Stradomskiej 4, 18 osób w podeszłym wieku oraz niepełnosprawnych, wraz z klerykami seminarium zasiądą do wspólnego wigilijnego posiłku, a następnie będą razem kolędować. Klerycy przedstawią specjalnie przygotowany, świąteczny występ. Każdy z uczestników otrzyma paczkę świąteczną i wydawnictwa o tematyce religijnej.
Nowohucka Wigilia Pokoleń jest inicjatywą Rady Dzielnicy XVIII - Nowa Huta, a współorganizatorami są: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Filia nr 4 os. Szkolne 34. Organizowana jest po raz drugi - w ubiegłym roku podczas 2 dni ugoszczono ponad 300 osób - samotnych, a także niezamożnych rodzin z dziećmi.
Na tegoroczne spotkanie zaproszono mieszkańców dzielnicy XVIII pozostających pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej; będą to przede wszystkim osoby samotne. Ta wigilia to okazja spotkania się w gronie życzliwych osób, w tym ważnym dla wszystkich świątecznym czasie.
Wigilia odbędzie się 17 grudnia o godz. 12.00 w ARTzona Ośrodka OKN os. Górali 4. Sponsorem Nowohuckiej Wigilii Pokoleń są: Krakowski Holding Komunalny, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Wodociągi Krakowskie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Filia nr 5 ul. Praska 52 wraz z Radą Dzielnicy VIII organizuje w dniu 19 grudnia spotkanie „Przy Wigilijnym Stole”. 70 osób starszych, niepełnosprawnych, długotrwale i ciężko chorych, bezrobotnych i rodzin z dziećmi otrzymało zaproszenie na to jedyne w roku spotkanie. Wigilia odbędzie się w Karczmie Rzym ul. Tyniecka. Do 20 osób samotnych osób, które nie będą mogły przybyć na spotkanie wigilijne, pracownicy socjalni dostarczą posiłek wigilijny do domów wraz z opłatkiem i życzeniami. Jak zawsze będą życzenia, łamanie się opłatkiem, smaczna, tradycyjna wieczerza oraz wspólne kolędowanie wraz z braćmi Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Każdy z uczestników spotkania wigilijnego otrzyma do domu ciepłe świąteczne danie. Szczególne podziękowania za umożliwienie bezpłatnego transportu, dzięki czemu posiłek wigilijny dotrze do osób, które musiały zostać w domu – dla pani Józefy Ogrodnik oraz dla państwa Tadeusza i Krystyny Czekaj - Karczma Rzym ul. Tyniecka 118h.
Filia Nr 3 organizuje w dniu 19 grudnia o godz. 16.00 spotkanie wigilijne „Cicha noc”. Spotkanie odbędzie się w Domu Kultury „Podgórze” ul. Sokolska 13, a zaproszono na nie 35 osób samotnych i niepełnosprawnych, objętych pomocą Ośrodka. Po wspólnej modlitwie pod przewodnictwem księdza z parafii Świętego Józefa. z ul. Zamojskiego 2 będzie dzielenie się opłatkiem, a potem wspólny posiłek złożony z tradycyjnych bożonarodzeniowych potraw. Przy kawie i cieście, będzie można słuchać kolęd i pastorałek przygotowanych przez zaproszonych gości, m.in. dzieci ze szkoły muzycznej. Wszyscy pozostali goście będą mogli swobodnie przyłączyć się do wspólnego kolędowania. Każdy zaproszony otrzyma też paczkę żywnościową. Partnerami są Rada Dzielnicy XIII, parafia p.w. Św. Józefa w Krakowie ul. Zamojskiego 2, Szkoła Muzyczna, ul. Józefińska 10, Dom kultury „Podgórze”.
Filia nr 2 i 6 Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie tradycyjnie, we współpracy z Zakonem Maltańskim organizują „Opłatek Maltański”. Spotkanie wigilijne odbędzie się w dniu 21 grudnia o godz. 14.00 w Krakowie ul. Szpitalna 30 w Restauracji u Pollera. W wigilii weźmie udział 110 osób; będą to osoby samotne oraz rodziny z dziećmi objęte pomocą Ośrodka. Podczas spotkania wigilijnego odbędą się jasełka w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych Polskiego Górnictwa i Gazownictwa „Betlejem Krakowskie”. Wszystkim zebranym życzenia złoży i poświęci opłatki proboszcz z parafii Św. Krzyża ks. Paweł Kubania. Po wigilii z tradycyjnymi potrawami Święty Mikołaj rozda przy choince prezenty wszystkim dzieciom, które przyjdą na wigilię. Paczki otrzymają też dorośli. Patronat honorowy nad tym szczególnym spotkaniem objęli ks. Kardynał Franciszek Macharski, ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Aleksander hr. Tarnowski oraz Związek Polskich Kawalerów Maltańskich. Wśród darczyńców, dzięki którym wigilia będzie miała wyjątkową oprawę są: KPMG, Jerzy Donimirski - Pałac Pugetów, Geokrak, LOBO, Bahlsen, State Street, Galeria Bukowski, Lux Med., Ponar Wadowice, Ochrona pracy, Fabryka Magika, Nowatech sp. Zoo, Społem Wieliczka, Restauracja Gródek, Restauracja u Pollera oraz Hawełka i Poiekarnia Pieprzyca z Podłęża, Kancelaria Notarialna Dominika Angerman-Wajda Waldemar Wajda.
Filia nr 7 MOPS w ramach projektu „Siła Tradycji” zaprosiła 110 samotnych, starszych i niepełnosprawnych osób na wigilię w Barze „Żaczek” przy ul. Czarnowiejskiej. Wigilia odbędzie się 24 grudnia o godz.12.00. Wigilijne opłatki zostaną poświęcenie przez księdza, a po wspólnej modlitwie będzie tradycyjna wieczerza, śpiewanie kolęd. Wigilia odbędzie się dzięki partnerom - Radom Dzielnicy V i VII.
Wsparcie otrzymają również organizatorzy wigilii, która odbędzie się 24 grudnia w krużgankach kościoła Ojców Franciszkanów. W tym roku MOPS zapewni uczestnikom wigilii produkty do paczek świątecznych, które każdy będzie mógł zabrać ze sobą do domu.