MOPS zaprasza kandydatów na rodziców zastępczych
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie zaprasza osoby, które chciałyby zostać rodziną zastępczą zawodową lub niezawodową na bezpłatne szkolenia. MOPS zachęca do zgłaszania się osoby, które chciałyby zawodowo opiekować się dziećmi jako pogotowie rodzinne lub jako rodzina specjalistyczna, albo prowadzić rodzinny dom dziecka. MOPS zaprasza też osoby, które chciałyby opiekować się dzieckiem niezawodowo, czyli przyjąć dziecko do swojego domu nie rezygnując z wykonywanej pracy zawodowej.
Formami rodzinnej pieczy zastępczej są:
rodzina zastępcza spokrewniona – tworzą ją wyłącznie dziadkowie i rodzeństwo dziecka
rodzina zastępcza niezawodowa – tworzą ją osoby niespokrewnione z dzieckiem oraz krewni nie będący wstępnymi i zstępnymi dziecka (czyli np. ciocie, wujkowie)
rodzina zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna. Pogotowie rodzinne zajmuje się dziećmi przez krótki okres czasu (kilka miesięcy) – od chwili umieszczenia dziecka w rodzinie do momentu wydania postanowienia sądu o jego dalszych losach. Dzięki pogotowiom dzieci nie czekają na rozstrzygnięcia sądu w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Rodziny specjalistyczne opiekują się dziećmi niepełnosprawnymi.
rodzinny dom dziecka (dla najwięcej 8 dzieci)
placówka opiekuńczo-wychowawcza typu rodzinnego - to kameralna placówka typu rodzinnego, w której maksymalnie może przebywać 8 dzieci (wyjątkowo może być więcej, jeśli do placówki trafia rodzeństwo). Prowadzenie placówki można zlecić organizacji pozarządowej.