19 tys. krakowskich gospodarstw domowych zostało objętych w 2013 r. pomocą społeczną.
Krakowski system pomocy społecznej to obecnie ponad 150 placówek. W większości prowadzone są przez organizacje pozarządowe, którym Miasto zleca realizację zadań z zakresu pomocy społecznej. Obecnie 60 organizacji pozarządowych na drodze zlecania zadania bądź wspierania działalności charytatywnej realizuje różnorodne działania na rzecz mieszkańców Krakowa.
W 15 domach pomocy społecznej przebywa w ciągu roku ponad 2 tysiące osób wymagających całodobowej opieki. Podstawą wspierania osób w podeszłym wieku jest zapewnienie takiej pomocy, która pozwoli seniorom jak najdłużej dobrze funkcjonować w swoim naturalnym otoczeniu. Stąd w Krakowie seniorzy mogą korzystać z pobytu w dziennych ośrodkach wsparcia, które działają w sumie w 15 lokalizacjach. W ciągu roku z oferty placówek korzysta ok. 1 200 seniorów. Seniorzy i osoby niepełnosprawne, które wymagają wsparcia w miejscu zamieszkania, korzystają z pomocy w formie usług opiekuńczych, w ciągu roku usługami objętych jest ponad 2 tys. osób w podeszłym wieku.
Dla osób niepełnosprawnych w Krakowie działa 13 środowiskowych domów samopomocy. W sumie placówki zapewniają 400 miejsc. Środowiskowe domy samopomocy udzielają wsparcia osobom chorującym psychicznie, niepełnosprawnym intelektualnie, osobom z autyzmem oraz z chorobą Alzheimera.
Na terenie Gminy Miejskiej Kraków działa też 14 warsztatów terapii zajęciowej, które posiadają ponad 500 miejsc przeznaczonych dla osób ze schorzeniami narządu ruchu, schorzeniami psychicznymi oraz umysłowymi. Warsztaty stwarzają osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.
Niepełnosprawni otrzymują również pomoc w ramach specjalistycznych usług opiekuńczych.Z tej pomocy korzysta około 450 osób.
W Krakowie w ciągu roku pomocą objętych jest 1 500 osób bezdomnych. 40% osób bezdomnych to osoby, które przyjeżdżają do Krakowa w poszukiwaniu pomocy. Dla bezdomnych w Krakowie działa 15 placówek, które oferują blisko 600 całorocznych miejsc noclegowych. W okresie zimowym zwiększana jest liczb miejsc o blisko 100. Gmina Miejska Kraków finansuje lub współfinansuje 10 placówek. Dla osób bezdomnych prowadzone są również 2 mieszkania chronione (11 miejsc).
Dzieci i młodzież mogą codziennie uczestniczyć w zajęciach oferowanych przez placówki wsparcia dziennego. 33 placówki zapewniają blisko 2 tysiące miejsc.
W ramach realizowanego w Krakowie programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania" w ciągu roku objętych pomocą w formie dożywiania jest ponad 13 tysięcy osób. W tym z ciepłego posiłku w szkołach i przedszkolach korzysta blisko 5 tys. dzieci. Średniomiesięcznie z pomocy korzysta 4 900 osób. Ponadto posiłki wydawane są w 8 jadłodajniach prowadzonych przez organizacje i kościoły przy wsparciu finansowym Miasta.