Grupa Robocza I – Bezpieczeństwo i Porządek Publiczny została powołana uchwałą Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy nr 2/2024 z dnia 13 sierpnia 2024 r.
Grupa Robocza zaplanowała prace na przyszłość i podzieliła 30 zgłoszonych tematów na poszczególne obszary:
Na tym posiedzeniu Grupa Robocza zajmowała się tematyką Pub Crawl. Grupa Robocza podjęła decyzję o przygotowaniu projektów uchwał w sprawie aktualizacji taryfikatora mandatów, rozszerzenia uprawnień Straży Gminnych oraz w sprawie podjęcia negocjacji z podmiotami Pub Crawl.
Grupa robocza sformułowała rekomendacje dla Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy dotyczące przygotowania uchwały w sprawie wydania opinii do projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie regulaminów targowisk. Zaproponowano wydanie pozytywnej opinii z dwiema uwagami:
Wprowadzanie wskaźnika w zakresie prowadzenia działalności gastronomicznej, rozumianej jako podawanie jedzenia i napojów w celu spożycia na miejscu, na targowiskach na maksymalnym poziomie do 30% liczonych od powierzchni targowiska, z wyłączeniem imprez okolicznościowych. W przypadku targowisk, gdzie w tej chwili wskaźnik jest przekroczony, sugeruje się okres przejściowy.
Ograniczenie funkcjonowania targowisk do godzin 6:00–20:00 z możliwością odstępstwa od ograniczenia na wniosek Rady Dzielnicy.
Na posiedzeniu nr 4 Grupie zostały przedstawione zapisy Uchwał o Parkach Kulturowych Stare Miasto i Kazimierz ze Stradomiem w kwestii godzin funkcjonowania ogródków gastronomicznych. Zostały także omówione regulacje w innych miastach polskich i zagranicznych dot. czasu zamknięcia ogródków gastronomicznych.
Grupa robocza przyjęła rekomendację dla Komisji w zakresie godzin funkcjonowania ogródków gastronomicznych w Krakowie: wprowadzić ograniczenia już obowiązujące na terenie Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem na obszarze całego miasta.
Na tym posiedzeniu Grupa robocza dyskutowała nad propozycjami zmian legislacyjnych w zakresie sprzedaży alkoholu w porze wieczornej i nocnej oraz w zakresie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Grupa Robocza kontynuowała dyskusję nt. zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Grupa robocza omawiała projekt tzw. Uchwały antyhałasowej. Postanowiono przesłać projekt do zaopiniowania do Zespołu Radców Prawnych oraz zasięgnąć statystyk Straży Miejskiej Gdańska i Poznania, gdzie podobna Uchwała już obowiązuje.
Poruszono temat ograniczenia liczby promotorów w ścisłym centrum oraz kwestię zmiany struktury zezwoleń na sprzedaż alkoholu i wprowadzenia limitów dla Dzielnic.
Posiedzenie było w całości poświęcone opracowaniu ostatecznego brzmienia dobrych praktyk dla gastronomii.
Grupa Robocza sformułowała rekomendacje dot. limitowania zezwoleń na sprzedaż i podawanie alkoholu dla poszczególnych Dzielnic
Na posiedzeniu został omówiony projekt Uchwały, zakładający zamykanie placówek gastronomicznych o godz. 3:00 autorstwa Ruchu „Zabytkowe Centrum”. Postanowiono skierować go do Zespołu Radców Prawnych Urzędu Miasta Krakowa celem uzyskania opinii prawnej.
Na tym posiedzeniu odbyła się dyskusja nt. możliwości zmiany statusu części Placu Mariackiego z pasa drogowego na plac miejski. Wskazano także konieczność rozróżnienia na poziomie ustawodawstwa krajowego restauracji od pubów i wyszynków.
Grupa robocza zapoznała się z przykładem stosowania dobrych praktyk przez jeden z lokali, w którym zamontowano mierniki hałasu i zaprogramowano je w sposób zapewniający komfort okolicznym mieszkańcom. Poznano opinię Zespołu Radców Prawnych Urzędu Miasta Krakowa nt. projektu uchwały autorstwa Ruchu „Zabytkowe Centrum” dot. zamykania placówek gastronomicznych o godz. 3:00. Kontynuowano dyskusję nt. możliwości ustawowego wyodrębnienia lokali gastronomicznych o dominującej funkcji alkoholowej.
← Powrót do informacji nt. Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy