Jak wykorzystać potencjał naukowy Krakowa? Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpoczął współpracę z Politechniką Krakowską, której celem jest analiza ruchu drogowego w mieście i poszukiwanie nowych, ciekawych rozwiązań komunikacyjnych. W ramach współpracy ZIKiT uzyska wsparcie naukowców przy rozwiązywaniu nietypowych problemów komunikacyjnych miasta, zaś politechnika cenny materiał dydaktyczny.
Na pierwszy ogień poszły Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Zarówno studenci, jak i profesorowie przyznają, że to było wielkie naukowe wyzwanie. Warsztaty w Zakrzowie trwały cztery dni i były wypełnione intensywną pracą twórczą, w której brali udział wykładowcy Politechniki Krakowskiej, studenci z koła naukowego Zakładu Systemów Komunikacyjnych, reprezentanci ZIKiT, Urzędu Miasta Krakowa, Urzędu Marszałkowskiego, Zarządu Dróg Wojewódzkich, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Policji i PKP. Wszyscy uczestnicy warsztatów brali w nich udział na zasadzie wolontariatu.
- Poza tym odwiedził nas także ekspert z Gdańska, który pracował przy organizacji mszy papieskiej w Gdańsku w 1979 roku, ekspert z Wieliczki i znawca tematu rowerowego – wylicza dr hab. inż Andrzej Szarata, prof. z Politechniki Krakowskiej.
Studenci zostali podzieleni na kilka grup, w których analizowali różne warianty komunikacyjne dostosowane do potrzeb pieszych pielgrzymów, podróżujących autobusami, koleją i oczywiście mieszkańców Krakowa. Badali przepustowość układu transportowego, szukali miejsc gdzie mogą zaparkować autokary. Zastanawiali się też jak zorganizować na ten czas życie w mieście, np. transport żywność i zaopatrzenie sklepów.
Andrzej Szarata podkreśla, że to były wyjątkowe warsztaty, z których nie tylko skorzystali studenci, bo zaproponowane rozwiązania mają dużą szansę zostać wykorzystane przy organizacji Światowych Dniach Młodzieży.
– Praca studentów była cały czas monitorowana i precyzowana przez obecnych na sali wykładowców a także reprezentantów różnych instytucji, które brały udział w projekcie – mówi prof. Szarata.
Jaki był w nich udział urzędników? – Dysponowali wiedzą na temat konkretnych rozwiązań, bo jak wiadomo wizja projektowa może być wspaniała, ale diabeł tkwi w szczegółach, o których pełną wiedzę ma inspektor danego terenu – mówi prof. Andrzej Szarata.
Ponieważ nie było żadnego problemu z zebraniem chętnych osób do wzięcia udziału w warsztatach studentów (informacja o naukowym wyjeździe na facebooku w ciągu kilku godzin przyciągnęła komplet chętnych), w planach jest kolejne takie spotkanie. Warsztaty „Kraków 2.0” poświęcone będą kierunkom rozwoju systemu tramwajowego w Krakowie i odbędą się w maju.
Więcej na https://pl-pl.facebook.com/knsk.pk oraz www.zsk.pk.edu.pl.