Wizyta studyjna gości z Niemiec w MOPS
Wizyta delegacji z Wielkiej Brytanii w Klubie Integracji Społecznej
9 czerwca w siedzibie Klubu Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej miała miejsce wizyta delegacji z Wielkiej Brytanii. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele brytyjskich organizacji Rady Miasta Southampton zajmujących się reintegracją zawodową i społeczną osób wykluczonych społecznie
Na spotkaniu z pracownikami MOPS poznawali działalność Klubu Integracji Społecznej oraz specyfikę pracy Działu Pomocy Bezdomnym.
Wizyta delegacji z Wielkiej Brytanii stanowiła cenną okazję wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie problematyki reintegracji społecznej zawodowej osób będących w trudnej sytuacji na rynku pracy.
Delegacja ze Szwecji w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
Dnia 6 maja 2008 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej miała miejsce wizyta delegacji ze Szwecji. Grupa z Helsingborga składała się z przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej oraz studentów. Wizyta w Krakowie odbyła się w ramach projektu „INSIGHT EUROPA”, opartego na współpracy pomiędzy zarządem miasta Helsingborg
i Uniwersytetem of Lurd.
Celem spotkania w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej było zaznajomienie uczestników wizyty studyjnej z systemem pomocy społecznej w Krakowie oraz z funkcjonowaniem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Goście chcieli zapoznać się z problemami społecznymi Krakowa i strategią ich rozwiązywania. Zainteresowani byli również reintegracja zawodową i społeczną osób bezrobotnych i ich rodzin na terenie miasta.
Podczas spotkania zostały przedstawione uczestnikom najważniejsze informacje, dotyczące systemu pomocy społecznej w Polsce. Zaprezentowano jego cele i główne założenia, opisano strukturę i rolę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz zadania realizowane przez Ośrodek. Omówiono najczęstsze przyczyny udzielania świadczeń z pomocy społecznej oraz zaprezentowano ich rodzaje. Zwrócono uwagę na aspekty demograficzne przy tworzeniu diagnozy potrzeb społeczności lokalnej, związanych z tworzeniem Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Krakowa na lata 2007-2013.
Uczestnicy zostali zapoznani również z działalnością Klubu Integracji Społecznej. Podczas prezentacji zostały przedstawione zagadnienia, związane z bezrobociem w Polsce i w Krakowie, omówiono cele i założenia pracy działu. Została nakreślona charakterystyka osób korzystających z pomocy Klubu Integracji Społecznej, metody i formy pracy oraz narzędzia diagnostyczne wykorzystywane w celu udzielania efektywnej pomocy. Uczestnicy spotkania zostali zaznajomieni z programami i projektami realizowanymi przez KIS.
W dniu 7 maja delegacja ze Szwecji hospitowała Młodzieżową Grupę Usamodzielnienia Alfa przy ul. Cieślewskiego. Podczas spotkania została przedstawiona działalność placówki, jej cele i zadania.
Wizyta delegacji ze Szwecji stanowiła bardzo cenną okazję do wymiany doświadczeń w zakresie funkcjonowania systemu pomocy społecznej.
zobacz w galerii
Wizyta w Internationaler Bund
W dniach 23-25 kwietnia 2008 odbyła się wizyta Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Internationaler Bund ( Neuenhagen, Berlin, Poczdam).
Celem spotkania było zapoznanie z działalnością w obszarze polityki i pomocy społecznej organizacji pozarządowej IB. Organizacja ta od ponad 50 lat realizuje we współpracy z samorządem niemieckim swoje zadania na terenie Niemiec. IB prowadzi wiele placówek, takich jak: szkoły zawodowe dla osób niepełnosprawnych, placówki integracyjne, środowiskowe domy aktywności społeczno-kulturalnej, integracyjne centra kultury, kluby dla bezrobotnej młodzieży, placówki wspierające dokształcanie bezrobotnych osób, które przynoszą wymierne efekty w zakresie przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób reprezentujących różnego typu grupy ryzyka.
Podczas wizyty krakowska delegacja zapoznała się z działalnością ośrodków IB na terenie Brandenburgi: Gutshaus w Altlandsbergu, dom dla młodzieży „Arche” w Neuenhagen, klub dla młodzieży, Projekt „JUP” w Poczdamie, przedszkole prowadzone przez IB w Poczdamie.
Ważnym punktem delegacji była wizyta w Centrum Wspierania i Integracji Zawodowej
z Ośrodkiem Rehabilitacji Zawodowej w Neuenhagen oraz spotkanie z Członkiem Zarządu IB – panią Silvią Schott w siedzibie IB w Berlinie.
zobacz w galerii
Studenci z Danii w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
31 marca w Dziale Pomocy Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej miała miejsce wizyta studentów z Danii. W trakcie spotkania przedstawiono sytuację osób bezdomnych na terenie Gminy Miejskiej Kraków oraz omówiono działalność i funkcjonowanie Działu Pomocy Bezdomnym. Zostały zaprezentowane formy i metody pracy z osobami pozostającymi bez stałego miejsca zamieszkania (m.in. indywidualny program wychodzenia z bezdomności). Omówiono główne sposoby pomocy bezdomnym oraz zasady, którymi kierują się pracownicy socjalni pracując z bezdomnymi. Zaprezentowano projekty socjalne realizowane przez dział, omówiono współpracę z Klubem Integracji Socjalnej oraz typy placówek dla osób bezdomnych znajdując się na terenie Krakowa.
W dniu 1 kwietnia grupa studentów z Danii odbyła wizytę w Punkcie Konsultacyjnym
Zespołu Zadaniowego do Realizacji Projektu pn. „Streetwork – skuteczny kontakt z klientem” przy ul. Felicjanek 15. Uczestnikom spotkania przedstawiono pracę z osobami bezdomnymi metodą streetwork na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Zaprezentowano sposoby realizacji projektu „Streetwork – skuteczny kontakt z klientem”. Omówiono inicjatywy, przedsięwzięcia podejmowane przez streetworkerów, służące podniesieniu skuteczności w docieraniu do potrzebujących pomocy.
Internationaler Bund w Klubie Integracji Społecznej
12 lutego Klub Integracji Społecznej gościł przedstawicieli organizacji Internationaler Bund z Niemiec.
Internationaler Bund należy do największych niemieckich organizacji pozarządowych zajmujących się kształceniem i pracą na rzecz młodzieży i społeczeństwa. Opieka, kształcenie oraz budowanie kontaktów międzyludzkich - to motywy przewodnie jakimi kieruje się IB. Fundacja pomaga osobom będącym w potrzebie i wymagającym opieki, oferuje wsparcie w zarządzaniu projektami o charakterze socjalnymi, pomaga uczniom mającym problemy w domu rodzinnym i w szkole – przygotowując ich do wymogów i reguł panujących na rynku pracy.
Podczas spotkania w KIS przedstawiono zagadnienia związane z sytuacją bezrobotnych w Polsce i w Krakowie, omówiono cele i założenia pracy działu. W czasie prezentacji została nakreślona charakterystyka osób korzystających z pomocy Klubu Integracji Społecznej, metody i formy pracy oraz narzędzia diagnostyczne wykorzystywane w celu udzielania efektywnej pomocy. Uczestnicy spotkania zostali zaznajomieni z programami i projektami realizowanymi przez dział oraz mieli możliwość zobaczenia warsztatu, gdzie pracują bezrobotni - w ramach reintegracji społecznej i zawodowej.
Wizyta niemieckiej delegacji była okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń w zakresie pracy z osobami wykluczonymi społecznie. Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili chęć bliższej współpracy w/w temacie i nadzieję na dalsze owocne partnerstwo.