1.Spotkanie ze studentami Wyższej Szkoły Zawodowej z Frankfurtu nad Menem
1 grudnia 2006 roku w Domu Dziecka nr 1 przy ul. Krupniczej 38 w Krakowie odbyło się spotkanie pracowników MOPS oraz Dyrektora Domu Dziecka nr 1 ze studentami Wyższej Szkoły Zawodowej z Frankfurtu nad Menem. Studenci kierunku: Praca Socjalna i Zdrowie zainteresowani byli funkcjonowaniem MOPS, podstawami prawnymi, zadaniami i metodami pracy socjalnej z klientami. Po prezentacji MOPS dotyczącej w/w tematów studenci zadawali liczne pytania dotyczące realizowanych zadań MOPS oraz funkcjonowania całego systemu pomocy społecznej w Krakowie. W drugiej części spotkania przedstawione zostały metody pracy z dziećmi w grupach mieszkalnych i grupach usamodzielnienia Domu Dziecka nr 1, po czym goście zwiedzili placówkę.
2. Udział w konferencji na temat „Pomocy dzieciom i młodzieży w kontekście rodziny”.
W dniach 6 - 10 listopada 2006 r. miała miejsce wizyta 16 osobowej delegacji z Krakowa we Frankfurcie nad Menem.
Osoby uczestniczące w delegacji zapoznały się z placówkami zajmującymi się profesjonalną pomocą rodzinie, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy młodzieży oraz placówki zajmujące się aktywizacją zawodową osób bezrobotnych i niepełnosprawnych. Głównym punktem wizyty była konferencja na temat „Pomocy dzieciom i młodzieży w kontekście rodziny”, podczas której strona polska przedstawiła wystąpienia dotyczące min. demograficznych i aksjologicznych aspekty sytuacji rodziny, reintegracji społecznej i zawodowej osób bezrobotnych oraz referaty dotyczące problematyki funkcjonowania rodzin zastępczych i wyników badań młodzieży i dzieci korzystających z pomocy placówek wsparcia dziennego w Krakowie.
W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele instytucji pomocowych Tel Avivu z Izraela, który jest również miastem partnerskim Frankfurtu nad Menem.
Podczas spotkania nawiązana została współpraca w zakresie pomocy dzieciom i młodzieży, w ramach której planuje się wymianę doświadczeń między naszymi krajami w dziedzinie profesjonalnej pomocy dzieciom, wymianę młodzieży oraz ewentualne inne wspólne projekty.
Punktem kulminacyjnym wizyty było uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie pomocy społecznej między Frankfurtem a Krakowem na kolejne pięć lat.
W skład delegacji weszli przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przedstawiciele nauki z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Pedagogicznej oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w zakresie pomocy społecznej.
3. Praktyki zawodowe pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
Dwóch pracowników MOPS od 25.06.-14.07 odbywało staż we Frankfurcie pracując metodą streetworkingu.