Dostępność architektoniczna Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie
Siedziba Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie - ul. Wąwozowa 34, 31-752 Kraków
Dojazd do siedziby jest możliwy transportem indywidualnym oraz środkami komunikacji publicznej – linie 1, 5 – (przystanek Grodzki Urząd Pracy) oraz linia 138, 142 (przystanek Elektromontaż) – rozkłady jazdy zawierają informacje o skierowaniu na trasy pojazdów niskopodłogowych.
Przystanek tramwajowy zlokalizowany jest na wiadukcie trasy S7 – 100 m od Urzędu, przystanek autobusowy oddalony jest ok. 400 m od wejścia do budynku Urzędu.
Przed budynkiem wyznaczono jedno miejsce parkingowe dla pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne.
Do budynku prowadzi jedno wejście, dostępne od ulicy Wąwozowej.
Do wejścia prowadzą schody wzdłuż których została zainstalowana platforma przyschodowa służąca do transportu osób niepełnosprawnych. W celu jej użycia należy powiadomić pracowników ochrony za pomocą dzwonka znajdującego się po lewej stronie początku schodów. Ponadto, schody wyposażone są w podjazd ułatwiający wjazd wózków dziecięcych. Wejście nie jest zabezpieczone bramkami.
Drzwi wejściowe otwierają się automatycznie – są wyposażone w czujnik ruchu.
Siedziba budynku mieści się w budynku posiadającym trzy kondygnacje. Budynek nie jest wyposażony w windy. Dla osób poruszających się na wózkach dostępny jest wyłącznie korytarz oraz pomieszczenia znajdujące się na drugiej kondygnacji. W razie potrzeby załatwienia sprawy, która co do zasady załatwiana jest na innej niż druga kondygnacji, właściwy rzeczowo pracownik załatwia ją z osobą niepełnosprawną w pomieszczeniu, do którego nie istnieją przeszkody w dostępie.
Toalety znajdują się na drugiej kondygnacji, w pomieszczeniach noszących numer 114 i 115. Toalety te nie są wyposażone w rozwiązania ułatwiające korzystanie z nich przez osoby niepełnosprawne.
Stanowisko informacyjne znajduje się po lewej stronie od wejścia do budynku. Dziennik podawczy mieści się po prawej stronie od wejścia do budynku. Sekretariat Dyrektora i Zastępców Dyrektora znajduje się na trzeciej kondygnacji na wprost od klatki schodowej. Można skorzystać z pomocy osoby przybranej tj. osoby, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę zainteresowaną w celu ułatwienia porozumienia z nią i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw.
System kolejkowy funkcjonujący w Urzędzie dostosowany jest dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie automaty biletowe (biletomaty) posiadają możliwość zmiany kontrastu wyświetlanych treści, wbudowany guzik fizyczny opisany alfabetem Braille'a, a także wbudowane głośniki, umożliwiające poinformowanie głosowe o wybranym numerze, czy też wybranej kolejce. Ponadto, biletomaty dostosowane są dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim i posiadają ekrany odchylone o 20 stopni od pionu.
Do budynku możliwy jest wstęp osób z psem asystującym lub psem-przewodnikiem.
W budynku brak oznaczeń w języku Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych lub słabowidzących.
Nie zainstalowano systemu głośnikowego naprowadzającego osoby niewidome lub niedowidzące do określonych stanowisk obsługi.
Zgodnie z Ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (t.j.: Dz.U. z 2023 r., poz. 20) Grodzki Urząd Pracy w Krakowie informuje, iż osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, mają prawo do korzystania z usług pozwalających na komunikowanie się. Zapewniona jest możliwość komunikowania się za pośrednictwem pracowników Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie posługujących się językiem migowym.
Wykaz pracowników:
Osoba zainteresowana załatwieniem sprawy urzędowej przy pomocy tłumacza języka migowego jest zobowiązana zgłosić ten fakt co najmniej na 3 dni robocze przed planowanym terminem jej załatwienia (z wyłączeniem sytuacji nagłych). Zgłoszenie powinno nastąpić jednym z wskazanych poniżej kanałów komunikacji.
Na wyposażeniu budynku znajduje się Przenośny Kompaktowy System Pętli Indukcyjnej dla osób niedosłyszących, który zamontowany jest w Punkcie Informacyjnym Urzędu (pok. 122).
„Pętla Indukcyjna" to system wspomagający słyszenie osób niedosłyszących, który wykorzystuje pętlę (rodzaj anteny) do wytworzenia pola elektromagnetycznego w celu bezprzewodowego nadawania sygnału dźwiękowego, odbieranego przez aparaty słuchowe wyposażone w odbiorczą „cewkę indukcyjną".
Kontakt z Grodzkimi Urzędem Pracy w Krakowie jest możliwy w szczególności poprzez: