Ogłoszenie o wykonywaniu zadań oraz przyjmowaniu interesantów w okresie epidemii.
WYKONYWANIE ZADAŃ I PRZYJMOWANIE INTERESANTÓW
I. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki wykonuje wszelkie zadania nałożone przez niego przez przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 z późn. zm. – dalej „ustawa Prawo budowlane”), z zastrzeżeniem, że wyłącza się osobiste przyjmowanie obywateli w sprawach skarg i wniosków (skargi i wnioski mogą być składane np. pisemnie lub elektronicznie).
Podstawa prawna: § 15 ust. 1 i 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1066 z późn. zm.).
II. Strony postępowań mogą dokonywać wglądu w akta postępowań w siedzibie Inspektoratu wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu – nr tel. 12 616 56 60.
Powyższe obostrzenie związane jest z koniecznością realizacji ograniczenia wynikającego z przepisu § 15 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii:
Do odwołania w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym dopuszczalna liczba interesantów przebywających, w tym samym czasie, w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż 1 osoba na jedno stanowisko obsługi, z wyłączeniem osób realizujących zadania w zakresie obsługi interesantów.
PRZYWRÓCENIE BIEGU TERMINÓW
III. Bieg terminów został przywrócony ustawą z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. poz. 875), która weszła w życie 16 maja 2020 r.
Zgodnie z art. 68 ust. 6 tej ustawy: terminy w postępowaniach, o których mowa w art. 15zzs ustawy zmienianej w art. 46, których bieg nie rozpoczął się na podstawie art. 15zzs tej ustawy, rozpoczynają bieg po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, a zgodnie z art. 68 ust. 7 tej ustawy: terminy (…), których bieg uległ zawieszeniu na podstawie art. 15zzs tej ustawy, biegną dalej po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
ZMIANY W PROCEDURZE PRZYJĘCIA DO UŻYTKOWANIA
IV. Na okres stanu epidemii (stanu zagrożenia epidemicznego) zawieszono obowiązywanie art. 55 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy Prawo budowlane. Zatem obecnie wszystkie obiekty podlegają przyjęciu do użytkowania w trybie zawiadomienia o zakończeniu budowy (art. 54 ustawy Prawo budowlane).
Wyjątkiem są przypadki określone w art. 55 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane – tj. jeżeli obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie został nałożony w decyzji nadzoru budowlanego, to w dalszym ciągu należy wystąpić o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Podstawa prawna: art. 31zy1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.).
ZDALNY WGLĄD W AKTA
V. Zapewnia się stronom udostępnienie akt sprawy lub poszczególnych dokumentów stanowiących akta sprawy również poprzez środki komunikacji elektronicznej, o ile warunki techniczno-organizacyjne pozwalają na takie udostępnienie.
W celu udostępnienia akt sprawy lub poszczególnych dokumentów stanowiących akta sprawy strona składa wniosek w formie elektronicznej (przez ePAUP – można to zrobić tutaj: https://epuap.gov.pl/wps/myportal/strefa-klienta/katalog-spraw/opis-uslugi/wniosek-o-udostepnienie-akt-sprawy-on-line/pinbkrkpg) lub w formie tradycyjnej. Wniosek musi zostać podpisany podpisem odpowiednio elektronicznym lub odręcznym strony lub jej umocowanego pełnomocnika. We wniosku tym strona wskazuje adres elektroniczny na który mają zostać udostępnione akta sprawy lub poszczególne dokumenty stanowiące akta sprawy.
Udostępnienie akt sprawy lub poszczególnych dokumentów stanowiących akta sprawy następuje w formie:
1) przesłania skanów dokumentów na adres elektroniczny wskazany przez stronę;
2) transmisji audiowizualnej – informacja o sposobie organizacji i przeprowadzenia transmisji audiowizualnej przesyłana jest na adres elektroniczny wskazany przez stronę.
Podstawa prawna: art. 15zzzzzn pkt 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.).
ZDALNE PRZEPROWADZANIE CZYNNOŚCI
VI. Do odwołania, o ile przemawia za tym interes strony, przeprowadza się czynności w toku postępowania wymagające zgodnie z przepisami prawa osobistego stawiennictwa, również przez udostępnienie przez stronę lub innego uczestnika postępowania swojego wizerunku w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem transmisji audiowizualnej.
W wezwaniu do udziału w czynności lub zawiadomieniu o czynności wskazany zostanie sposób organizacji i przeprowadzenia transmisji audiowizualnej.
Jeżeli z wnioskiem o przeprowadzenie czynności w sposób zdalny występuje strona lub inny uczestnik postępowania, to we wniosku tym winna podać swój adres elektroniczny. Jeżeli organ postanowi przeprowadzić czynność w formie zdalnej, to na adres podany we wniosku zostaną przesłane informacje o sposobie organizacji i przeprowadzenia transmisji audiowizualnej.
Podstawa prawna: art. 15zzzzzn pkt 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.).
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
w Krakowie – Powiat Grodzki
mgr inż. Małgorzata Boryczko