Edukacja dla Integracji – Partnerstwo na rzecz Uchodźców, budowa partnerstwa
na rzecz rozwoju zainicjowana przez Ośrodek Praw Człowieka Uniwersytetu Jagiellońskiego – temat I, IW EQUAL.
Projekt „Edukacja dla Integracji – Partnerstwo na Rzecz Uchodźców” zajmuje się problemami związanymi z dyskryminacją i nierównościami na rynku pracy, dotyczącymi osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce.
Grupą społeczną, na której potrzeby mają odpowiadać działania Partnerstwa, są osoby ubiegające się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce.
Celem Partnerstwa jest wsparcie integracji społecznej i zawodowej osób ubiegających się o status uchodźcy. Cel ten realizowany będzie poprzez trzy bloki programowe w ramach projektu: blok prawny, blok językowy i blok „Informacje o Polsce”.
W ramach bloku prawnego wdrożony zostanie program kompleksowej informacji i indywidualnej pomocy prawnej na rzecz osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. Informacja i pomoc prawna obejmować będzie w pierwszym rzędzie zagadnienia związane z procedurą uchodźczą.
Blok językowy obejmował będzie kursy i szkolenia w zakresie języka polskiego. Forma i treść zajęć dostosowane będą do specyfiki sytuacji osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. W tym zakresie blok językowy będzie komplementarny w stosunku do dwóch pozostałych bloków i będzie wspierał ich skuteczność. Organizacja zajęć uwzględniała będzie potrzeby poszczególnych grup (w szczególności wiekowych).
Blok „obywatelski” nakierowany jest na przekazanie osobom ubiegającym się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce podstawowych informacji dotyczących rzeczywistości społecznej i prawnej kraju, a także zagadnień jego historii i kultury, w tym problematyki integracji europejskiej. Blok obywatelski dostarczał będzie informacji z zakresu zabezpieczenia społecznego oraz dostępnych możliwości poszukiwania i podjęcia pracy zawodowej lub rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie jest jednym z partnerów przygotowujących i realizujących projekt. Instytucją zarządzającą projektem jest Ośrodek Praw Człowieka Uniwersytetu Jagiellońskiego. W lutym 2005 roku zawarto umowę bilateralną pomiędzy Ośrodek Praw Człowieka Uniwersytetu Jagiellońskiego a Gminą Miejską Kraków - Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie, w oparciu o którą realizowano projekt.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w ramach Działaniu I uczestniczył w spotkaniach panelowych partnerstwa oraz spotkaniach grup roboczych: bloku informacji o Polsce oraz bloku prawnego. W ramach swoich zadań w Działaniu I MOPS opracował informacje na temat dotychczasowych doświadczeń związanych z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, które zostały ujęte w „Raporcie końcowym opisującym dotychczasowe doświadczenia Partnerów w zakresie obejmującym realizację Projektu Equal”, a które były uwzględnione przy określaniu zadań partnerów w Działaniu II.
W wyniku prac grup roboczych, w których uczestniczył MOPS opracowano i przeprowadzono ankietę dotyczącą problemów cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, przebywających w czterech ośrodkach dla uchodźców na terenie Polski (Lublin, Radom, Czerwony Bór, Łuków) sporządzono raport zawierający diagnozę beneficjentów ostatecznych oraz ich potrzeby związane z integracją społeczno-zawodową w Polsce.
W czerwcu 2005 roku zawarto umowę o Partnerstwie na rzecz rozwoju pomiędzy MOPS a zarządzającym projektem Ośrodkiem Praw Człowieka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z umowy wynika, iż w latach 2006– 2007, MOPS otrzyma 23 500 zł. na realizację działań przewidzianych projektem. Projekt będzie realizowany w przypadku akceptacji planu działania II przez Krajową Strukturę Wsparcia. W 2006 roku w ramach projektu, MOPS planuje wprowadzenie do budżetu Miasta 8 500zł.
W ramach działania II Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w przygotuje treść ulotek o regulacjach i procedurach wpływających na możliwość wykorzystania uprawnień socjalnych z zakresu świadczeń opieki zdrowotnej oraz o zatrudnieniu i instrumentach rynku pracy, mających zastosowanie do osób, które uzyskały status uchodźcy i cudzoziemców, którym udzielono zgody na pobyt tolerowany. Ponadto przygotuje wzór poradnika dla wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w proces przekazywania w/w informacji oraz przeprowadzi szkolenia dla wolontariuszy. Założeniem projektu jest jak najszerszy udział wolontariatu, w szczególności studenckiego.
Edukacja Dla Integracji
http://www.juhrc.org/equal/