MDK wczoraj:
Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka jest jedną z najstarszych placówek kulturalno - oświatowych działających w Krakowie i najstarszą na terenie Nowej Huty. Powstał on w 1953 roku, na bazie Domu Harcerza mieszczącego się przy Szkole Podstawowej nr 80. Imię patrona przybrał w roku 1968. Historia MDK od początku związana jest z dziejami Nowej Huty oraz wciąż zmieniającymi się potrzebami społeczno - kulturalnymi i oświatowymi jej mieszkańców.
Siedziby korczakowskiej placówki zmieniały się kilkakrotnie - obecna lokalizacja jest już czwartą. Zmieniała się również oferta proponowanych zajęć, co pozwoliło na jak najlepsze dostosowywanie się do potrzeb otoczenia, a także na otwieranie się Nowohucian na kolejne propozycje - zwłaszcza te kulturalne.
„Korczak" był i jest postrzegany jako miejsce aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu, które daje swoim podopiecznym i bywalcom szansę na spotkanie ze sztuką i kulturą we wszystkich jej wymiarach. Pozwala na rozwijanie twórczości i pasji. Jednocześnie wciąż poszerza swoją ofertę, zakres działalności, zmieniając i rozwijając się wraz z duchem czasu i potrzebami jego wychowanków. Dlatego w działalności MDK im. Janusza Korczaka jest miejsce zarówno na taniec i muzykę, jak i na zajęcia sportowe, naukę języków czy zajęcia komputerowe.
„Korczak" to nie tylko propozycja zajęć i warsztatów, ale także działalność imprezowa. W ciągu 57 lat działalności zorganizowano tu wiele imprez lokalnych, wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Młodzież odnosiła i odnosi sukcesy w konkursach artystycznych (muzycznych, plastycznych, tanecznych) i sportowych. Organizowane były wymiany międzynarodowe oraz wiele innych projektów i przedsięwzięć.
Historia MDK to setki przeglądów, koncertów, wystaw i innych imprez. 57 lat działalności to przede wszystkim jednak historia ludzi: dzieci, młodzieży i instruktorów oraz ich ogromnej pracy, z którą wiążą się kolejne osiągnięcia. Dzięki temu Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka stał się wizytówką Nowej Huty i samego Krakowa.
MDK dzisiaj:
Obecnie MDK im. Janusza Korczaka dysponuje dwoma budynkami: na os. Kalinowym 18 oraz na os. Szkolnym 5, w których mieszczą się pracownie muzyczne i plastyczne, pracownia komputerowa i językowa.
W MDK znajduje się także sala widowiskowa, sala baletowa oraz Galeria „Mała". Ponadto w „Korczaku" swoje miejsce ma Pracownia Informacyjna im. dr Janusza Korczaka oraz Izba Regionalna, a także nowoczesne boisko wielofunkcyjne.
Dyrektorem MDK im. Janusza Korczaka od roku 1990 jest Monika Modrzejewska, z wykształcenia muzyk, co znajduje odzwierciedlenie w charakterze działań realizowanych w placówce.
Od wielu lat „Korczak" organizuje w każdym roku szkolnym około 230 imprez dla dzieci i młodzieży, wśród których najważniejszymi są:
- Dal Concerto Al Concerto – Krakowski Projekt Muzyczny
- Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej dla młodzieży szkół muzycznych II stopnia
- Ogólnopolskie Warsztaty dla Dyrygentów Chóralnych
- Ogólnopolskie Mistrzostwa Polski Zespołów Cheerleaders
- Ogólnopolskie Warsztaty dla Dyrygentów Orkiestr Dętych
- Małopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci
- Małopolskie Spotkania Kolędowe
- Małopolskie Warsztaty Chóralne
- Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej
MDK im. J. Korczaka w Krakowie ma także swój udział w tworzeniu historii Nowej Huty i Krakowa. Od początku istnienia jest obecny wśród mieszkańców dzielnicy i miasta. Poprzez prowadzone tu zajęcia młodzi ludzie mogą rozwijać swoje zainteresowania, uzdolnienia, umiejętności, odkrywać talenty, poszerzać horyzonty, zdobywać nowe doświadczenia i przyjaciół. Realizują swoje marzenia.
Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka w Krakowie, podejmując wyzwanie edukacyjno – wychowawcze i kulturalne, swoją misję realizuje poprzez zajęcia w licznych zespołach, klubach i kołach zainteresowań.
Wśród propozycji „Korczaka" znajdują się:
- zajęcia muzyczne: klub gitarowy, zespoły wokalne , wokalno - instrumentalne
- rytmika i zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych
- zajęcia sportowo-taneczne cheerleaders
- zajęcia taneczne: taniec ludowy, klasyczny, współczesny
- zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, origami ,twórczy recykling
- zajęcia fotograficzne i filmowe
- zajęcia sportowo - rekreacyjne: tenis stołowy, kulturystyka, gimnastyka korekcyjna, piłka nożna, akrobatyka z elementami aerobiku sportowego ,gimnastyka z elementami fitnessu
- zajęcia teatralne teatrzyku „Kropka"
- zajęcia przedmiotowe: j. angielski, j. niemiecki, szarady matematyczne
- zajęcia informatyczne - redakcja gazetki „Bez Osłonek"
MDK im. Janusza Korczaka organizuje także imprezy artystyczne i kulturalno - edukacyjne. Osiągnięcia zespołów artystycznych MDK i ich dorobek były i są prezentowane w kraju i poza jego granicami (m.in. Izrael, Hiszpania, Wielka Brytania, Węgry, Niemcy, Szwajcaria).
Istotnym elementem pracy placówki jest działalność Boiska Piłkarskiego, które oferuje zajęcia sportowe i rekreacyjne. Działania sportowe realizowane na boisku przyczyniają się do wspierania programu miasta „Bezpieczny Kraków". Z boiska nieodpłatnie korzystają szkoły, placówki wychowawczo - opiekuńcze, organizacje pozarządowe oraz uczestnicy MDK. Powstała tu również liga piłki nożnej dla chłopców w wieku gimnazjalnym: Nowohucka Liga Piłkarska , dająca młodzieży z Nowej Huty alternatywę do spędzania aktywnie czasu wolnego. Dzięki wsparciu finansowemu władz Miasta Krakowa obiekt został wyposażony w halę pneumatyczną, stając się tym samym obiektem użytku całorocznego.
Zapraszam serdecznie do „Korczaka" i życzę miłego i twórczego spędzania czasu.
Dyrektor MDK im J. Korczaka
Monika Modrzejewska
Informacje publiczne nie opublikowane w BIP podlegają udostępnieniu w trybie na wniosek.
w tym celu należy złożyć pisemny wniosek w Sekretariacie MDK.
Informacja zostanie udostępniona w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku