Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 1248 kobiet i mężczyzn w grupie 18-29 lat zarejestrowanych w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie, w tym min. 150 os. długotrwale bezrobotnych w gr. 25-29 lat, poprzez redukcję barier utrudniających zatrudnienie.
Głównym rezultatem projektu będzie podjęcie zatrudnienia przez uczestników do 29 r.ż., w tym: 17% os. z niepełnosprawnościami, 35% os. długotrwale bezrobotnych, 48% os. o niskich kwalifikacjach i 43% os. niekwalifikujących się do żadnej z grup.
Projekt zakłada udział osób długotrwale pozostających bez pracy w proporcjach wynikających z proporcji grupy do ogółu kategorii wiekowej 25-29 lat. W ramach projektu wsparcie udzielone zostanie 1248 kobietom i mężczyznom w wieku 18-29 lat zarejestrowanych w GUP, dla których ustalono I lub II profil pomocy, w tym 176 osób długotrwale bezrobotnych (14,1%), 16 osób niepełnosprawnych oraz 312 osób o niskich kwalifikacjach. Dla każdego uczestnika przedstawienie oferty aktywizacji poprzedzi analiza predyspozycji, potrzeb oraz barier dzielących od zatrudnienia. Na tej podstawie GUP realizować będzie zestaw odpowiednio dobranych instrumentów i usług rynku pracy przewidzianych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Każdy z uczestników (z I lub II profilem pomocy) uzyska wsparcie określone w Indywidualnym Planie Działania prowadzące do zatrudnienia i złożone z min. 3 elementów, w tym: obligatoryjnie z pośrednictwa pracy i ewentualnie poradnictwa zawodowego oraz przynajmniej 1 formy kosztowej wynikającej ze zdiagnozowanego problemu: tj. staż, szkolenie grupowe lub bon szkoleniowy, dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Efektem realizacji projektu będzie redukcja zjawiska bezrobocia wśród kobiet i mężczyzn do 29 r.ż. z obszaru Gminy M. Kraków, takich jak: brak doświadczenia, brak aktualnie wymaganych kwalifikacji/kompetencji, brak kapitału początkowego na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wsparcie udzielane będzie zgodnie z Planem realizacji Gwarancji dla Młodzieży (zapewnienie wsparcia do 4 miesięcy). Zadania realizowane będą zgodnie z obowiązującymi standardami jakości, a także zgodnie z zasadą równych szans.