Po siedmiu miesiącach gotowa jest toaleta przy Rondzie Mogilskim, a do czerwca przyszłego roku w mieście zostanie ustawionych jeszcze 14 innych miejskich szaletów. O więcej toalet publicznych zabiegali krakowianie.
Nowa toaleta przy Rondzie Mogilskim jest częścią większego obiektu z oświetloną wiatą oraz z kioskiem handlowo-informacyjnym. Dodatkowo ustawiono ławki dla podróżujących, a dach wykończony został niską zielenią, aby przestrzeń zyskała na estetyce i funkcjonalności. W wc znajdują kabiny dla kobiet i mężczyzn, pomieszczenie gospodarcze, a także toaleta dla osób niepełnosprawnych i przewijak dla niemowląt. Wszystko zostało wykonane na podstawie projektu wyłonionego w konkursie z 2012 roku. Otwarcie zaplanowane jest w najbliższy poniedziałek (16.11). Koszt 700 tys. zł.
- Blisko ponad 30 procent tej kwoty, pochłonęły sprawy techniczne, na przykład doprowadzenia przyłącza wody z drugiej strony ronda. Nie było innej możliwości, a i tak projekt został opracowany w ten sposób, aby jak najbardziej obniżyć koszty związane z infrastrukturą techniczną. Ponadto wszystkie prace prowadzone były metodą bezwykopową, nieco droższą, ale nie wymagającą zamknięcia torowisk – mówi Krzysztof Kozielewicz, wykonawca projektu.
Warto dodać, że ze względu na bliskość historycznego centrum, projekt toalety był uzgadniany z plastykiem miasta, architektem miejskim i konserwatorem zabytków. Wygrała prosta, nierzucająca się w oczy forma. Obiekt jest też zabezpieczony kamerami monitoringu wizyjnego. W najbliższych dniach na betonowych ławkach przed obiektem zostaną zamontowane jeszcze siedziska z wodoodpornej sklejki. Wykonawca podkreśla także, że na budowie nie ucierpiała zieleń.
Na Rondzie Mogilskim toaleta była niezbędna, bo jest to duży węzeł przesiadkowy o sporym natężeniu ruchu. Krakowianie wskazali także inne lokalizacje, w których brakowało toalet. I tak do połowy przyszłego roku w planach jest ustawienie jeszcze 14 sztuk toalet, m.in. w rejonie Młynówki Królewskiej, ul. Starowiślnej/Dietla, w Parku Ratuszowym, w Parku Aleksandry, Parku Mistrzejowickim oraz przy pętli na Woli Duchackiej.
- Toalety już są zamówione, obecnie powstają projekty techniczne przyłączy – mówi Teresa Kowalińska z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Wejście do nowych toalet będzie działać na wrzuty monet (złotówki), a w przetargu zostanie wyłoniona firma, której obowiązkiem będzie dopilnowanie porządku i uzupełnianie środków czystości. Miejskie toalety, będące w zarządzie ZIKIT, kilka razy w miesiącu są sprawdzane przez inspektorów. Warto przypomnieć, że w rankingu miast w ramach akcji Toaleta2012, krakowskie szalety wypadły najlepiej. – Jak dotąd wszystkie skargi, jakie do nas docierają, dotyczą toalet nie będących w naszym zarządzie – mówią inspektorzy ZIKiT.
Oprócz tego miejskie toalety są remontowane i modernizowane. W ubiegłym miesiącu oddano po takiej odnowie toaletę damską w alei Róż (220 tys. zł), wymieniona została izolacja ścian, światło, wyposażenie, zamontowano też schodołaz dla osób niepełnosprawnych. Natomiast w ubiegłym roku modernizacja objęła szalety na Błoniach przy al. 3 Maja i przy ul. Powiśle. Obecnie trwają remonty na ul. Kościuszki i Senatorskiej i potrwają do grudnia 2015.
W sumie w Krakowie mamy 7 toalet wolnostojących ( o tzw. podwyższonym standardzie, na wrzut monet): Daszyńskiego/Metalowców, Rondo Kocmyrzowskie, Park Solvay (ul. Żywiecka), ul. Strzelców, os. Widok (pętla tramwajowa), Borek Fałęcki (dwie przy pętli autobusowej). Oprócz tego 26 obiektów murowanych z osobą pilnującą porządku, oraz 10 typu toi toi (liczba ruchoma). Wszystkie toalety z lokalizacją i godzinami otwarcia dostępne są na stronie zikit.krakow.pl