Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Radziwiłłowska 8b, 31-026 Kraków
1. Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.
Budynek jest usytuowany w drugiej linii zabudowy przy ul. Radziwiłłowskiej 8. Do budynku prowadzi droga wewnętrzna odchodząca od ul. Radziwiłłowskiej, między budynkami nr 8 a 10. Budynek Ośrodka znajduje się po lewej stronie w ciągu zabudowy za budynkiem nr 8, około 20 metrów od chodnika przy ul. Radziwiłłowskiej. Do budynku prowadzi jedno wejście. Drzwi wejściowe do budynku znajdują się na e chodnika. Aby wejść do budynku należy zadzwonić domofonem. Domofon znajduje się na ścianie po prawej stronie drzwi na wysokości ok. 150 cm. Po zgłoszeniu chęci wejścia drzwi zostaną otwarte automatycznie do wnętrza, a potem same się zamkną. Osoby zgłaszające przez domofon trudności w poruszaniu się, pracownik OIK wprowadza do budynku, udostępnia również mobilną pochylnię dla osoby poruszającej się na wózku dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu.
2. Opis dostępności korytarzy, toalet, schodów i wind.
Do budynku wchodzi się jednym stopniem w dół, następnie 2 kroki po płaskiej powierzchni. Na parter prowadzi 11 schodów, skąd przez dwuskrzydłowe drzwi wchodzi się do korytarza budynku. Po lewej stronie schodów znajduje się krzesełko przyschodowe dla osób, które mają trudności w poruszaniu się, uruchamia je pracownik Ośrodka. Krzesełko pozwala przemieścić się na I piętro. Po wejściu do budynku dostępna jest mobilna pochylnia dla osoby poruszającej się na wózku dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu.
Na parterze znajdują się poczekalnia dla klientów Ośrodka i pomieszczenia, do pracy z klientami oraz pomieszczenia biurowe. Z parteru na pierwsze piętro prowadzi 26 schodów. Po lewej stronie schodów znajduje się krzesełko przyschodowe dla osób, które mają trudności w poruszaniu się. Krzesełko pozwala przemieścić się na I piętro. Na I piętrze przez dwuskrzydłowe drzwi wchodzi się do korytarza. Z korytarza w prawą stronę wchodzi się do pomieszczenia biblioteka, w lewo wchodzi się do toalety, na wprost wchodzi się do sekretariatu. Toaleta jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz jest wyposażona w przewijak dla niemowląt.
Na II piętrze znajdują się pomieszczenia biurowe oraz miejsca schronienia. Z pierwszego na II piętro prowadzi 26 schodów.
3. Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych.
Po wejściu do budynku, po lewej stronie schodów znajduje się krzesełko przyschodowe dla osób, które mają trudności w poruszaniu się, uruchamia je pracownik Ośrodka. Wzdłuż schodów prowadzących na pierwsze piętro zamontowane jest drugie krzesło przyschodowe do samodzielnej obsługi. Osoby, które z pomocą krzesełka przychodowego przemieszczają się na I pietro, w miejscu zakończenia biegu krzesełka mają do dyspozycji wózek dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu. Dla osób przemieszczających się z pomocą wózka dostępne są korytarz i pomieszczenia na parterze i pierwszym piętrze budynku. Do pozostałej części budynku (II piętro) prowadzą schody, które nie mają udogodnień dla osób z niepełnosprawnością ruchu.
W budynku nie ma windy.
W budynku są oznaczenia kontrastowe oraz opisy w druku powiększonym i oznaczenia napisane w języku Braille’a.
W Ośrodku zapewniona jest przenośna pętla indukcyjna. W przypadku konieczności zapewnienia tłumacza języka migowego usługa jest dostępna po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby. Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością.
Na ulicy Radziwiłłowskiej, w sąsiedztwie Ośrodka, wyznaczone jest 1 miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
4. Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem przewodnikiem oraz psem asystującym.
Pies asystujący musi być zaopatrzony w uprząż, a osoba, której towarzyszy jest zobowiązana posiadać przy sobie certyfikat potwierdzający status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Możliwość wejścia do budynku z psem asystującym nie zwalnia osoby, której pies asystuje z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa.
5. Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Ośrodek zapewnia kontakt osobisty z tłumaczem języka migowego po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby i umówieniu terminu.
6. Pomoc przeszkolonych pracowników na miejscu (asysta, pomoc w przemieszczaniu się po budynku, udzielenie kompleksowej informacji, itp.)
Pracownicy w budynku Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie przy ul. Radziwiłłowskiej 8b są przeszkoleni w zakresie pomocy osobom z niepełnosprawnością w zakresie udzielania kompleksowej informacji, asyście, pomocy w przemieszczaniu się po budynku.
7. Informacje o dojeździe do obiektu komunikacją publiczną.
Do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie można dojechać komunikacją miejską (liniami tramwajowymi oraz autobusowymi). Przystanki: Poczta Główna, Teatr Słowackiego, Hala Targowa.
ZAPEWNIENIE DOSTĘPNOŚCI
1. Osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy, po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej. Wniosek o zapewnienie dostępności jest wnoszony do podmiotu publicznego, z którego działalnością jest związane żądanie zapewnienia dostępności zawarte we wniosku.
Wzór wniosku do pobrania:
Wniosek o zapewnienie dostępności, doc
Wniosek o zapewnienie dostępności, pdf.
2.Każdy ma prawo wystąpić do podmiotu publicznego z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej wskazanej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.
Wzór wniosku do pobrania:
Wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, doc.
Wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, pdf.
Wnioski o zapewnienia dostępności można składać w Ośrodku Interwencji Kryzysowej:
drogą pocztową na adres: Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie, ul. Radziwiłłowska 8b, 31-026 Kraków
osobiście w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie, ul. Radziwiłłowska 8b, 31-026 Kraków
drogą elektroniczną na adres: sekretariat@oik.krakow.pl
za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej: /OIK/skrytka