Krakowska Inicjatywa na Rzecz Gospodarki Społecznej – Cogito, budowa partnerstwa na rzecz rozwoju zainicjowana przez Stowarzyszenie Rodzin „Zdrowie Psychiczne” i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej – temat D, IW EQUAL.
Opis projektu
Celem projektu jest wypracowanie i testowanie mechanizmów tworzenia oraz promocji przedsiębiorstw społecznych, jako metody integracji społeczno-zawodowej stosowanej w ramach gospodarki społecznej. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie jest jednym z partnerów przygotowujących i realizujących projekt. Instytucją zarządzającą projektem jest aktualnie Dom Maklerski Penetrator.
W marcu 2005 roku zawarto umowę bilateralną pomiędzy Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej a Gminą Miejską Kraków - Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie, w oparciu o którą realizowano projekt. MOPS otrzymał środki w wysokości 25 400 zł., które przeznaczono na realizację zadań.
Zadaniem przewidzianym w Działaniu I do realizacji przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie miała być pogłębiona analiza organizacji i instytucji funkcjonujących w obszarze pomocy beneficjentom ostatecznym oraz pogłębiona analiza grup potencjalnych beneficjentów działania II w projekcie EQUAL. Do grup beneficjentów ostatecznych zaliczamy:
1. osoby pozostające bez pracy z powodu chorób psychicznych,
2. osoby pozostających bez pracy, u których wystąpiły psychiczne konsekwencje długotrwałego bezrobocia i zależności od systemu pomocy społecznej.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, z uwagi na realizowane zadania wynikające z ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej obejmuje pomocą społeczną wyżej wymienione grupy beneficjentów ostatecznych. Ponieważ jednak charakter działań przewidzianych do realizacji w projekcie jest innowacyjny istniała koniczność przeprowadzenia dogłębnej analizy zarówno grup docelowych jak i ich otoczenia.
Z uwagi na chęć uzyskania rzetelnej diagnozy w obszarze funkcjonowania beneficjentów ostatecznych rekrutujących się z wyżej opisanych grup docelowych, jak i ich otoczenia przyjęto, iż najlepszym narzędziem badania tej rzeczywistości będą bezpośrednie konsultacje przeprowadzone zarówno z beneficjentami ostatecznymi jak i wybranymi organizacjami zajmującymi się udzielaniem pomocy beneficjentom ostatecznym.
Ponadto Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, w ramach projektu zajmował się również promocją Partnerstwa i projektu, jak również określeniem warunków naboru uzupełniającego do partnerstwa.
Główne rezultaty działania I, służące przygotowaniu wniosku do działania II a szczególnie zakresu zadań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie w działaniu II:
1. Analiza funkcjonowania organizacji i instytucji w zakresie pomocy dla grup docelowych, poziomu zaspakajania potrzeb beneficjentów oraz możliwości rozszerzenia oferty pomocy.
2. Analiza grupy docelowej osób pozostających bez pracy z powodu chorób psychicznych Analiza grupy docelowej osób pozostających bez pracy, u których wystąpiły psychiczne konsekwencje długotrwałego bezrobocia i zależności od systemu pomocy społecznej.
3. Charakterystyka potencjalnej grupy z której rekrutować będą się beneficjenci ostateczni.
Wśród produktów będących efektem działania I w projekcie, przygotowanych przez MOPS warto wymienić:
* bazę danych organizacji i instytucji działających na polu pomocy osobom pozostającym bez pracy z powodu chorób psychicznych – 367 rekordów
* bazę danych organizacji i instytucji działających na polu pomocy osobom pozostającym bez pracy, u których wystąpiły psychiczne konsekwencje długotrwałego bezrobocia i zależności od systemu pomocy społecznej – 348 rekordów
* raport w formie analizy jakościowej, która zawiera wyrangowane wg opinii beneficjentów ostatecznych ich problemy społeczno zawodowe
* bazy danych osób z grup docelowych, osób pozostających bez pracy z powodu chorób psychicznych – 299 rekordów, osób pozostających bez pracy, u których wystąpiły psychiczne konsekwencje długotrwałego bezrobocia i zależności od systemu pomocy społecznej – 463 rekordy, objętych pomocą społeczną Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie
* raport zawierający opinię beneficjentów ostatecznych na temat zakresu ich uczestnictwa i oczekiwanych form pomocy w ramach działania II oraz warunków jakie należało by zapewnić organizacjom pomocowym funkcjonującym w ich otoczeniu w celu realizacji oczekiwanych przez beneficjentów ostatecznych form pomocy
* na potrzeby akcji informacyjnej przygotowano notatki prasowe, informacje o projekcie umieszczono także na stronach internetowych www.krakow.pl oraz www.mops.krakow.pl, opracowano materiał szkoleniowy, dotyczący zasad współpracy z mediami i przeprowadzono szkolenie wewnętrzne Partnerstwa.
* w wyniku utrzymywania kontaktów w formie konsultacji z beneficjentami ostatecznymi opracowane zostały analizy jakościowe grupy beneficjentów ostatecznych, z której zostaną wyłonieni beneficjenci do Działania II
* opracowano wstępne wytyczne współpracy w ramach Partnerstwa (wzór ogłoszenia naboru partnerów do Partnerstwa wzór regulaminu naboru, wzór oferty zgłoszenia do udziału w Partnerstwie.
W czerwcu 2005 roku zawarto umowę o Partnerstwie na rzecz rozwoju pomiędzy MOPS, a zarządzającym projektem Domem Maklerskim Penetrator. Z umowy wynika, iż w latach 2006 – marzec 2008, MOPS otrzyma 1 307 887 zł. na realizacje działań przewidzianych projektem. Projekt będzie realizowany w przypadku akceptacji planu działania II przez Krajową Strukturę Wsparcia. W 2006 roku w ramach projektu, MOPS planuje wprowadzenie do budżetu Miasta 679 400zł. W ramach działania II Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie planuje między innymi utworzenie „laboratoriów” mających na celu reintegracja zawodowa i społeczna osób z grup docelowych. Laboratoria polegać będą na zorganizowaniu i przygotowaniu 20 miejsc pracy na zasadach robót publicznych organizowanych przez Klubu Integracji Społecznej oraz zorganizowaniu i przygotowaniu 4 miejsc pracy, w instytucji sektora publicznego – Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie, odpowiadających poziomowi wykształcenia i kwalifikacjom osób z grup docelowych. Planowane jest również prowadzenie poradnictwa specjalistycznego i animacja działań samopomocowych w ramach Klubu Integracji Społecznej.
Realizacja projektu
Działanie 2
2006 rok
1. W 2006 roku w ramach współpracy ponadnarodowej projektu pracownicy MOPS uczestniczyli w spotkaniach
a) grupy roboczej AQUA w Hamburgu (19-22.03.2006r.) oraz Jurmali (25.- 28.06.2006r. Łotwa)
b) grupy roboczej SEEN w Szkocji (listopad 2006)
2. Organizacja i prowadzenie szkoleń w ramach funkcjonującego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie Klubu Integracji Społecznej, przygotowujących beneficjentów ostatecznych do świadczenia pracy w ramach laboratorium organizowanego przez MOPS, na zasadach robót publicznych:
a) Szkolenie obejmujące właściwe pełnienie ról społecznych w miejscu pracy - dla 40 beneficjentów ostatecznych przygotowywanych w trakcie trwania całego projektu
b) Szkolenie tematyczne odnoszące się do rodzaju wykonywanych czynności w ramach świadczonej pracy - dla 40 beneficjentów ostatecznych przygotowywanych w trakcie trwania całego projektu,
c) Szkolenie BHP dla 40 beneficjentów ostatecznych
3. Organizacja i prowadzenie szkoleń przygotowujących beneficjentów ostatecznych do świadczenia pracy w ramach laboratorium organizowanego przez MOPS, w oparciu o przygotowane miejsca pracy w MOPS:
a) Szkolenie obejmujące właściwe pełnienie ról społecznych w miejscu pracy – dla 8 beneficjentów ostatecznych
b) Szkolenie tematyczne odnoszące się do rodzaju wykonywanych czynności w ramach świadczonej pracy – dla 8 beneficjentów ostatecznych
c) Szkolenie BHP dla 8 beneficjentów ostatecznych przygotowywanych w trakcie trwania całego projektu
4. Przygotowanie stanowisk pracy i zakup niezbędnego wyposażenia dla zapewnienia warunków świadczenia pracy przez beneficjentów ostatecznych w ramach laboratorium.
5. Prowadzenie poradnictwa prawnego, socjalnego i mieszkaniowego skierowanego do beneficjentów ostatecznych i ich rodzin.
6. Prowadzenie poradnictwa psychologicznego, psychoedukacji, poradnictwa pedagogicznego skierowanego do beneficjentów ostatecznych i ich rodzin.
7. Prowadzenie doradztwa zawodowego w tym wytyczania indywidualnych ścieżek rozwoju zawodowego, na podstawie analizy możliwości beneficjentów ostatecznych.
8. Prowadzenie szkoleń beneficjentów ostatecznych, będących uczestnikami Klubu Integracji Społecznej w zakresie poruszania się po rynku pracy oraz zapewnienie transportu na szkolenia, środkami masowej komunikacji
9. Animacja i prowadzenie samopomocowych grup wsparcia osób z grup beneficjentów ostatecznych dążących do aktywizacji zawodowej oraz zapewnienie transportu na zajęcia grupy, środkami masowej komunikacji.
10. Zapewnienie możliwości dojazdu do Klubu Integracji Społecznej beneficjentom ostatecznym objętych projektem, środkami masowej komunikacji
11. Uzupełnienie wyposażenia Klubu Integracji Społecznej, w celu świadczenia usług na rzecz beneficjentów i dążenia do rozwiązywania problemów sprzężonych beneficjentów ostatecznych i ich rodzin.
12. Przygotowanie narzędzi ewaluacyjnych.
13. Cykliczne prowadzenie konsultacji z grupami beneficjentów ostatecznych, prowadzone metodą badań ankietowych – ankiety ewaluacyjne.
14. Konsultacje w zakresie uwarunkowań związanych ze specyfiką grupy docelowej.
15. Przygotowanie i zamieszczenie w ramach strony internetowej MOPS prezentacji multimedialnej skierowanej do potencjalnych pracodawców, zawierającej informacje o możliwości uzyskania dofinansowania do tworzenia stanowisk pracy dla osób z grupy docelowej.
16. Przygotowanie i zamieszczenie w ramach strony internetowej MOPS informacji o pracodawcach korzystających z dofinansowania PFRON, do utworzenia stanowisk pracy dla osób z grup docelowych oraz informacji o pracodawcach pozostających w kontakcie z Klubem Integracji Społecznej, którzy wyrażają wolę zatrudnienia osób z grup docelowych.
Krakowska Inicjatywa na Rzecz Gospodarki Społecznej - COGITO
http://www.cogito-equal.org/
Realizacja projektu
2007 rok
1. Laboratorium – grupa konserwatorsko-remontowa, funkcjonująca przy Klubie Integracji Społecznej MOPS. W grupie zatrudnionych jest 17 osób, które przed rozpoczęciem zajęć i pracy w ramach projektu pozostawały bez pracy z powodu chorób psychicznych, bądź wystąpiły u nich psychiczne konsekwencje długotrwałego bezrobocia i zależności od systemu pomocy społecznej.
Grupa rozpoczęła pracę w sierpniu 2006 roku. Indywidualną opiekę nad grupą sprawuje trener pracy. W grupie przeprowadzono szkolenia w zakresie „Rodzaj wykonywanych czynności w ramach świadczonej pracy”, „Właściwe pełnienie ról społecznych w miejscu pracy”, „Bezpieczeństwo i higiena pracy” oraz szkolenia z zakresu poruszania się po rynku pracy. Systematycznie odbywały się spotkania dotyczące animowania i prowadzenia samopomocowych grup wsparcia osób dążących do aktywizacji zawodowej.
Podczas realizacji projektu beneficjenci pracujący w grupie konserwatorsko–remontowej nabyli umiejętności dotyczące lepszej organizacji czasu pracy i planowania wykonywanych zadań, nowe doświadczenia zawodowe (np.: flizowanie, malowanie, obróbka drewna, spawanie), poprawili kontakty interpersonalne w grupie i środowisku poza pracą (umiejętność lepszego słuchania, otwartość w formułowaniu pytań i odpowiedzi). Wzrosło zaangażowanie pracowników grupy w wykonywanie powierzonych zadań (większa samodzielność w podejmowaniu decyzji zawodowych), poprawiły się także relacje pomiędzy pracownikami, co wpływa na poprawę jakości wykonywanej pracy.
W czerwcu 2007r osoby zatrudnione w grupie remontowej Cogito rozpoczęły kurs komputerowy, który prowadzony jest przez Klub Integracji Społecznej, 2 razy w miesiącu. Po zakończeniu kursu komputerowego, przewiduje się rozpoczęcie kursu języka angielskiego, który również organizowany jest przez KIS.
Założeniem projektu jest, że osoby w nim uczestniczące zostaną wzmocnione na tyle, aby samodzielnie funkcjonować na wolnym rynku pracy.
Grupa konserwatorsko remontowa wykonuje prace remontowe na terenie placówek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie oraz w placówkach systemu pomocy społecznej. Wykonane prace w pierwszym półroczu 2007 roku przez grupę konserwatorsko–remontową:
- Miejski Ośrodek Pomocy społecznej Filia 7 Al. Słowackiego 46 – wyremontowano salę konferencyjną i pokoje
- malowanie emulsyjnie ścian i sufitów - 1473m²
- szpachlowanie, gruntowanie, odgrzybianie ścian
- stolarka okien i drzwi – 157m²
zobacz w galerii »
- Klub Integracji Społecznej os. Słoneczne 15 – remont całego lokalu
Zakres wykonanych prac obejmował:
- malowanie farbą emulsyjną (ściany, sufity) – 972 m²
- szpachlowanie, gruntowanie, odgrzybianie ścian
- malowanie olejne – stolarka okienna – 23 m²
- malowanie olejne – stolarka drzwiowa – 18 m²
- malowanie olejne – okna zewnętrzne 158m²
- malowanie krat – 64 m²
- malowanie parapetów – 12,5 m²
- malowanie kaloryferów – 17 m²
- wykonanie ścianek działowych z płyt gipsowo–kartonowych – 203 m²
- położenie terakoty 79 m²
- położenie fliz 25 m²
- montaż listew przypodłogowych 50 mb
- wykonanie oświetlenia i instalacji elektrycznych (lampy, gniazda elektryczne)
- wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej (toaleta , umywalka)
- wykonanie boazerii drewnianej na terenie lokalu
- wykonanie mebli drewnianych (stoły, ławki, szafy, stanowiska komputerowe, regały, półki)
- spawanie elementów metalowych na potrzeby warsztatu (stoły , krzesła, regały)
- montaż drzwi – 13 szt
zobacz w galerii »
zobacz w galerii »
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Józefińska 14 – wyremontowano pokoje na parterze, pierwszym i drugim piętrze
Zakres wykonanych praz obejmował:
- malowanie farbą emulsyjną (ścian, sufitów) – 2724 m²
- szpachlowanie, gruntowanie
- malowanie olejne – stolarka drzwiowa i parapety – 338 m²
- wykonanie ścianek działowych z płyt gipsowo – kartonowych – 53 m²
- przeprowadzka wewnętrzna na terenie obiektu
- prace konserwatorskie na terenie obiektu
zobacz w galerii »
zobacz w galerii »
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Filia 1 – wyremontowano salę konferencyjną
Zakres wykonanych prac:
- malowanie farbą emulsyjną (ściany , sufity) – 179m²
- malowanie olejne (schody) – 7m²
- szpachlowanie
- gruntowanie
- tynkowanie
- skuwanie tynków
- odgrzybianie ścian, sufitów
zobacz w galerii »
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Filia 4 – podniesiono kostkę brukową przy głównym wejściu – 6m²
zobacz w galerii »
- Dom Pomocy Społecznej ul. Łanowa 41 – wyremontowano parter budynku
Zakres wykonanych prac:
- malowanie farbą emulsyjną (ścian, sufitów) – 411 m²
- szpachlowanie, gruntowanie (ścian)
- malowanie olejne – stolarka drzwiowa – 88 m²
- malowanie olejne – lamperia – 23 m²
zobacz w galerii »
zobacz w galerii »
- Dom Pomocy Społecznej ul. Łanowa 43A – wyremontowano 3 piętro oraz klatkę schodową
Zakres wykonanych prac:
- malowanie farbą emulsyjną (ścian i sufitów) – 1343 m²
- szpachlowanie, gruntowanie
zobacz w galerii »
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej Skwerowa 27/1 – wyremontowano cały lokal
Zakres wykonanych prac:
- malowanie farbą emulsyjną (ścian, sufitów) – 207 m²
- szpachlowanie, gruntowanie
- położenie terakoty – 61 m²
- położenie fliz – 3,5 m²
- skucie i położenie tynku na balkonie – 4,5 m²
- montaż drzwi – 1 szt.
zobacz w galerii »
2. Laboratorium – 4 stanowiska dla beneficjentów ostatecznych z wyższym wykształceniem w Dziale Poradnictwa MOPS. Dział zatrudnia 4 osoby – 2 prawników i 2 psychologów, którzy zajmują się obsługą stron. Zatrudnione osoby do czasu rozpoczęcia zajęć i pracy w ramach projektu pozostawały bez pracy z powodu chorób psychicznych, bądź wystąpiły u nich psychiczne konsekwencje długotrwałego bezrobocia i zależności od systemu pomocy społecznej.
Pracownicy Działu Poradnictwa, zatrudnieni w ramach projektu, w pierwszym półroczu 2007 roku udzielili w sumie 241 porad z zakresu psychologii oraz 1333 porad z zakresu prawa. Przyjęli 655 klientów.
3. Raport ewaluacyjny – dla określenia efektów podejmowanych działań w stosunku do beneficjentów ostatecznych, prowadzone są cykliczne konsultacje z grupami beneficjentów oraz osobami zaangażowanymi w realizacje projektu. Ewaluacja prowadzona w trakcie realizacji projektu pozwala dokonać oceny efektywności projektu, diagnozuje i analizuje pojawiające się problemy, a także poszukuje możliwości ich rozwiązania w kierunku optymalnego wykorzystania zasobów i środków projektu. Badanie ewaluacyjne zostało przeprowadzone za pomocą kwestionariusza ankiety. W przeprowadzonych badaniach liczba zadawanych pytań, sposób ich formułowania dostosowane były do poszczególnych grup partycypujących w omawianym projekcie. Narzędzie badawcze zawierało także zestaw pytań otwartych mających na celu możliwość analizy pogłębionej pewnych strategicznych - z punktu widzenia ewaluacji projektu - zagadnień.
Badania zostały prowadzone z 3 grupami beneficjentów ostatecznych: 17 osobami biorącymi udział w laboratoriach organizowanych na zasadzie robót publicznych, 3 osobami biorącymi udział w laboratoriach organizowanych jako miejsca pracy w MOPS i 16 osobami korzystającymi ze wsparcia w formie poradnictwa realizowanego przez Klub Integracji Społecznej. Ponadto przeprowadzone badanie objęło także konsultacje z grupą osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu, czyli z trenerami pracy. Badania przeprowadzone zostały na przełomie kwietnia i maja 2007 roku. Uzyskane wyniki badań pozwoliły stwierdzić czy udzielane wsparcie jest adekwatne do potrzeb beneficjentów, jak uczestnicy projektu oceniają otrzymywane wsparcie, jakie umiejętności osiągnęli i rozwinęli dzięki uczestnictwu w projekcie oraz jakie utrudnienia pojawiły się w trakcie realizacji projektu.
4. „Praca socjalna z odbiorcami usług pomocy społecznej na przykładzie Projektu Krakowska Inicjatywa na rzecz Gospodarki Społecznej COGITO” – w ramach upowszechniania rezultatów realizowanego projektu wydana została dwujęzyczna publikacja, stanowiąca poradnik metodyczny pracy z osobami i grupami, pozostającymi pod wpływem oddziaływania systemu pomocy społecznej. Publikacja został wydana pod merytoryczną redakcją dr Arkadiusza Żukiewicza. Wydawnictwo zawiera następujące zagadnienia:
Metody pracy z indywidualnym przypadkiem i grupą: praca z osobą bezrobotną – Ewelina Izdebska
Metody pracy z indywidualnym przypadkiem i grupą: praca z rodzina i osobą niepełnosprawną – Izabela Szczepaniak-Wiecha
Animowanie grup wsparcia i samopomocowych jako metoda pracy z osobami wykluczonymi społecznie – Jolanta Cichórz
Zarys superwizji, przygotowanie do roli superwizora i wykorzystanie superwizji w pracy z osobami wykluczonymi – Agnieszka Golda-Gorazda
Książka „Praca socjalna z odbiorcami usług pomocy społecznej na przykładzie Projektu Krakowska Inicjatywa na rzecz Gospodarki Społecznej COGITO” to wydawnictwo polsko-angielskie. Publikacja została rozpowszechniona min. na międzynarodowej konferencji, która odbyła się w ramach porozumienia SEEN, dotyczącego realizowanej współpracy międzynarodowej w projekcie „Krakowska Inicjatywa na Rzecz Gospodarki Społecznej - Cogito”.
5. W ramach partnerstwa ponadnarodowego AQUA wynikającego ze współpracy przy realizacji projektu pn. „Krakowska Inicjatywa na Rzecz Gospodarki Społecznej – Cogito”, w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Equal, zrealizowano w 2007 roku następujące przedsięwzięcia:
a) Spotkanie grupy roboczej AQUA w Hamburgu
W dniach 18-21 marca przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wzięli udział w spotkaniu grup roboczych „Diagnoza i kwalifikacje” oraz „Pozytywna Kampania – antystygma” w Hamburgu. Wspólnie z partnerami z Niemiec i Łotwy rozmawiano
o instrumentach diagnostycznych, umożliwiających określenie zdolności do pracy osób chorujących psychicznie. Podczas wizyty zaprezentowana została wystawa prac plastycznych beneficjentów jako przykład pozytywnej kampanii oraz odbyła się debata
na temat pracy dla osób chorujących psychicznie z udziałem pracodawców.
b) Spotkanie grupy roboczej AQUA na Łotwie
Przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej uczestniczył w dniach
4-5 czerwca w spotkaniu grup roboczych na Łotwie. Wizyta miała na celu wymianę doświadczeń związanych z rozwojem i wykorzystaniem metod oceny stosowanych przez instytucje zaangażowane w projekt AQUA. Podczas spotkań uczestnicy prezentowali również swoje przemyślenia na temat „Pozytywnej Kampanii - Antystygma”. W trakcie dyskusji zostały przedstawione doświadczenia związane z przygotowywaniem i realizacją kampanii informacyjnych w prasie, radiu i telewizji.
c) Grupa robocza AQUA w Klubie Integracji Społecznej
W dniu 12 września odbyło się spotkanie w Klubie Integracji Społecznej grupy roboczej złożonej z partnerów z Niemiec i Łotwy. 12-osobowej delegacji została przedstawiona
i omówiona działalność i funkcjonowanie Klubu Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Goście z Niemiec i Łotwy zostali przede wszystkim zapoznani z problemami bezrobocia oraz z metodami pracy z osobami bezrobotnymi w mieście.
6. W ramach partnerstwa ponadnarodowego SEEN wynikającego ze współpracy przy realizacji projektu pn. „Krakowska Inicjatywa na Rzecz Gospodarki Społecznej – Cogito”, w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Equal, zrealizowano w 2007 roku następujące przedsięwzięcia: