No około hektarowej, niezagospodarowanej działce, w rejonie skrzyżowania ulic: Wielickiej i Powstańców Wielkopolskich, powstał obiekt w skład którego wchodzą: parterowy budynek o powierzchni około 200,0 m2 z poczekalnią, pomieszczeniami dla kierowców i dyspozytorów, węzłem sanitarnym oraz niewielkim punktem handlowym i gastronomicznym, zadaszony plac manewrowo - przesiadkowy, stanowiska postojowe transportu publicznego i perony dla podróżnych. Dodatkowo poza placem manewrowym dla komunikacji zbiorowej, przewidziano parking dla samochodów osobowych. Cały obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Lokalizacja terminalu została tak dobrana, by stworzyć w rejonie ulic Wielickiej i Powstańców Wielkopolskich dogodny punkt przesiadkowy dla mieszkańców podkrakowskich miejscowości, którzy codziennie dojeżdżają do pracy w Krakowie. Intencją budowy tego obiektu, było stworzenie miejsca w którym podróżni mogli by przesiąść się z busów na komunikację miejską. Obiekt stwarza bowiem warunki do odświeżenia się po podróży, czy zjedzenia posiłku i wygodnego przesiąknięcia się na linie autobusowe czy tramwajowe, w tym linie Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Nie bez znaczenia jest rozbudowana część przeznaczona dla kierowców, w której będą mogli realizować przerwy w pracy.
Do organizacji zrzeszającej przewoźników prywatnych wysłana została propozycja uwzględnienia terminala w trasach. Tymczasem przez terminal prowadzić będą trasy linii miejskich: 108, 127, 158 oraz 163. Zatem pasażerowie, którzy będą dowożeni do terminalu przez komunikację miejską lub busy, będą mogli wygodnie przesiąść się na jedną z kilku linii tramwajowych kursujących ul. Wielicką (i odwrotnie, dojechać tramwajem w rejon terminala i przesiąść się na linie autobusowe a w przyszłości również busy).
Dzięki uruchomieniu dworca możliwe było zlikwidowanie przystanków autobusowych na pl. Bohaterów Getta (linie 127 i 158). Po przebudowie placu i nadaniu mu funkcji miejsca pamięci o tragicznych losach mieszkańców Krakowa, funkcjonowanie przystanków w jego obrębie było utrudnione. Jednak do czasu uruchomienia terminalu nie było odpowiedniego miejsca w tym rejonie miasta, do którego można by było je kierować.