Aplikacja komputerowa, kampania społeczna przeciwko bazgrołom, dodatkowi pracownicy zajmujący się walką z nielegalnym graffiti oraz systematyczne usuwanie bohomazów z budynków należących do Miasta – to najważniejsze działania w ramach zadania „Pogromcy Bazgrołów”, realizowanego ze środków budżetu obywatelskiego przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMK.
Przypomnijmy, budżet zadania, wybranego przez krakowian w zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego, wynosi 400 000 zł. Zadanie realizowane jest przez Wydział Gospodarki Komunalnej (w zakresie usuwania nielegalnego graffiti), Straż Miejską Miasta Krakowa (w zakresie utworzenia i obsługi aplikacji), Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu (w zakresie prowadzenia kampanii społecznej).
W ramach zadania stworzona została aplikacja komputerowa, zatrudniono na czas wykonania zadania dodatkowe osoby (koordynatora ds. oszacowania graffiti i odbioru prac, koordynatora ds. obsługi aplikacji, koordynatora ds. kampanii społecznej), wyłoniono poprzez przetarg firmę, która usuwa nielegalne graffiti, oraz zorganizowano kampanię społeczną przeciwdziałającą bazgrołom.
Ponadto, w styczniu 2015 r. Wydział Gospodarki Komunalnej UMK wystąpił do poszczególnych miejskich jednostek oraz komórek organizacyjnych z prośbą o przekazanie wykazu (wraz ze zdjęciami) budynków, na których znajdują się nielegalne bohomazy. Na ich podstawie został utworzony wykaz obiektów gminnych, które zostaną objęte przedmiotowym zadaniem (84 budynki, w sumie 7 635,4 mkw. nielegalnego graffiti).
Jak dotąd nielegalne bohomazy usunięto z 9 obiektów:
• Żłobka Samorządowego nr 27 os. Kazimierzowskie 28,
• Samorządowego Przedszkola nr 116 os. Jagiellońskie 16,
• Szkoły Podstawowej nr 155 im. Św. Królowej Jadwigi os. 2 Pułku Lotniczego 21,
• Zespołu Szkolono – Przedszkolnego Nr 5 os. Oświecenia 30,
• Żłobka Samorządowego Nr 33 ul. Żołkiewskiego 15,
• Żłobka Samorządowego Nr 31 ul. Sanocka 2,
• Zespołu Szkół Odzieżowych Nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego ul. Cechowa 57,
• Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 107 im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego ul. Zdrowa 6,
• Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 53 ul. Stawowa 179.
Łącznie ok. 485 mkw. na kwotę ok. 40 000 zł. Obecnie trwa usuwanie nielegalnego graffiti z 3 obiektów.
Równolegle Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu prowadzi kampanię społeczną dotyczącą walki z bazgrołami. W ramach kampanii organizowane są spotkania informujące o prowadzonej akcji – pikniki sąsiedzkie, na których rozdawane są ulotki oraz gadżety promocyjne (koszulki, opaski odblaskowe, itp.). Od początku trwania kampanii zorganizowano dwa takie pikniki: 10 maja oraz 20 czerwca. W planach jest również zorganizowanie jednego dużego pikniku i 6 mniejszych happeningów – o charakterze pikniku sąsiedzkiego. Ponadto zaprojektowana została szata graficzna akcji, ulotki oraz spot, który będzie emitowany w Bus TV w środkach komunikacji miejskiej.
Pod adresem: www.bazgroly.krakow.pl została utworzona specjalna aplikacja, za pomocą której można zgłaszać nielegalne graffiti. Na podstawie sprawdzonych przez Straż Miejską zgłoszeń tworzy się baza wszystkich bazgrołów zlokalizowanych na terenie Krakowa. Docelowo na stronie zostanie również utworzona zakładka informująca o rezultatach realizacji budżetu obywatelskiego.