Celem Programu mecenatu artystycznego i usług publicznych w zakresie kultury - pracownie twórcze jest zaspokojenie potrzeb lokalowych krakowskiego środowiska wynikających z prowadzonej działalności artystycznej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie prawa lokalowego, ideą programu jest objęcie mecenatem Gminy Miejskiej Kraków przede wszystkim twórców, którym warunki materialne uniemożliwiają wynajęcie pracowni na wolnym rynku.
W ramach realizacji Programu mecenatu artystycznego i usług publicznych w zakresie kultury - pracownie twórcze przystąpiono do wdrażania środków ochrony szopkarstwa krakowskiego zgodnie z zaciągniętymi przez Gminę Miejską Kraków zobowiązaniami, które zgłoszone zostały do wniosku nr 001362 dot. wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości w 2017 r. W dniu 29 listopada 2018 szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Program mecenatu artystycznego i usług publicznych w zakresie kultury - pracownie twórcze zakłada wydzielenie na potrzeby twórców szopkarskich jako artystów nieprofesjonalnych puli lokali, spełniających określone wymogi techniczne.
Program mecenatu artystycznego i usług publicznych w zakresie kultury - pracownie twórcze urzeczywistnia możliwość świadczenia usług publicznych w zakresie udostępniania lokali na cele twórcze i definiuje standardy realizacji tych usług. Program stanowi kontynuację realizowanej wcześniej formy mecenatu Gminy Miejskiej Kraków nad artystami. Uznaje prawo dotychczasowych najemców do przyznanych w ramach ww. mecenatu pracowni twórczych, ale modyfikuje zasady przydziału kolejnych lokali, zwłaszcza w zakresie uprawnień do przydziału pracowni twórcom we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki. Program nie dotyczy zaspakajania potrzeb mieszkaniowych artystów, nawet, jeśli osobą ubiegającą się o najem lokalu jest twórca deklarujący prowadzenie w lokalu mieszkalnym działalności twórczej. Program nie obejmuje pracowni wynajętych w trybie przetargu i nie przewiduje możliwości ich przekwalifikowywania w celu np. obniżenia czynszu.
Prawo do najmu pracowni twórczej przysługuje twórcom:
Wnioski kierowane do UMK o przyznanie pracowni twórczej do prowadzenia działalności w dziedzinie szopkarstwa są opiniowane przez Muzeum Krakowa, na zasadach określonych odrębnym regulaminem. Pozostałe wnioski opiniowane są przez Komisję ds. Pracowni Twórczych. Komisję powołuje na okres pięciu lat Prezydent Miasta Krakowa w drodze zarządzenia.
W skład Komisji ds. Pracowni Twórczych wchodzi: dwóch przedstawicieli środowiska twórczego (krakowskich związków i stowarzyszeń twórczych lub ich oddziałów w Krakowie/organizacji pozarządowej działającej w sferze kultury lub reprezentant wnioskodawców niezrzeszonych lub krytyk sztuki/kurator/właściciel galerii sztuki, przedstawiciel MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie/Muzeum Narodowego w Krakowie/Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki), przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, przedstawiciel Rady Miasta Krakowa, przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa, przedstawiciel Urzędu Miasta Krakowa (wydziału właściwego ds. kultury) i przedstawiciel miejskiej jednostki organizacyjnej właściwej w sprawach gospodarki lokalowej (zobacz więcej).
Tryb pracy Komisji oraz szczegółowe kryteria wyłaniania osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu pracowni twórczej określa regulamin ustalony przez Prezydenta Miasta Krakowa w drodze zarządzenia
Nabór wniosków o najem pracowni twórczych 2024
Harmonogram udostępniania lokali
Pracownia twórcza nie może być wykorzystywana do innego celu niż deklarowana działalność twórcza. Wykorzystywanie pracowni niezgodnie z celem, o którym mowa powyżej, a w szczególności przeznaczenie jej przez twórcę na lokal mieszkalny, a także oddanie w bezpłatne używanie lub podnajem lokalu bez zgody wynajmującego oraz zaprzestanie prowadzenia działalności twórczej, stanowi podstawę do wypowiedzenia umowy najmu. Weryfikacja wykorzystania pracowni twórczych dokonywana jest m.in. corocznie, poprzez składane przez twórców do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego (do dnia 15 lutego), oświadczenia o wykorzystywaniu lokalu zgodnie z przeznaczeniem. Brak oświadczenia stanowi przesłankę do przeprowadzenia kontroli wykorzystania pracowni.
Ustalenia Komisji ds. Pracowni Twórczych z dnia 28 maja 2024 r.
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa informuje, że 28 maja 2024 r. odbyło się posiedzenie Komisji ds. Pracowni Twórczych, w składzie zgodnym z zarządzeniem Nr 3195/2020 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 7 grudnia 2020 r., która rozpatrzyła wnioski dotyczące najmu lokali z zasobów Gminy Miejskiej Kraków przeznaczonych na pracownie twórcze. Praca Komisji przebiegała zgodnie z przepisami uchwały Nr CXXVII/1145/13 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie przyjęcia programu mecenatu artystycznego i usług publicznych w zakresie kultury – pracownie twórcze (z późn. zm.) i ustaliła, co następuje:
1. Pani Natalia Kopytko i Pan Marcin Sipiora otrzymują propozycję najmu pracowni przy ul. Pomorskiej 1/9 w Krakowie,
2. Pan Michał Zawada otrzymuje propozycję najmu pracowni przy ul. Królewskiej 72/9 w Krakowie,
3. Pan Erwin Wyjadłowski otrzymuje propozycję najmu pracowni przy ul. Królewskiej 72/10 w Krakowie,
4. Pani Barbara Janczak otrzymuje propozycję najmu pracowni na Pl. Inwalidów 6/18 w Krakowie,
5. Pan Marcin Dymek i Pan Bartosz Wajer otrzymują propozycję najmu pracowni na Pl. Serkowskiego 6/5 w Krakowie,
6. Pani Anna Kubiak otrzymuje propozycję najmu pracowni na os. Kolorowym 12/ 55A w Krakowie,
7. Pani Gabriela Sulka otrzymuje propozycję najmu pracowni na os. Szkolnym 34/53 w Krakowie,
8. Pan Filip Pelon otrzymuje propozycję najmu pracowni na os. Centrum A 10/23A w Krakowie,
9. Pani Monika Tarsa otrzymuje propozycję najmu pracowni na os. Jagiellońskim 36/36 w Krakowie,
10. Maria Kumala-Michałowska – opinia negatywna dotycząca przydziału pracowni na ul. Św. Marka 8 w Krakowie (po Śp. Jerzym Kumali),
11. Pan Wojciech Szybist - opinia pozytywna dotycząca możliwości współnajmu pracowni twórczej przy ul. Westerplatte 5 w Krakowie.
Uwagi i zastrzeżenia dotyczące ustaleń Komisji ds. Pracowni Twórczych można składać w terminie do 20 czerwca 2024 r., na adres: Urząd Miasta Krakowa Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków, lub kd.umk@um.krakow.pl, dodatkowe informacje: tel. 12 616 1918.
Oświadczenie o wykorzystywaniu pracowni zgodnie z przeznaczeniem można złożyć formułując samodzielnie jego treść.
Do pobrania: Wzór formularza oświadczenia o wykorzystaniu pracowni zgodnie z przeznaczeniem.
Informacja o realizacji Programu mecenatu artystycznego i usług publicznych w zakresie kultury - pracownie twórcze
Sprawozdania z lat 2007-2012 (od roku 2013 sprawozdanie ma wyłącznie formę informacji publikowanych w BIP MK)