Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie to miejska instytucja kultury nastawiona na animację środowiska lokalnego i edukację kulturową. Działa w Nowej Hucie od 1955 roku (wcześniej jako Zakładowy Dom Kultury Huty im. Lenina i Ośrodek Kultury Huty im. Tadeusza Sendzimira). Jej wielokierunkowa działalność ma na celu pozyskiwanie i przygotowanie osób oraz grup do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz współtworzenia jej wartości poprzez realizację programów edukacyjnych, artystycznych, społeczno-kulturalnych i proekologicznych skierowanych do społeczności lokalnej. Oferta instytucji powstaje we współpracy z nowohucianami i nowohuciankami, bazując na ich potrzebach i oczekiwaniach.
Instytucja realizuje liczne projekty o charakterze lokalnym, ponadlokalnym i międzynarodowym. Ośrodek włącza się aktywnie w procesy związane z rewitalizacją Nowej Huty, dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, dostępnością kultury dla osób o różnorodnych potrzebach, wzmocnieniem potencjału społecznego i partnerskim rozwojem środowiska lokalnego. Współpracuje m.in. z organizacjami pozarządowymi, przedszkolami, szkołami i uczelniami wyższymi, innymi instytucjami kultury, firmami, grupami nieformalnymi, lokalnymi liderami i liderkami. Swoimi działaniami wspiera jednostki miejskie i inne organizacje we współpracy i konsultacjach prowadzonych ze społecznością lokalną, angażuje się w działania realizowane dla mieszkańców i mieszkanek Krakowa oraz wspiera inicjatywy oddolne na obszarze pięciu tzw. dzielnic nowohuckich. Jako producent Nowohuckiej Kroniki Filmowej od 2004 roku dokumentuje historię Nowej Huty i za pośrednictwem TVP3 Kraków – promuje najciekawsze projekty oraz działania realizowane w tej części miasta w Małopolsce. Jako jedna z nielicznych instytucji kultury w Polsce, Ośrodek oficjalnie wdrożył feminatywy oraz Plan Równości Płci.
Przez kilkadziesiąt lat działalności Ośrodek zdobył markę solidnego i godnego zaufania partnera. Aktywność Ośrodka na rzecz Krakowa i Nowej Huty w sferze poprawy estetyki i funkcjonalności miasta została doceniona i nagrodzona w 2009 roku Laurem Rewitalizacji, przyznawanym przez Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji. W tym samym roku, za wkład w upowszechnianie twórczości Cypriana Kamila Norwida, Ośrodek otrzymał Medal Norwidowski od Fundacji Norwidowskiej działającej przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działania w tym zakresie. Dyskusyjny Klub Filmowy „Kropka”, prowadzony przez Kino Studyjne Sfinks Ośrodka, otrzymał w 2021 roku Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najlepszego Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kraju podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2023 roku Ośrodek zdobył nagrodę za zajęcie III miejsca w konkursie #ekoLIDER 30-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w kategorii #ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE, za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska i edukacji ekologicznej. W 2021 roku Ośrodek, wspólnie z Narodowym Centrum Kultury i Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, współorganizował w Nowej Hucie doroczne święto animacji i edukacji kulturowej, czyli XI Ogólnopolską Giełdę Projektów pod hasłem „animacja + krajobraz”. Natomiast w 2025 roku zorganizuje w Krakowie VI edycję NieKongresu Animatorów i Animatorek Kultury.
Działalność Ośrodka prowadzona jest w trzech lokalizacjach:
Wiodące kierunki i obszary działalności:
Największe projekty międzynarodowe:
MISJA | Jesteśmy częścią społeczności lokalnej Nowej Huty, bazujemy na jej dziedzictwie i naszej różnorodności. Budujemy relacje i wartość kultury. Dzielimy się doświadczeniami.
WIZJA | Ośrodek Kultury Norwida instytucją:
WARTOŚCI:
Informacje publiczne nie opublikowane w BIP podlegają udostępnieniu w trybie na wniosek. W tym celu należy złożyć pisemny wniosek w sekretariacie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida lub mailowo na adres sekretariat@okn.edu.pl.
Informacja zostanie udostępniona w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku.