Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta jest położony przy skrzyżowaniu ulic Adolfa Nowaczyńskiego i Generała Bohdana Zielińskiego. Wejście główne do Domu Pomocy Społecznej jest zlokalizowane od strony ul. Nowaczyńskiego. W pobliżu wejścia do budynku umieszczona jest tablica informacyjna. Dojście do budynku z każdej strony ma szerokość co najmniej 1,5 m. Wjazd na teren Domu Pomocy Społecznej jest możliwy od strony ul. Generała Bohdana Zielińskiego oraz od strony ul. Nowaczyńskiego. Portiernia znajduje się przy wejściu głównym na parterze Budynku Głównego. Osoby wchodzące powinny kierować się do pracownika portierni.
Wejście na parter Budynku Głównego wraz z pawilonami bocznymi jest dostosowane dla osób z niepełnosprawnością. W pobliżu wejścia głównego znajduje się podjazd dla osób poruszających się na wózkach z automatycznym otwieraniem drzwi, a przejścia do dalszej części budynku są pozbawione barier architektonicznych. Sekretariat umożliwia komunikację z wykorzystaniem komunikatorów internetowych.
Wejście na pierwsze i drugie piętro Budynku Głównego odbywa się schodami głównej klatki schodowej lub windą przystosowaną dla osób z niepełnosprawnością.
Ciągi komunikacyjne na poszczególnych kondygnacjach Budynku Głównego oraz w pawilonach bocznych zapewniają wystarczającą przestrzeń wolną od przeszkód, spełniają wymagania dla dróg ewakuacyjnych, posiadają odpowiednią szerokość i są pozbawione różnicy poziomów.
Winda osobowa znajduje się w Budynku Głównym w pobliżu wejścia od strony Budynku Administracyjnego. Po otwarciu drzwi windy brak różnicy poziomów, co zapewnia wjazd do wnętrza bez przeszkód. Duża kabina windy – max. 23 osoby. Panel sterujący umieszczony na wysokości dostosowanej dla osób poruszających się na wózkach.
Wejście do Budynku Głównego (od strony Budynku Administracyjnego) dostosowane dla osób poruszających się na wózkach, pozbawione barier architektonicznych. Znajduje się w niewielkiej odległości od windy.
Toalety ogólnodostępne – znajdują się na parterze w Budynku Głównym, w pobliżu windy i są dostosowane dla osób z niepełnosprawnością.
W Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta portiernia oraz trzy pomieszczenia obsługi wyposażone są w instalację pętli indukcyjnej. Pomieszczenia obsługi, toaleta dla osób niepełnosprawnych oraz pomieszczenia ogólnodostępne są oznakowane za pomocą alfabetu Braille’a. Parter budynku głównego oraz ogród wyposażony jest w system nawigacyjno-informacyjny. W budynku nie ma oznaczeń kontrastowych. Wjazd do budynku przez osoby korzystające z wózka odbywa się po przystosowanej do tego celu pochylni.
Parking z miejscami postojowymi przeznaczonymi dla osób z niepełnosprawnością – wjazd od ulicy Adolfa Nowaczyńskiego na parking z jednym miejscem postojowym wyznaczonym
i oznakowanym dla osób z niepełnosprawnością. Wjazd od ulicy Generała Bohdana Zielińskiego na parking z jednym miejscem postojowym wyznaczonym i oznakowanym dla osób
z niepełnosprawnością.
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Warunkiem wejścia na teren budynku DPS z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Możliwość wejścia do budynku z psem asystującym nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
W budynku nie jest dostępna usługa tłumacza języka migowego.
Pracownicy Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Nowaczyńskiego są przeszkoleni w zakresie pomocy osobom z niepełnosprawnością w zakresie udzielania kompleksowej informacji, asyście, pomocy w przemieszczaniu się po budynku.
Do Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta można dojechać bezpośrednio liniami tramwajowymi: 18, 22, 52 lub autobusowymi: 101, 194, 219 - przystanek Kapelanka.
Rozkłady jazdy Komunikacji Miejskiej w Krakowie znajdują się na stronie www.mpk.krakow.pl.
Skan dokumentu Dostępność architektoniczna Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie przy ul. Nowaczyńskiego 1 znajduje się pod linkiem: dostępność architektoniczna.